14 Ekim 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Estetik Mucizesi

1| 2 | 3 | 4
FİLİZ İÇKE

Doktor beni değiştir!

İnsanlık tarihinin başından beri herkes güzelliğe kavuşmanın yollarını aradı. Sonunda insanoğlu estetik ameliyatları icat etti ve 'yapay güzellik'le tanıştı

Başlarken

Bilim ve sanatın mükemmellik arayışında buluşma noktası olan estetik cerrahi, kusurların giderilmesinde mucizeler yaratıyor. İstatistiklere göre her yıl milyonlarca kişi, güzelleşmek için estetik ameliyat oluyor. Bunlardan bir kısmı büyük, bir kısmı daha küçük değişiklikler talep ediyor. Uzun süre sadece kadınlara hitap ettiği düşünülen estetik cerrahi, olumlu sonuçları ve avantajlarıyla erkekleri de giderek artan bir oranda kendisine çekiyor. Örneğin burun ameliyatı talep eden erkeklerin sayısı giderek kadınlarınkine yaklaşıyor. Dahası erkekler de artık kadınlar gibi yağlarından kurtulmak istiyor.

Plastik Cerrahi fiziksel fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesini; kazalar, hastalıklar ya da doğuştan gelen bozuklukların azaltılmasını araştıran bir tıp uzmanlık dalıdır. Plastik cerrahi hem estetik hem de rekonstrüktif cerrahiyi kapsar. Estetik cerrahi yüzü ve vücudu şekillendirerek kişiyi güzelleştirmeyi amaçlar. Rekonstrüktif cerrahi ise yüzü ya da vücudu yeniden inşa ederek bozulmuş fiziksel fonksiyonları onarır.

2800 yıllık sanat
Bilim ve sanatın buluşma noktası diyebileceğimiz estetik cerrahinin ortaya çıkışı günümüzden yaklaşık 2800 yıl öncesine dayanıyor. Dönemin belgelerinde, kaçan kölelerin ve ihanet eden eşlerin ceza olarak kesilen burun uçlarının nasıl düzeltildiğine ilişkin bilgilere rastlanıyor. Tıptaki gelişmelere paralel olarak ilerleyen plastik cerrahi asıl atılımını 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekleştiriyor. Savaş koşullarında ortaya çıkan doku ve organ kayıplarındaki pratik uygulamalar bu bilim dalının önünü alabildiğine açıyor. İlk karın germe ameliyatları 1950'lerde, liposuction (yağ alma) yöntemi 1960-70'lerde uygulanıyor. Günümüzde kadar gelişerek gelen ve bugünün en popüler tıp alanlarından olan plastik cerrahi, uygulama alanlarını ve teknikleri her geçen gün genişleterek devamlı büyüyen bir yelpazede hizmet vermeye devam ediyor.

Güzellik şart mı?
İnsanoğlu yaradılıştan bu yana güzelin ve güzelliğin peşinde koşmuştur. Güzel ve iyi kavramları hep yan yana kullanılırken, mükemmele ulaşma yolunda hep daha iyisi ve güzeli tasvir edilmiştir. Bu arayış en çok sanatta kendini göstererek değişim ve ilerlemeye ivme kazandıran güç olmuştur. İnsanın kendisinde daha güzeli arama çabası ilk çağlardan itibaren giysilerle, kokularla, takılarla başlamıştır ve günümüzde tüm bunlara estetik ameliyatların da eklenmesiyle bu arayış devam etmektedir. Güzel olmaya verilen önemin en çarpıcı kanıtı büyüklüğü milyon dolarlarla ifade edilen moda ve kozmetik sektörünün varlığıdır. Kadın veya erkek olsun, güzel olan insanlar için hayat daha çok şans ve başarı anlamına gelir. Bu konuda yapılan bir araştırmanın sonuçları oldukça çarpıcıdır. Araştırmada deneklere iki fotoğraf gösterilerek bir suç işlendiği ve kendilerinden suçlunun hangisi olabileceğini tahmin etmeleri istenir. Tahmin edeceğiniz gibi fotoğraftaki kişilerden biri daha güzeldir. Deneklerin neredeyse tamamına yakını güzel olanın masum olabileceğini belirtmiştir.
Estetik ameliyata hazırlık genellikle üç aşamadan oluşuyor. Birincisi kişinin kendisini psikolojik olarak ameliyata ve getireceği değişikliğe hazırlaması. Burada kişinin gönüllü bir değişim talebi olduğundan bu hazırlık dönemini atlatmak, yoğun ameliyat korkusu yaşayanlar haricinde kişiyi zorlamıyor. İkinci aşamada ameliyat olacak kişinin sağlık durumunun ameliyata elverişli olup olmadığı saptanıyor. Bunun için tıbbi öykü alındıktan sonra laboratuvar tahlilleri ve röntgen çekimi gibi araştırmalar yapılıyor. Üçüncü aşama ise istenen değişikliğin doktorla olabilirliğinin tartışılması ve neler yapılacağının kararlaştırılmasını içeriyor. Burada her iki tarafın da etkili bir iletişim kurması ve fikir birliği sağlaması büyük önem taşıyor. Bu üç aşamayı da gereklerine yerine getirerek yaşayan kişi, ameliyat sonrası düzeltilebilir kusurlarından kurtulduğu için mutlu oluyor. Yüzünü ya da vücudunu "düzeltmek" kişiye özgüven sağlıyor.

Mitolojiden günümüze ilham veren güzellik
Mitolojide güzelliği temsil eden Afrodit ilk güzellik kraliçesi kabul edilir. Tanrılar bir gün Olimpos Dağı'nda bir ziyafet sofrasında iken Eris, bir anda ortalığa nifak tohumlarını saçmak için bir elmanın üzerine "en güzel tanrıçaya" yazarak ortaya atmış. Birbirinden güzel üç kadın; Hera, Athena ve Afrodit bu payeye sahip olmak istediğinden elmaya aynı anda uzanmış. Tanrı Zeus, karısı Hera, kızı Athena ve denizdeki bembeyaz dalgalardan doğmuş olan Afrodit arasında kararsız kalmış. Bu nazik durum karşısında Zeus ateş topunu bir başkasına; çoban Paris'e atmış: "Ida dağında (Edremit körfezinde bulunan Kazdağları) yaşayıp, sürülerini otlatan çoban Paris'in yanına gidin. O bu soruna bir çözüm bulsun!" Paris çok zorlanarak da olsa kararını vermiş. İlk güzellik yarışmasının birincisi olarak Afrodit'i ilan etmiş ve elmayı ona vermiş. Diğer birbirinden güzel iki rakip saygı ve sevgi ile sarılıp, Afrodit'i kutlamışlar. Afrodit'in gülümseyen sevgi dolu bakışlarıyla sadece Olimpos'taki tanrılar değil, insanlar ve hatta tüm doğa sevgi ve güzellikle dolmuş.

Estetik neler vaat ediyor?

* Burun şeklini güzelleştirme
* Göğüs büyütme, küçültme ve dikleştirme
* Karın germe
* Liposuction (yağların alınması)
* Alın germe
* Kaş kaldırma
* Göz kapaklarının gerilmesi, torbaların alınması
* Yüz germe
* Boyun germe gıdı alma
* Dudak kalınlaştırma
* Yüzdeki çizgilere yağ veya doku kokteyli enjeksiyonu
* Yüz "peeling"i (soyma)
* Lazerle yüzdeki kırışlık ve lekelerin tedavisi
* Saç ekme

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222