14 Aralık 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

Yine ESİAD...
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Cilt sağlığı önemlidir

1| 2 | 3 | 4
Filiz İçke

HAYATINIZIN HER DÖNEMİNDE ÇEKİCİ VE ETKİLEYİCİ GÖRÜNMEK ELİNİZDE
Her yaşta bakım...

Hayallerinizdeki ışıltılı tene sahip olmak ve zaman içinde aynaların ihanetine uğramamak için şansa değil, ömür boyu süren bir çabaya ihtiyacınız var

Sağlıklı bir cilt için düzenli temizlik ve bakım her yaşta gerekir. Uykusuzluk, hava kirliliği, stres her dönemde cildimizin sağlığını ve güzelliğini korumak için savaşmamız gereken etkenlerdir. Ancak tüm bunların yanında belirli yaş dönemleri özel bakım gerektirir. 20'li yaşlarda sağlıklı bir cilt; dış etkilere karşı güçlü, pürüzsüz ve gergindir. Bu yaşlarda sıklıkla alın, burun ve çene bölgesi yağlı, yanaklar ve göz çevresi kurudur.

TEMİZLİĞE ÖNEM VERİLMELİ
Cilt üzerinde biriken ölü hücreler ortalama ayda bir kez dökülür ve yerlerine canlıları gelir. Etkili bir temizlik ve nemlendirme bu yaşlarda çoğu zaman yeterlidir. Özellikle sivilce ve siyah noktalarin oluşmaması için temizliğe önem verilmelidir. Ancak cildin yağını tamamen alan ve kurumasına yol açan ürünler cilt üzerindeki yağ ve nem tabakasının hızla yok olmasına yol açar. Bunun için fazla yağı almanın yanı sıra, nem dengesini koruyan bir ürün seçilmelidir.

İLK KIRIŞIKLIKLAR
30'lu yaşlardan itibaren göz çevresi, alın ve ağız kenarlarında ilk kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. Cildin üzerinde biriken ölü hücrelerin dökülmesi yavaşlar ve bu üst derinin kalınlaşmasına yol açar. Eskisi gibi kalojen üretemeyen cilt ilk zayıflık belirtilerini göstermeye başlar ve dış etkenlerden daha çabuk etkilenir. Bu yaşlara kadar yağlı ya da karma olan cilt birden kuruyabilir. Cildin yağlılık derecesine uygun bir temizleyici kullanılmalıdır. Nemlendirmek ve cildin bakımını sağlamak için de bileşiminde rahatlatıcı ve dengeleyici maddeler bulunan, ilk kırışıklarla mücadele eden özel ürünler kullanılmalıdır.

KASLARI GÜÇLENDİRİN
40'lı yaşlara gelindiğinde cildin kalojen üretimi iyice azalmıştır. Ciltteki üst katman hala gücünü koruyor olsa da daha altlarda yer alan esnek lifler zayıf düşmeye başlar. Yanaklarda ya da çene altında hafif çöküntüler oluşmaya başlar. Hücre değişimi yavaşladığından cilt daha mat ve solgundur. Yüz kasları zayıflama eğilimi gösterir. 40'lı yaşlara gelindiğinde cilt tipine uygun bir temizleyici kullanmanın yanı sıra, gece ve gündüz için ayrı bakım kremleri kullanmak, yüz kaslarını güçlendirmek için masaj ve yüz jimnastiği yapmak gerekir.

DOĞAL
NEMLENDİRME
20-30 yaş grubunda cilt normal ya da yağlı olsun mutlaka neme ihtiyaç vardır. Ciltteki nem eksikliğini giderecek bitkisel içerikli kremler hem nem açığını kapatır hem de cildin su dengesini düzelterek canlılık verir. 30-40 yaş arasında, cildin doğal nemlendirici mekanizması yavaşladığından, neme olan ihtiyaç artar. Elastikiyetini kaybetmiş olan cilt, yoğun nemlendirici kremlere ihtiyaç duyar. Bitkisel nemlendiriciler kullanılmalıdır.

OLUMSUZLUK ETKİLER
40-50 yaş arası, giderek kuruyan ve doğal nemini kaybeden cilt bu yaşlarda derin nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Zengin bitkisel takviyelerle hazırlanmış yoğun nemlendiriciler cilt hücrelerine nüfus ettikten sonra 8 saat boyunca nem ve esneklik sağlar. 50 yaş sonrası geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve hava kirliliği gibi olumsuz şartlar cildi daha fazla etkiler. Kullanılacak nemlendiricilerin onarıcı ve kırışıkları giderici etkilerinin de olması gerekir.

