17 Kasım 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

Onları affetmeyiz
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
Manisa, devleri solladı
Buna can dayanmaz
İşadamı taşın suyunu çıkardı

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye etİşadamı taşın suyunu çıkardı

MÜRVET ÇAĞLAYAN (EDREMİT / MERKEZ)

Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Selma Çelen, bu suyun tamamen doğal olduğunu belirtti.

Edremit'te Faruk Durukan adlı işadamı,taşın suyunu çıkararak yanmayan bir sıvı elde etti. Sıvının yangına karşı dayanıklılık gerektiren alanlarda koruyucu malzeme imalinde kullanılabileceği belirtildi. Taştan elde edilen bir başka su ile de mikropları doğal olarak yok ettiklerini söyleyen Kale Akaryakıt İnşaat Limited Şirket yöneticisi Faruk Durukan, "Aynı taştan mikroorganizmaları yok eden dezenfekte suyu da bulduk" dedi. Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı Biyoloji Bölümü test ettiği suyun niteliğini onayladı.

Olumlu sonuç
Çelen, kolibasili, mantar, bağırsak iltihapları enfeksiyonlarına neden olan escherichia coli, staphylococcus aureus , pseudomonas aeruginosa, enterobacter aerogenes, proteus vulgaris, serratia marcescens ve candida albicans olmak üzere 8 mikroorganizmanın antibakteriyal ve anti candidal özelliklerinde yapılan denemelerinde olumlu sonuç alındığını söyledi.
Çelen, bu suyun tamamen doğal olduğunu belirterek, "Mikroorganizmalar üzerinde 3 deneme yapıldı. Suyun seyreltilmesine rağmen aynı sonuç alındı. Bu su, diğer mikroorganizmalar üzerindeki etkisi yanında temizlik ürünleri, tıp alanında, giyimde kullanılabilir" dedi. Denenen mikroorganizmaların ana mikroorganizmalar olduğunu da dile getiren Çelen, sivilce gibi cilt hastalıklarında da kullanılabilirlik özelliğinin de bulunduğunu ifade ederek, "Suyun hiçbir yan etkisi yok. Suyun kullanım alanının geliştirilmesi için çalışmalar devam ediyor" şeklinde konuştu.
Bulunan doğal dezenfekte suyuna 'Adaclear' adını veren işadamı Durukan, Fytext adını verdiği yanmayan sıvıdan sonra taşın suyunda farklı şekillerde denemeler yaptığını belirterek, böyle bir sonuçla karşılaştığını söyledi.

Sır gibi
Şu an 8 mikrop üzerinde yapılan denemede sonucun iyi olmasının sevindirici olduğunu kaydeden Durukan, "Deneme yapılan 8 mikroorganizmaya iyi gelen suyun diğer mikroorganizmada iyi sonuç verecek mi bilmiyorum. Her türe göre mikroplar farklı. Sebzede bulunan mikropla, bir ahırda bulunan mikrop farklıdır. Ama suyun çeşitli mikroplar üzerinde yok edici özelliğinin bulunup bulunmadığı araştırmaları devam edecektir" dedi.
Tamamen doğal olması nedeniyle hiçbir yan etkisi bulunmayan suyun diğer kimyasal dezenfekte sularından daha etkili olduğu da vurgulandı.
Üniversite tarafından yapılan deney sonrasında hazırlanan sonuç raporu Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fazıl Özen ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. A. Dilek Azaz tarafından onaylandı.
Öte yandan araştırmaya konu edilen taşın cinsi ve suyun niteliği konusunun bir sır gibi saklandığı dikkat çekti.

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222