28 Kasım 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

Çok yol katettik
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

24.11.2004

Mesaj gönder

Round Robin

Bu kelimeleri bu günlerde çok görmüş, çok da duymuşsunuzdur.
Nedir bu Round Robin? Teniste her zaman eleme maçları yapılmasına karşın, bayan (son iki senedir) ve erkek ustaların son şampiyonası ile ülkeler arası FED CUP, DAVİS CUP ve WETS WORDS SHAMPİONSHİPS (veteran dünya takım şampiyonaları) müsabakalarının ilk turlarında Round Robin uygulanıyor.
Round Robin, Dünya sıralamasındaki ilk yedi kişi ile gerçekleşiyor. (Ancak bu 7 kişiye ilk 20 kişi arasında olması kaydı ile o sene içinde Grand Slam Turnuvası kazanmış bir oyuncu da ilave ediliyor.)
Böylece oluşan 8 kişiden önce 4'er kişilik iki grup oluşturuluyor. Ardından gruptaki her oyuncu, lig usulü birbiriyle karşılaşıyor. Her grubun birinci ve ikincileri yarı finale çıkıyor.
Yarı finallerde A birincisi ile B ikincisi; B birincisi de A ikincisiyle eleme usulü karşılaşıyor. Kazananlar finalde karşışıyor.
Tenisin güzelliği, Tenis'in EN'lerini bir araya getiren bu müsabakalarla daha da güzelleşiyor.

Sharapova
17 yaşındaki güzel Rus şampiyon galiba biraz şımarmış. Ancak bu şımarıklık biraz değişik galiba. Daha yenilerde herkesle oyun oynayan, şakalaşan, konuşan SHARAPOVA, artık kimselerle samimi olmadığı gibi konuşmak dahi istemiyormuş... Bence bunu çıkaranlar, herhalde onun bileğini bükemeyenlerdir, veya güzelliğini çekemeyenlerdir. Para mı şımarttı? Doğru değerlendirmek için biraz daha dikkat ve sabırla beklemekte fayda olur sanıyorum. Kaldı ki kazandığı paralarla ülkesinde yaptırdığı okulu düşünmek bile bu söylentilerin dedikodudan ileri geçemeyeceğinin göstergesi gibi geliyor bana...

Ruslar geldi bile
Justine HENIN-HARDENNE ve Kim CLİSTERS'in maalesef bir türlü tam tedavi edilememiş sakatlıkları nedeniyle katılamadıkları WTA TOURS CHAMPIONSHİPS'de bir Fransız, 2 Amerikalı oyuncu yanında; 5 Rus oyuncunun, Dünya sıralamasının ilk 8'inde yer alması, 2004 yılında Ruslar'ın ne denli başarılı ve etkili olduğunun kanıtı değil mi? "Ruslar geliyor" demiştik. Gelmekle kalmadılar, yerleştiler bile... Ancak turnuva sırasında, SHARAPOVA dışında pek de varlık gösteremediler nedense!
MYSKİNA Roland Garros'ta şampiyon olurken, Rus güzel oyuncu SHARAPOVA Wimbledon'da ve de nihayet bu senenin en büyük mücadelesinde şampiyon olmayı başardı. Hem de daha 17 yaşındayken...

Şampiyonların ardından...
Bayanların şampiyonası Los Angeles'te gerçekleşti.
Bu karşılaşmalarda daha çok iki kişinin Dünya sıralamasındaki birinciliği konuşuluyordu: Bir numara olarak turnuvaya başlayan Lindsay DAVENPORT, unvanını, çok formda olan ve Round Robin'de set dahi vermeden 3 maçını da kazanan Amelie MAURESMO'ya kaptıracak mıydı acaba? Ancak bu başarılı MAURESMO yarı finalde, oraya kadar çok zorlanarak çıkmış bir Serena WİLLİAMS'a karşı, ilk seti almasına rağmen, kaybetti. Buna karşılık DAVENPORT da Round Robin'de, ikisinin de ikişer galibiyetleri olmasına rağmen averajla Serena'nın gerisinde kalarak yarı finallere katılma hakkını alamadı. Alamadı ama MAURESMO da finale çıkamadığı için DAVENPORT seneyi bir numara olarak bitirmeyi garantiledi. Turnuvayı ise Round Robin'de MAURESMO'ya, hem de iki sette yenilen, ancak finalde Serena WİLLİAMS'ı yenen SHARAPOVA kazandı.