Cildinize göre güzellik reçetesi
Normal: Normal bir cilt canlı görünümlü, gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsizdir. Fazla uğraş gerektirmeyen bir bakımla güzelliğini korur. Normal cilde uygun bakım için süt bazlı bir temizleyici, alkol oranı normal seviyede bir tonik ve su içerikli hafif bir nemlendirici seçilmelidir.
Karma cilt: Bu cilt yapısında alın burun ve çene yağlıdır. Yüzde T şeklinde bir yağlanma görülür. Yağlı bölgelerde, siyah noktalar ve açık gözenekler dikkat çeker. Yanak bölgesi ise genellikle kuru ve gözeneksizdir. Bu cilt için uygun bakım ürünleri süt bazlı bir temizleyici, düşük alkol içeren bir tonik, bu tip ciltler için üretilen bir nemlendiricidir.
Kuru cilt: Kuru bir cildin üst derisi ince, gözenekleri ufak ve kapalıdır. Yağ salgılanması normalin altında olduğu için görünümü genellikle mattır ve pul pul kalkmalar görülür. Cilt gergindir ancak erken kırışmaya meyli vardır. Bu tip cilt için kullanılacak uygun bakım ürünleri süt bazlı temizleyici, düşük alkollü tonik, yağ oranı yüksek yoğun bir nemlendirici, besleyici bir gece kremi, göz çevresi kremi ve maskelerdir.
Yağlı cilt: Cildin görünümü parlak ve yağlı, gözenekleri iri ve açıktır. Uzun süre bakımı ihmal edilmiş yağlı ciltte gözeneklerin içi dolu, siyah noktalı ve sivilcelidir. Bu problemi gidermek için çok dikkatli bir günlük temizlik ve bakım uygulamak gerekir. Kullanılacak ürünler jel tipi temizleyici, alkollü tonik, su bazlı bir nemlendirici ve sıkıştırıcı maskedir.

Hamilelikte masajın önemi
Hamilelik ve sonrasında anne adaylarını en çok üzen sorunların başında fazla kilolar, çatlaklar, sarkmalar ve lekeler gelir. Özellikle karın bölgesi, baldırlar ve göğüsler en fazla etkilenen bölgelerdir. Vücutta deformasyonu azaltmak için çok uzun süren sıcak banyolardan kaçınmak, sık sık ılık duş yapmak gerekir. Arada bir yapılacak hafif bir keseleme işlemi ölü hücrelerin vücuttan atılmasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Her banyoda vücut nemlendirici bir losyonla ovulmalıdır. Göğüs, karın ve baldırlarda oluşabilecek çatlakları önlemek için de riskli bölgelere her gün çatlak kremi uygulamak gerekir.

KİLOYA DİKKAT
Hamilelik sırasında, fazla miktarda ve ani olarak kilo almamaya dikkat edin. Özellikle 3'üncü aydan başlayarak ayda bir masaj yaptırın. Masaj, hücrelerin daha yi beslenmesini sağlar. Hormonların etkisi altında çok hızlı büyüyen göğüsler de bu dönemde ayrı bir ilgi ister. Bu nedenle göğüslerinize her gün özel bir tonikle masaj yapın.

Tahrişi engellemek için
*Havadaki toz ve kir, uzun süre yüzde kalan makyaj cildin tahriş olmasina neden olur. Bu nedenle cilt 10-12 saatte bir temizlenmelidir.
*Özellikle cildiniz hassas ise, içeriğinde parfüm ve alkol olan bakım ürünlerini kullanmamaya özen gösterin.
*Saç boyaları, renk açıcı kremler ve tüy dökücüler cildi en çok tahriş eden ürünlerdir. Kullanırken üzerlerindeki talimatlara mutlaka uyun.
*Bitki özleri ya da doğal maddelerle hazırlanmış olan ürünlerin de uygun şekilde kullanılmadıklarında tahrişe neden olabileceğini unutmayın.
*Ürün seçiminde dermatolojik olarak test edilmiş olanlarina öncelik verin.
*Nemlendirici sürerken ya da bakım maskesi yaparken ürünü hassas olan göz çevrenize değmemesine dikkat edin.
*Peeling ürünlerini kullanırken ovalama işlemini gereğinden uzun tutmayın ve cildinizde sivilce varken bu işlemi yapmayın.NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222