10 Kasım 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

Denizli'yi farklı seviyor
            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

İçimizdeki düşman TANSİYON

1| 2 | 3 | 4
FİLİZ İÇKE

Tansiyon ihmale gelmez

Teşhis konulduysa ilk günden öğrenmeniz gereken şudur: Kalp hastalıkları, felç, böbrek yetmezliği gibi ciddi problemler bakımından yüksek risk altındasınız

BAŞLARKEN...

Bazı kişilerde bir takım önemsiz belirtilerle ya da normal kontroller sırasında ortaya çıkan yüksek tansiyon ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalık. Ağrısı olmayan, kendisini tamamen sağlıklı hisseden bir kişinin, hasta gibi ömür boyu her gün ilaç kullanması, dahası hayatında hipertansiyonun getirdiği yaşam değişikliklerini gerçekleştirmesi kolay değil. Ancak yüksek tansiyon teşhisi konmuş biriyseniz daha ilk günden öğrenmeniz ve unutmamanız gereken şey şudur: Kalp hastalıkları, felç, böbrek yetmezliği ve diğer tıbbi problemler bakımından riskiniz diğerlerine göre daha yüksektir. İlaç tedavisi ve yaşam değişiklikleri bu nedenle sizin için hayati önem taşır. Her beş yetişkinden birinde görülen hipertansiyon sizde de olabilir. Uzun zamandır tansiyon ölçtürmemiş orta yaşlı biriyseniz, bu yazıyı okuduktan sonra üşenmeyip en azından bir kez tansiyonunuzu ölçtürmenizi tavsiye ederiz.

YÜKSEK TANSİYON
Vücutta kan dolaşımının sağlıklı bir biçimde gerçekleşebilmesi için bir miktar basınca ihtiyaç vardır. Bu basıncın gerekenden fazla olması durumuna tıp dilinde "hipertansiyon", halk arasında "Yüksek tansiyon" denir.
Kan basıncını ifade eden tansiyon ölçülürken 2 değere bakılır:
* Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı): Kalbin kasılması sırasında ölçülen kan basıncıdır.
* Küçük tansiyon (diyastolik kan basıncı): Kalbin gevşemesi esnasında ölçülen kan basıncı. Hipertansiyon tanısı için büyük ve küçük tansiyondan birinin normal değerlerden yüksek olması yeterlidir. Küçük tansiyondaki yüksekliği de büyük tansiyonla aynı ölçüde önemsemek gerekir.

TÜM VÜCUDU ETKİLER
Yüksek tansiyon zamanında fark edilip önlem alınmadığı takdirde başta kalp, beyin ve böbrekler olmak üzere tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır. Yeterli korunma sağlanmadığı takdirde er geç bu organların damarlarında hasar meydana gelir. Yüksek tansiyon damar sistemindeki direnci arttırarak kalbin kan pompalamasını engeller. Kalp daha çok ve güçlükle çalışmaya başlar. Bunun sonucunda kalpte büyüme başlar ve kalp kaslarında kalınlaşma başlar. Kalp kanı boşaltamadığından hastada kalp yetmezliği ortaya çıkar. Sonuçta vücuttaki tüm damarlarla birlikte kalp damarları da sertleşerek daralır, tıkanır ve kalp krizleri ortaya çıkar. Beyin damarlarında oluşan sertlik felçlere neden olurken, böbrek yetmezliği bu bölgede başka hastalıklara yol açar. Bunlar tansiyon yüksekliğinin en önemli sonuçlarıdır. Bu nedenle vücudu içeriden adeta bir düşman gibi kuşatan yüksek tansiyon dünyada hastalık ve ölümlere yol açmak bakımından birinci sırada yer alır.

STRES RİSKİ ARTIRIYOR
Hareketsiz yaşam tarzı, şişmanlık ve stres gibi faktörler kişilerde tansiyon yüksekliğinin oluşmasını kolaylaştırır ve damar sertliğini arttırır. Bunlar arasında stres, diğerlerinden farklı olarak hemen hemen herkesin hayatında az ya da çok yer alır. Yaşadığımız her gün farkına varmadan kalp-damar ve sinir sistemini uyaran pek çok olay yaşarız. İş hayatında kişilerden kaynaklanan olumsuzluklardan, yolunda gitmeyen ya da yetişmesi gereken işlerden dolayı hemen her an stres altında yaşarız. Buna özel yaşamdaki sorunlar da eklenince bazen tüm bunlar kişi için çekilmez bir hal alabilir. Tüm bu olumsuzluklar üstümüze katlanabileceğimizden fazlasını yüklediği anda "stres" ortaya çıkar. Stres, belirtilerini fiziksel olarak da göstermekte gecikmez. Vücudun normal sağlıklı işleyişini bozan stres, yüksek tansiyon hastası her eke kişiden birinde görülecek kadar yaygındır. Stresten uzak sağlıklı bir yaşama kavuşmanın en kestirme yolu olumsuz kişi ve durumlardan mümkün olduğu kadar uzak durup, mutlu ve huzurlu ortamlarda bulunmaya çalışmaktır. Bu pek çok insana boş bir söylem gibi gelebilir. İşinizi, ailenizi, yaşam koşullarınızı sizi stresten tamamen uzaklaştıracak şekilde değiştiremiyor, elinizi kolunuzu bağlı hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda bile elinizden geldiğince, mümkün olduğunca, rahat bir nefes alabileceğiniz küçük boşluklar yaratmaya çalışmalısınız.

Hipertansiyonun uyari isaretleri
* Halsizlik
* Baş ağrısı
* Baş dönmesi
* Aşırı terleme
* Çarpıntı
* Eklem ağrıları
* Sık idrara çıkma
* Gece idrara kalkma
* Nefes darlığı
* Öksürük
* Göğüs ağrısı

NASIL ANLARSINIZ?
Hipertansiyonun başlıca belirtileri baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, sebepsiz yorgunluk, burun kanaması, çok sık idrara çıkma ve bacaklarda oluşan şişliklerdir. Kan basıncının çok yükseldiği durumlarda ise dilde pelteklik ve vücutta karıncalanma olabilir. Ancak tüm bu belirtiler başka hastalıklarda da görülebildiğinden en doğru teşhis tansiyonun düzenli olarak ölçülmesi ile konulabilir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastası olmasa bile kişilerin belirli aralıklarla, örneğin ayda bir kez tansiyonlarını ölçtürmeleri tavsiye edilir.

 

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222