VTB'DE klasmanlar kesinleşti
İzmirli Veteranlar, şehir şehir dolaşarak ilk defa gerçekleştirdikleri kalabalık bir katılımla, VTB Tour müsabakalarının klasmanlarında daha çok turnuvaya katılarak, daha çok puan toplayarak güzel neticeler aldılar.
Tekler kategorisinde ve yaş guruplarında Türkiye birincisi olan Aysel ERTUĞ, Aksel LOCHNER, Oğuz AZKARA ve çiftlerdeki birinciliği ile Osman TANER'i tebrik ederiz.
Tek Bayanlarda 50 +'da birinci, 35 +'da altıncı, 30 +'da beşinci; Çift erkeklerde 45 +'da birinciler (AZKARA ve TANER); Tek Erkeklerde 35 +'da 7-13 ve 14, 40 +'da 4-8 ve 12, 45 +'da 1-9 ve 15 ve 60 +'da 1 ve 5. sıralar İzmirlilerin oldu.
Buna göre, 2005 yılında oynanacak uluslararası müsabakalar ve dünya şampiyonalarında bir çok İzmirli raketi milli takımlarımızda görebileceğiz.
Başarılı tüm tenisçilerimizi kutluyoruz. Ancak temponuz giderek artsın.
Katılım ve sebat: İşte teniste başarının sırrı.
Sevgili Veteranlar, 2005 yılı iş ve tatil programınızı oynayacağınız müsabakalara göre lütfen şimdiden ayarlayınSizleri daha yükseklerede görebilelim.

ATP Master's
HOUSTON'da, yağmurunda zaman zaman etkili olduğu bir ortamda Rus, Amerikalı, İspanyol, Avustralyalı ve İngiliz birer, Arjantinli iki sporcu, tüm hafta boyunca favori olan İsviçreli'nin hegemonyasına son vermek için çırpındılar.
SAFIN'I zar zor yenen RODDICK, yarı final maçında HEWİTT karşısında resmen döküldü. Buna karşılık diğer yarı finalde SAFIN, FEDERER karşısında devleşti. Bence turnuvanın asıl finali gibi geçen bu maç hafızalardan uzun süre silinmeyecek. SAFIN kaybetti ama gönüllere yerleşti. Böylece dünyanın çatısında HEWİTT ve FEDERER buluştu. Ancak iki sene üst üste dünya 1 numarası olan ve eski günlerine dönen HEWİTT bile FEDERER'i tahtından indiremedi. Alkışlarımız FEDERER'e...
Çiftlerde Bob BRYAN and Mike BRYAN 4 sette finali kazanarak büyüklüklerini bir kere daha ıspatladılar.

ETV
1 Kasım17 Kasım arasında ETV'de 7 kategoride 157 kişinin katılımı, 156 maç ve 15 W.O. ile gerçekleşen Geleneksel Balçova Belediye Başkanlığı Tenis Turnuvası Sayın Belediye Başkanı ve Yardımcılarının da onurlandırdığı görkemli bir kokteylile son buldu. Sponsorları, ETV Yönetimini ve ödüllerini Başkanlarının elinden alan sporcuları kutlar, başarılarının devamını dileriz.
İşte şampiyonanın sonuçları:
Tek Erkekler: Açık: 1. Mustafa AZKARA, 2. Trian GARD; 35+: 1. Can USSOY2. Bilgin Ali ŞENTÜRK; 45+: 1. Cezmi ÖZCAN 2. Abdullah KAYA; Bayanlar: Açık: 1. Tuğba TURHAN 2. Nurcan KOCAYOL; 30+: 1. Hülya ŞENOĞLU 2. Nurcan KOCAYOL; 40+: 1. Peri SUNUCU Simten YAVUZ; Karışık Çiftler: 1. FOWLER - HATİPOĞLU 2. ERTUĞ - KULOĞLU.

AJANDA
Kültürpark Tenis Kulübü'nün geleneksel kapanış turnuvası İzmir'in de turnuvalar açısından tatile girmek üzere olduğunun göstergesidir. Ancak son iki sene içinde iklimdeki değişiklikleri göz önüne alıp, turnuva tarihlerini daha objektif bir şekilde tespit etmekte yarar olacağını sanıyorum. Bu dönemlerde yapılacak turnuvalarda havanın erken kararması, soğuk ve yağmur ilgiyi azaltacak, hükmen mağlubiyetler (W.O'lar) veya çekilmeler çoğalacaktır.

FED CUP
Rus bayramına hoş geldiniz:
Yarı finaller bugün Rusya'da başladı. Bir taraftan İspanya ve Fransa finale çıkış ararken, diğer taraftan Rusya ve Avusturya mücadele edecekler. Ancak, Rus furyasını bilenler, Rusları yenebilecek her hangi bir takımın bulunmadığını düşünüyorlar. Bu durumda Rus takımının şampiyonluğuna kesin gözüyle bakmak doğru olur herhalde.
Kaldı ki, fransız takımının en büyük silahı MAURESMO maalesef katılamıyor.

TENİS OYNAYIN, TENİS OYNATIN TENİS'İ GÜNDEMDE TUTUN

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222