14 Aralık 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

Yine ESİAD...
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Gözler ihmale gelmez

1| 2 | 3 | 4
Gamze Karademir

ERKEN TEŞHİS EDİLİP TEDAVİ EDİLMEYEN HASTALIKLAR KALICI KUSURLARA NEDEN OLUR
Büyüyünce geçmez!

Çocuklardaki göz sorunları sanıldığının aksine yaş ilerledikçe iyileşmez. Oysa yaşadıkları birçok görme problemi acildir ve hemen tedavi gerektirir

İnsanın dış dünyaya açılan penceresi gözleri de diğer bir çok organı gibi hassastır. Özellikle çocukluk döneminde ebeveynler tarafından farkedilemediği için tedavisi yapılamayan pek çok göz hastalığı kalıcı kusurlara neden olur. Bu haftaki yazı dizimizde çocuklarda gelişen göz hastalıklarından başlayarak, katarakt, göz tansiyonu, şekere bağlı görme bozuklukları gibi birçok göz hastalığına değineceğiz.
Yanlış bir inanış çocuklardaki göz sorunlarının büyüdükçe geçeceğidir. Çocuklardaki birçok göz sorunu çok acildir ve hemen tedavi gerektirir. Yeni doğan döneminden itibaren uzman göz doktoru çocukların gözlerini muayene edebilir. Özellikle dıştan görünen, göz bebeğinde beyazlık, kayma, şaşılık, çapaklanma, gözlerde şekil bozukluğu, kapaklarda düşüklük gibi belirtiler genellikle acil tedavi gerektirir.

AMELİYAT GEREKİR
Tek taraflı doğuştan kataraktlar ilk 1-2 hafta arasında ameliyat edilmedikleri takdirde bu gözler görme yeteneğini kalıcı olarak kaybeder. Bu nedenle ailelerin normal olmadığını düşündüğü bir belirti varsa bebek hemen göz doktoruna götürülmelidir. Hiçbir sorunu olmayan çocuklarda ise 3-4 yaşlarında yapılacak bir muayene göz tembelliğine yol açabilecek kusurların tedavisi için çok önemlidir. Birçok göz problemi eğer çocuklukta başlamışsa 8 yaşından sonra tedavisi zorlaşır.
Çocuklar sözel yanıt vermeye başlamadan önce de gözlük gereksinimi olup olmadığının anlaşılması için ölçüm yapılabilir. Gözbebeklerini büyüten damla uygulamasının ardından retinoskopi ya da skiaskopi olarak adlandırılan yöntemle gözlük gereksinimi belirlenebilir. Bebekler de gözlük takabilir ve çoğunlukla da ailelerin beklediğinin tersine kolay uyum gösterirler.İlk muayene için ideal zaman bir yaş civarıdır.

ŞAŞILIK TEDAVİSİ
Çocukların yaklaşık yüzde 4'ünde görülen şaşılık ya da göz kayması, gözlerin görme akslarının paralelliğini kaybederek farklı yönlere bakmasıdır. Erişkinlerde de gelişebilen şaşılık, kişinin bir gözüyle düz ve istediği yere bakarken, diğer gözünün içe, dışa, yukarı ya da aşağı doğru kaymasıdır. Gözler değişerek kayabileceği gibi sürekli olarak aynı göz de kayabilir. Yaşamın ilk birkaç ayında görmenin hızla geliştiği dönemde; gözlerin arayıcı hareketleri, kısa süreli yani birkaç dakikalık içe ya da dışa olan kaymalar normal kabul edilebilir. Dördüncü aydan sonra olan kaymalar kesinlikle uzman bir göz hekimine danışılmalıdır. Ayrıca katarakt, göz tümörleri ya da nörolojik hastalıklar da kendilerini şaşılık ile gösterebileceğinden, bir göz hekimine danışılmalıdır.
Halk arasında yanlış inanış olarak bebeklikte olan kaymanın büyümekle zamanla düzeleceği düşünülmektedir, ancak bu yanlıştır. Şaşılık hiçbir zaman büyümekle kendiliğinden düzelmez. Çocuklarda burun kökünün geniş olduğu ve kayma olmadığı halde kayma varmış gibi görünüme yol açan yalancı şaşılık dediğimiz durumlarda, zamanla burun kemiğinin gelişmesi ile kayma görünümü düzelmektedir. Bu da yanlış olarak kaymanın düzeldiğini düşündürmektedir. Böyle durumlarda ayırıcı tanı ve doğru teşhis için kesinlikle göz doktoru çocuğu görmelidir. Şaşılık tedavisi ne kadar erken dönemde yapılırsa başarısı o denli yüksek olur.
Ayrıntılı bir göz incelemesinin ardından, kaymanın nedenine göre tedavi planlanır. Eşlik eden kırma kusuru varsa gözlük verilmesi ile kayma düzeltilebilir. Cerrahi ile gözlerin paralelliğinin sağlanması iki gözün bir arada kullanılmasını ve derinlik hissi azaltılmasını sağlayacaktır. Cerrahi girişim lazerle yapılmaz, gözün etrafındaki kasların yerleri değiştirilerek gözün pozisyonu ayarlanır.

