14 Ekim 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Yaşlılıkta ROMATİZMA

1| 2 | 3 | 4
GAMZE KARADEMİR

Yaşlıların derdi: Romatizma

Yaş arttıkça kemiklerde ve eklemlerdeki ağrıların artması, birçok kişi için büyük sorun... İlerleyen dönemlerde hareketlerin kısıtlanmısına kadar varabilen romatizmal hastalıklardan en çok kadınlar etkileniyor. Değişik türleriyle orta yaşın üzerindeki erkeklerde görülen hastalık; gençleri, hatta çocukları da etkisi altına alabiliyor.
Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı ve hareket kısıtlılığı, bazen de şişlik ve şekil bozukluğu belirtileriyle kendini gösteren romatizma, 200'e yakın çeşitte ortaya çıkabiliyor. Eklem romatizmaları (osteoartrit, romatoid artrit), yumuşak doku romatizmaları (fibromiyalji, boyun ağrısı, bel ağrısı) ve kemik erimesi (osteoporoz) bunlar arasında en sık görülenleri.

Erken teşhis güç
Bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da en uygun tedavinin yapılabilmesi için ilk aşamada hastalığa doğru teşhisin konulması gerekiyor. Erken dönemde teşhisi zor olan hastalıktan şikayet eden kişinin bir süre konunun uzmanı tarafından izlenmesi gerekiyor, çünkü romatizmal hastalıkların belirtileri zaman içinde değişiklik gösterebiliyor.

Müzmin hastalık
Romatizmal hastalığı olan her hasta için kişisel bir tedavi planı yapılması gerekiyor. Başka bir hasta için yararlı olan ilaçlar ya da tedavi girişimleri sizin için uygun olmayabilir. Doktor tarafından önerilmeyen tedavileri uygulamak yararsız ve tehlikeli olabileceği gibi, uygun tedavinin yapılmasını da geciktirebiliyor. Hastalığın çok uzun süre devam eden bu türü, müzmin (kronik) romatizma olarak tanımlanıyor.

İlaçları tanıyın
Bu durumda tedavinin de uzun süreceğini ve ilaçların doktor kontrolünde sürekli alınması gerektiğini unutmayın. Yapılan tedaviler hastalığı tamamen yok etmese de günlük yaşamınızın ağrısız ve rahat olmasını sağlamayı amaçlıyor. Romatizmalı hastaların hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar konusunda bilgi edinmeleri yaşamlarını olumlu yönde etkiliyor. Bu nedenle hastaların kullanılacak ilaçların yan etkilerini öğrenmesi tedavi sürecinde yararlı oluyor.

Eklem iltihabı
Dirsek, diz, parmak, bilek ve omurgadaki eklemlerde bulunan kıkırdak dokusu, kemiklerin birbirine sürtünmesini engelliyor. Hareketli eklemlerde oluşan 'Artrit' hastalığı; ağrı, şişlik, kızarıklık, sıcaklık ve eklemin normal hareketlerini yapamaması gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Ağrı, eklem hareket ettirildiğinde, dinlenirken ya da gece meydana gelebiliyor. Hasta eklem bölgesinde özellikle sabahları ve istirahat sonrası tutukluk ve hareket güçlüğü hissedebiliyor.
Bu hastalıklarda sadece eklemler değil eklemin çevresindeki kaslar, yumuşak dokular ve bağlar da etkilenebiliyor. Uzun süren artritler eklemlerde şekil bozukluğuna ve eklemin hiç hareket edememesine yol açabiliyor. Halsizlik ve yorgunluk da hastalığın belirtilerinden...

Eklem Romatizması
Hastalık, eklemlerde bulunan zarın ve eklemin iltihaplanmasıyla ortaya çıkıyor. 'Romatoid artrit' adı verilen rahatsızlık, yıllar içinde eklemlerin tahrip olmasına yol açabiliyor. Yaygın olarak görülen ve çok sayıda eklemde iltihaba neden olan hastalık tüm vücudu, hatta iç organları da etkileyebiliyor. Erken teşhis ve uzun süre ilaçlarla tedavi edilebiliyor.
Eklem kireçlenmesi adıyla bilinen Osteoartrit ise, en sık görülen eklem hastalığı olarak biliniyor. Kireçlenme, eklem kıkırdağının yapısının bozulmasına, aşınmasına, incelmesine ve hatta kaybına neden oluyor. Ayrıca, eklem kıkırdağının altındaki kemik dokusunda meydana gelen değişiklikler sonucu kemikte büyümeler ve eklem kenarında çıkıntılar oluşuyor. Bu durum hareketlerde kısıtlanmaya ve ağrıya neden oluyor. En çok diz ve kalça eklemlerini etkileyen rahatsızlığın çok sayıda eklemi tutması ise nadiren görülüyor. Genellikle elli yaşından sonra ortaya çıkan hastalıkta ağrı hareket sonrasında ortaya çıkıyor. Sabahları ağrı hissedilmiyor.

Doğuştan da olabilir
Eklemlerin üzerlerine binen yükü dengeli bir şekilde emip dağıtarak, istenen hareketi rahat yapmasını sağlayan eklem kıkırdağı, kemik, bağlar gibi yapılarda doğumsal ya da sonradan gelişen bozukluklar, osteoartritin neden olabiliyor. Mesleki nedenler veya vücut kilosundaki artışlarda, eklemlerin üzerine binen yüklerin değişmesi de bu hastalığa yol açabiliyor.

Hastalığın birçok nedeni var
* Yaş: Orta-ileri yaşların hastalığı olarak bilinen osteoartrit, kırk yaşından önce nadiren görülüyor.
* Kalıtım: Hastalığın özellikle el parmak kemiklerinde görülen 'nodüllü' çeşidi, bazı ailelerde çok daha sık olarak ve daha erken yaşlarda gelişebiliyor.
* Cinsiyet: Diz ve ellerde görülen osteoartrit kadınlarda daha sık görülüyor. Kalça eklemi kireçlenmesi ise kadın ve erkeklerde eşit oranda ortaya çıkıyor.
* Kilo: Fazla kilo ve şişmanlık eklem üzerine binen yükü artırarak özellikle diz osteoartriti gelişme olasılığını yükseltiyor.
* Yapısal bozukluk: Eklemlerde doğuştan görülen ya da sonradan kaza, travma, hastalık gibi nedenlerle gelişen yapısal bozukluklar riski artırıyor.
* Eklem hastalıkları: Osteoartrit, hastalıkların eklemde yaptığı yapısal bozukluklara bağlı olarak da gelişebiliyor.
* Eklemlerin aşırı kullanılması: Mesleki nedenlerle ya da yaşam tarzına bağlı olarak belirli eklemlerin aşırı kullanılması hastalık riskini artırıyor.

Şişmanlık ve sigara tetikliyor
Romatizmal hastalıkların önemli bir bölümünün kesin olarak nedeni bilinmiyor. Çoğunlukla bulaşıcı ya da mikrobik olmayan rahatsızlığın bazı türlerinde kalıtsal özellikler belirleyici oluyor. Eklemlerdeki yükü artıran şişmanlık ya da damar yapısını bozan sigara kullanımı gibi dış etkenlerin engellenmesi romatizmalı hastalar için yararlı. Bazı iltihaplı romatizmal hastalıklar, kas-iskelet sistemi dışında deriyi ve iç organları da etkileyebiliyor.

Yarın: Osteoartrit'in belirtileri, tedavisi ve Kemik Erimesi

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222