29 Kasım 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

Çok yol katettik
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

29.11.2004

Büyük İskender eşcinsel miydi?

Bu hafta gösterime giren 'Alexander / Büyük İskender' filmi tüm dünyada tartışma yarattı. Filmi seyretmeye başladığım andan itibaren gerçeği söylemek gerekirse ben de şaşkınlık içinde kaldım. Aynı şaşkınlığı oğlum da yaşamış olacak ki, filmin ilk yarısının sonunda "Anne Büyük İskender gay mi?" diye sordu. Tabii ben her zamanki gibi şaşkınlığa uğrayıp, olayı nasıl açıklayacağımı bilemedim.
Oliver Stone'un yönettiği, Colin Farrel, Angelina Jolie, Val Kilmer, Anthony Hopkins gibi dev bir oyuncu kadrosuna sahip olan film özellikle Büyük İskender karakterinin biseksüel olarak yorumlanması sebebiyle, Yunanistan'ı hop oturtup hop kaldırmaya devam ediyor.

Filmi seyrettiyseniz benim gibi aynı şaşkınlığı yaşadığınıza inanıyorum. Birlikte büyüdüğü Hephaestion, İskender'in tek büyük aşkı. Filmin Yunanlıları kızdıran yönü; İskender gibi büyük adamların böyle ilişkiler içinde olamayacağı ve Stone'un gösterdiklerinin Yunan tarihine tamamen hakaret olduğu. Makedonyalı genç imparator, Stone'a göre hem kadınlarla, hem de erkeklerle ilişki kuran bir kişi. Yunanlılara sorarsanız sadece kadınlarla olan normal bir erkek. İskender'in hayat tarzı üzerine yazılanlara bakarsanız Stone'un haklı olduğu ortaya çıkıyor.
Film tarihin en büyük hükümdarlarından olan Büyük İskender'in genç yaşında dünyanın en büyük imparatorluklarından birisini kurup, efsaneye dönüşmesine ve 33 yaşında açıklanamayan ölümüne kadar olan zafer, macera dolu kısacık yaşamına ışık tutuyor. Filmin dedikodu kısmını bir kenara koyarsak seyretmeye değer...

Sıfırsız alışveriş
Merkez Bankası'nın yaptırdığı araştırmaya göre, halkın yüzde 93.6'sı yeni bir para birimi kullanılacağı konusunda bilgi sahibiymiş.
Merkez Bankası tarafından yaptırılan araştırma, toplumun YTL hakkındaki bilgisini ortaya koyan çalışma, 12 ilde 20-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Yaş dağılımına göre haberdarlık düzeyi incelendiğinde, 15-54 yaş arasındakilerde bu oran yüzde 90'ın üzerine çıkarken, 55 yaş ve üzerindeki yaş gruplarında yüzde 80 ile 87.5 arasında değişiyormuş.

Bu işe en çok sevinenler ise 55 yaş üzerine giren yani 70 üstü grup olsa gerek. Çünkü bizim ailenin bu yaş grubu çok uzun yıllardır sıfırları kullanmıyorlar. Sıfırlar arttıkça bizler milyardan trilyondan bahsettikçe, ailenin yaşlıları bayramda, seyranda çocuklara "Gel sana 20 lira, 50 lira vereyim" demekten asla vazgeçmediler. Sanırım YTL kullanılmaya başlandıktan sonra bir araştırma yapılırsa olaya en çabuk intibak eden yaş grubunun 75 üstü olduğu ortaya çıkacak.
Benim korkum biz kadınlardan yana. Alışveriş yaparken "... Bu 15 lira, bu 5 lira ne kadar ucuz" diye ipin ucunu kaçırmayalım da...

 

 
Yazıyı
Tavsiye et


GünAyYıl
ARŞİV
- Arşiv bölümünden yazarın eski yazılarına ulaşabilirsiniz
 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222