14 Ekim 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Kış hastalıkları için öneriler...

1| 2 | 3 | 4
Filiz İÇKE

TÜM DÜNYADA ÖLÜMLERE NEDEN OLAN GRİBE KARŞI TEDBİR ALMAK ŞART
Mevsim değişti hastalık kapıda

Stres, aşırı yorgunluk, yetersiz ve dengesiz beslenme, kronik kalp, akciğer hastalıkları, gebeliğin son üç ayı, yaşlılık ve çocukluk dönemleri rahatsızlık riskini artırıyor

Kış mevsiminde yaşanan soğuk hava, etkili bulaşma yolları ve vücut direncinin düşmesine bağlı olarak nezle, grip, faranjit, larenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, zatürre gibi hastalıkların görülme sıklığı artıyor. Enfeksiyonlar özellikle çocukları, yaşlıları, hamileleri, kronik sağlık sorunları olanları olumsuz etkiliyor.
Soğuk hava şartlarına uyum sağlamak için vücudun daha fazla enerji harcadığına dikkat çeken uzmanlar bu enerji ihtiyacı karşılanmadığında vücut direncinin düştüğünü ve enfeksiyonlara daha yatkın hale geldiğini belirtiyor.
Soğuk, özellikle akciğerin akut veya kronik tüm hastalıklarını tetiklerken kışın ortaya çıkan hava kirliliğiyle de sorun büyüyor. Dört gün sürecek bu yazı dizisinde kış aylarında sağlığımızı tehdit eden hastalıkları yakından tanıyacak ve korunma yolları hakkında bilgileneceksiniz.

YAKINDAN TANI
Gerek kolayca bulaşabilme ve salgınlara yol açabilme özelliği, gerekse etkin tedavi yapılmadığı takdirde kişiyi ölüme götürmesi nedeniyle grip kış aylarının öne çıkan hastalığı. Grip enfeksiyonu toplumun yüzde 1'ini etkileyen önemli bir sağlık sorunu.
Toplumun yüzde 10'undan fazlasını etkilemesi ise bir grip salgını anlamına geliyor. Grip, tüm dünyada işe devamsızlığın yüzde 10'undan sorumlu enfeksiyon.
Hep değişen bir virüsün yol açtığı hiç değişmeyen bir hastalık olarak tanımlanan grip, dünya çapında 1918 yılında yaptığı büyük salgınla gündeme oturmuş bir hastalık. Hastalık daha önceden de var olmasına ve bilinmesine rağmen bu tarih önemli çünkü bu salgında yaklaşık 20 milyon kişinin ölümüne yolaçtığı sanılıyor.
Daha sonraki yıllarda da daha ufak çapta, örneğin 1957 yılında Asya gribi, 1968 yılında Hong Kong gribi salgınları oldukça büyük sayıda insan topluluklarını etkiledi.

NASIL BULAŞIYOR?
Gribin bulaşma riskini en çok artıran faktör kalabalık ortamlarda bulunmaktır. Havaya doğru aksırmamızla birlikte soluduğumuz havadan çıkan aerosoller çok uzak mesafelere kadar yayılabilirler. Mesafe ne kadar yakınsa o kadar yoğun olarak virüsün aktarımı sağlanır. Damlacık yoluyla, bu da bir iki metreye kadar olan mesafelere ulaşan bir yayılmadır. El yıkamak gerçekten çok önemlidir. Çünkü aksırma yoluyla ele bulaşan virüsler doğrudan temas yoluyla da geçer. Bu nedenle kış aylarında eller daha sık yıkanmalı, tokalaştıktan sonra eller tekrar yıkanmalıdır. Mutlaka çocuklara ve erişkinlere bu bağlamda mendil kullanma eğitimi verilmesi gerekir.
Genellikle mendili kişiler, elini yüzünü ya da burnunu temizlemek için kullanır. Oysa aksırırken ya da öksürme hatta soluma sırasında gripli kişinin ağız ve çevresini mendille kapatması virüsü diğer insanlara bulaştırmasını da önleyecektir. Çünkü mendil sayesinde aeorosoller ve damlacıklar daha kaynaktan çıkmadan engellenmiş olacaktır.

İlaçla bir haftada ilaçsız yedi günde
Grip belirtileri genellikle soğuk algınlığıyla karıştırılır. Gripte soğuk algınlığından farklı olarak en belirgin ayırt edici özellik sürekli baş ve boğaz ağrısı ve düşmeyen ateştir. Nezlede ise baş ağrısı hemen hemen hiç görülmez. Normalde yetişkinler yılda iki-dört, çocuklar ise altı-sekiz kez nezle olurlar, yani soğuk algınlığı geçirirler.
Uzmanlar bunun neredeyse kaçınılmaz bir durum olduğunu soğuk algınlığı virüslerine karşı yapılacak fazla bir şey olmadığını belirtiyor. Çok ciddi komplikasyonlar yaratmayan ve biraz istirahat ve iyi bakım sayesinde kolayca atlatılabilen soğuk algınlığının tedavisinde ilaçlar çok da etkili değil. Bu nedenle halk arasında soğuk algınlığının tedavisiyle ilgili "İlaçla bir haftada, ilaçsız 7 günde iyileşir" deyişi yaygın olarak kullanılıyor.

PAÇAVRA HASTALIĞI
Sürekli değişen virüsler neden oluyor
Grip sürekli değişen virüslerin neden olduğu bir hastalık. Soğuk algınlığı ile arasındaki temel farklılıklar ancak klinik ortamda ayırt edilebiliyor. Soğuk algınlığı daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle ortaya çıkan, yetişkinlerde ateşi hemen hemen hiçbir zaman yükseltmeyen bir tabloya sahip. Ama grip, halk arasındaki söyleniş biçimiyle paçavra hastalığı kişiye yoğun bir yorgunluk durumu ve halsizlik veriyor.
Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtilerine ilave olarak sürekli baş ağrısı gribin bir başka ayırt edici özelliği. Ayrıca etkin tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerleyerek başka hastalıklara neden olur ve asıl öldürücü niteliği bu dönemde kazanır. Gribe yolaçan virüs influenza virüsüdür. Bunun A, B ve C tipleri olmak üzere üç tipi bulunmaktadır. İnfluenza A tipi virüsün neden olduğu grip çok büyük salgınlara yolaçar.

RİSK ALTINDALAR
Çocuk ve yaşlıları tehdit ediyor
Grip bulaşması konusunda yüksek risk taşıyan başlıca iki yaş grubu vardır; küçük çocuklar ve 65-70'li yaşlar ve sonrası. Bu kişilerin bağışıklık sistemi diğerlerine göre daha zayıf olduğundan gribi çok daha ağır yaşarlar. Bunların dışında şeker hastaları, kronik akciğer hastaları, organ nakli yapılmış hastalar, böbrek hastaları ve bulaştırma riski taşıdığından bu kişilerin yakınları da risk altındadır.
Grip kolayca bulaşabilme özelliğinin yanı sıra pek çok bireyi en zayıf anında yakalamasıyla da dikkat çekiyor. İşte grip riskinin arttığı durumlar: Stres ve aşırı yorgunluk, yetersiz ve dengesiz beslenme, kronik kalp ve akciğer hastalıkları, gebeliğin son üç ayı, yaşlılık ve çocukluk dönemleri.

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222