2 Aralık 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
19. YÜZYILDA YOLCU VE YÜK TAŞIYAN İZMİR KAYIKLARI, SUYA İNDİRİLİYOR...
Körfeze renk geliyor

Eski İzmir fotoğraflarında, Pasaport İskelesi önünde salınırken gördüğümüz kayıklar, 360 Derece Araştırma Grubu'nun ortaya koyduğu bir çalışmayla hayat buluyor. İlk kayık bu ay denizde...

BİR ASIR SONRA YENİDEN
İzmir Körfezi, deneysel arkeoloji alanında faaliyet gösteren 360 Derece Araştırma Grubu'nca yürütülen bir projeyle, yaklaşık bir asır sonra yeniden en güzel süsleri olan kayıklarına kavuşuyor.

Körfezde 1800'lü yılların sonlarından 1920'lere kadar kullanılan "İzmir Kayıkları", kent tarihinin önemli bir öğesi olmasına karşın birçok kültürel değer gibi gelişen teknoloji ve değişen yaşam şekli karşısında yok olup gitmişti. 360 Derece Araştırma Grubu, baş ve kıç tarafı bir, dar ve uzun yapıya sahip hem yelken hem de kürekle seyredebilen İzmir kayıklarını, fotoğraflardan yola çıkarak yeniden inşaa ettirmeye başladı.

KENT KİMLİĞİNDE YERİ VAR
Grubun Başkanı Osman Erkurt, "Kordelyo'dan Pasaport'a İzmir Kayıkları Projesi"ni kent kimliğinde önemli bir yeri bulunduğuna inandıkları bir ögenin yaşatılması amacıyla başlattıklarını ifade etti. Proje çerçevesinde Urla'daki tersanelerinde ilk İzmir kayığının inşaasına başlanıldığını bildiren Erkurt, "İlk kayık, bu ay içinde denizde olacak. Amacımız, İzmir'in denize bakan yüzünü ortaya çıkarmak. Bunun için 10-12 teknelik bir filo yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

BELEDİYE SAHİPLENMELİ
Yaptığı çalışmalarla kent tarihine büyük önem veren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin projeye sahip çıkmasını istediklerini belirten Erkurt, şunları kaydetti: "Biz grup olarak çalışmalarımızda maddi çıkar gözetmiyoruz. O yüzden, bu projenin de ticari kaygılarla hareket edilecek, amacı dışında kullanıma dönüşecek bir hale dönüşmesini
istemiyoruz. Bu nedenle belediyenin projeyi sahiplenmesi bizim için çok önemli. Belediyeye henüz bir başvurumuz yok, ama kısa süre içinde bu yöndeki teklifimizi sunacağız."

"Bir geleneğe yelken açar"
Osman Erkurt, aslına uygun inşaa edilecek kayıkların korunmasının kendileri açısından büyük önem taşıdığını, bu nedenle kayıkların "ulusal değer" olarak tescil ettirileceğini bildirdi. Kayıkların öncelikle İzmir'de faaliyet gösteren yelken kulüplerince deniz aktivitelerinde kullanılabileceği gibi yeni bir gelenek de oluşturulabileceğini ifade eden Erkurt, şöyle devam etti:
"Önümüzdeki yıl İzmir, Dünya Üniversitelerarası Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak. Bu kayıklarla, oyunlara katılan yelken takımları arasında İzmir'e özgü olmak üzere yelken ve kürek yarışları düzenlenebilir. Daha sonra da bu yarışlar Türkiye'deki
üniversiteler arasında geleneksel hale dönüştürülebilir."

 

NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Kış günlerine kadınsı ışıltılar saçın
Asaletin sembolü; KADİFE
Kadifenin zarafeti üzerinizde olsun
Her zevke her keseye ÇANTA
Idea'da yüzde 27 cam yüzey
Genç ve dinamik bir büro

YENİ ASIR YAŞAM
Körfeze renk geliyor
Melankolik prens büyüledi...

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222