HAVUÇ DÜZELTMEZ
Havuç gibi bazı gıdaların fazla tüketilmesi görme keskinliğini artırmaz ya da gözlük gereksinimini ortadan kaldırmaz. Ancak A vitamini eksikliğinde sistemik bulgulara ek olarak özellikle gece görmede güçlük ortaya çıkar, günlük gereksinimin besinlerden alınması ile çocuklarda ve gençlerde normal gelişim sağlanabilir.

TV ZARARSIZ
Çocukların kolları daha kısadır ve yakındaki bir cisme uyum kapasiteleri de daha yüksektir. Bu nedenlerle kitapları kendilerine yakın tutarlar. Televizyonun ise yaydığı düşük düzeydeki radyasyonun dışında gözleri bozacak olumsuz etkisi yoktur. Ancak yakından televizyon izlemek, eşlik eden kırma kusuruna bağlı olabileceğinden bir göz hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Katarakta cerrahi tedavi
Katarakt, göz tansiyonu gibi daha çok erişkin dönemde görülen göz hastalıkları bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir. Bebeklik ve çocukluk döneminde göz içi tümörleri de görülebilir. Hepsinin tedavisinde erken tanı ve büyük önem taşır. Katarakt ve göz içi tümörlerde gözbebeğindeki beyazlık ailenin ilk fark ettiği bulgu olabilir. Bu durumda zaman geçirlimeden bir doktora başvurulmalıdır. Göz tansiyonunda erişkinden farklı olarak bebeklerde ve çocuklarda göz yapısında aşırı büyüme görülür. Hasta ışıktan rahatsız olur, göz sulanması vardır. Tedavi edilmezse kornea zamanla saydamlığını yitirip beyaz bir görünüm alır. Tedavi, en kısa sürede cerrahi uygulanmasıdır.

Göz tembelliği ilerleyici bir hastalık değildir
Çocukluk döneminde, kayma gibi göz gelişiminin olumsuz etkilendiği durumlarda kayan gözde göz tembelliği ya da görmede azalma gelişir. 8-9 yaşına kadar tanı konulursa, tedavisi olanaklıdır. İyi gören gözün kapatılması ile görme düzeyi artırılabilir. Ancak gelişme döneminin tamamlandığı dokuz yaş sonrasında görme için tedavi başarısı oldukça düşüktür. Göz tembelliği ilerleyici bir hastalık değildir; görme tamamen kaybedilmez.
Göz tembelliğinin tedavisi için eşlik eden şaşılık, gözlük gereksinimi ya da katarakt gibi hastalıklar tedavi edildikten sonra az gören gözün kullanılmasını zorlamak için iyi gören göze kapama yapılır. Eğer çocuk kapama yapmaya çok direnç gösteriyorsa, göz damlaları ya da özel çalışma sistemleri kullanılabilir. Ancak en etkili tedavi yöntemi kapamadır.NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222