2 Aralık 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

Bir devrime kalkıştık
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

KOAH Dünyayı tehdit ediyor

1| 2 | 3
Gamze Karademir

EN ÇOK ÖLDÜREN HASTALIKLAR SIRALAMASINDA DÖRDÜNCÜ
İhmale gelmez

KOAH Türkiye, Çin ve Güney Amerika'da tahmin edilenden üç kat daha yaygın bir akciğer rahatsızlığı

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kısa adıyla KOAH, tüm dünya ülkelerinde önemli bir sağlık sorunu. Son iki yıl içinde Türkiye, Çin ve Güney Amerika ülkelerinde yapılan uluslararası çalışmalar, KOAH'ın tahmin edilenden 3 kat daha yaygın bir hastalık olduğunu ortaya koydu. Uluslararası bulgulara göre KOAH, 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 10-15 oranında görülüyor.
KOAH, havayollarını daraltan ve etkilediği kişilerin rahat nefes alıp vermelerini engelleyen kronik bir akciğer hastalığı. Yapılan istatistikler, dünyada olduğu gibi Türkiye'de KOAH'ın giderek arttığını ortaya koyuyor. Dünyada her yıl 2.75 milyon insanın ölümüne neden olan KOAH, tüm dünyada en çok öldüren 4. hastalık olma özelliğini taşıyor.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1990 yılında en sık görülen ölüm nedenleri arasında 6. sırada yer alan KOAH'ın 2020'de 3. sıraya yükseleceği belirtiliyor.

4,5 milyon kişi
KOAH günümüzde önlenmesi ve tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalık. Fakat hastalığın akciğer fonksiyonlarında yüzde 50'ye yakın kayıplar oluşuncaya kadar belirti vermemesi ve tanı lonulamaması. tedaviyi güçleştiriyor.
KOAH'lı hastaların düşük sosyokültürel koşullardaki yaşlı ve yoksul hastalar oluşu, hastalığın uzun süredir ihmal edilmesine yol açmış. Ülkemizde sigara içme alışkanlığının giderek yaygınlaşması, KOAH tanısının temelini oluşturan spiromet cihazının birinci basamak sağlık kuruluşlarında yaygın olarak bulunmaması, hastalığın tanı ve tedavisi konusunda gözlenen ciddi yetersizlikler, KOAH'ı Türkiye açısından ciddi bir halk sağlığı sorunu haline getiren nedenler arasında yer alıyor.
Sağlık Bakanlığının 1997 verilerine göre bu hastaların her yıl 127 bini hastanelere yatırılmakta ve 1460'ı ölmekte.
Hastalık erkekler arasında yaygın ve yaşla birlikte artıyor. Bu cinsiyet farklılığı, erkeklerin daha çok sigara içmesi ve meslek nedeniyle toksik maddelerle daha çok karşılaşması ile açıklanıyor. Sigara içme alışkanlıklarının kadınlarda giderek yaygınlaşması ile bu farkın yakın gelecekte ortadan kalkacağı düşünülüyor.
KOAH'ın en sık kronik bronşit ve amfizemi biçimlerinde ortaya çıkıyor. Kronik bronşit, akciğerlerdeki solunum yolları daraldığında ve kısmen mukus ile tıkandığında oluşur. Kronik bronşitte art arda iki yıl içinde, en az 3 ay boyunca öksürük ve balgam çıkarma görülür. Amfizem ise, akciğerlerin en ufak birimi olan hava keseciklerinin (alveoller) harap olduğunda ortaya çıkar. Klasik belirtisi nefes darlığı olan amfizem, akciğerlerdeki alveollerin genişlemesi ve yapılarının bozulmasıdır. KOAH'ın en önemli özelliği, akciğerlere giren ve akciğerlerden çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlamasıdır.

Belirti vermeden sinsice ilerler
KOAH yavaş ilerleyen ve zaman içinde kötüleşme gösteren bir hastalıktır. Başlangıçta hastalığın belirtileri belli belirsiz iken zaman içinde hastayı iş göremez hale getirebilir. Hastalığın ilerleme hızı ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Başlangıçta sadece egzersiz veya ağır iş görme sırasında nefes darlığı gelişir.
KOAH'lı hastaların başlıca yakınmaları, öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı ve hırıltılı solunumdur. Hastalığın erken dönemlerinde hastaların çoğunda hiçbir belirti bulunmaz. Hastaları hekime getiren en önemli nedenlerden biri de hastalığın seyri sırasında görülen akut ataklardır. KOAH hastalarının çoğu semptomların ortaya çıkmasından önce en az 20 yıl boyunca günde bir paket sigara içen kişilerdir.

EFORLA ORTAYA ÇIKAR
50 yaş üzerinde sigara içen tehlikede

Hastalarda başlangıçta ağır eforlarda, daha sonraları günlük aktivitelerde ortaya çıkan nefes darlığı vardır. Başlangıçta ciddi gibi görünmeyen belirtiler, ancak zaman geçtikçe yürüme, giyinme ve hatta yemek yeme gibi günlük aktiviteler sırasında bile nefes darlığı gelişmesine neden olur. Eforla ortaya çıkan bu nefes darlığı genellikle 50 yaş üzerinde belirginleşir. Bu sırada hastalarda KOAH, orta veya ileri dereceye ulaşmıştır. KOAH'ın ileri aşamalarında anoreksi ve kilo kaybı görülür. Kilo kaybı akciğer fonksiyonlarının daha da kötüleşmesine neden olduğu gibi, akciğer fonksiyonlarındaki kötüleşme de kilo kaybına yol açabilmektedir.
Unutulmamamsı gereken bir nokta pek çok hastalıkta olduğu gibi KOAH'ta da erken tanının önemidir. Erken tanı ile hastaların sigarayı bırakmaları ve zararlı mesleki ortamdan uzaklaşmaları sağlanabilir. Böylece hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Etkin bir tedaviyle de hastalarda görülen şikayetler ve hastalığın alevlenme sıklığının azaltılması sağlanabilir.

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222