14 Ekim 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Aşı hastalıktan korur

1| 2 | 3 | 4
FİLİZ İÇKE

Bağışıklık sistemi harekete geçiyor

Hastalıklardan korunmak için önerilen birçok yol olmasına karşın; korunmada en etkin, en güvenli ve en ucuz yöntem doğumdan itibaren aşılamadır

Savunmasız, anne babalarının korumasına muhtaç doğan bebekler, dünyaya gelir gelmez pek çok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Çocuklarımızı bu hastalıklardan ve onların tehlikelerinden korumak için uygulanan yöntemlerin en başında aşılama geliyor. Çocuklarda ağır hasarlara neden olabilecek pek çok hastalık aşılar sayesinde tehlikesiz hale getiriliyor. Bu yazı dizisinde difteri-boğmaca-tetenozdan, çocuk felcine, kımazık-kızamıkçık-kabakulaktan vereme kadar aşı ile korunulabilecek hastalıklar ve bebeklerin aşı takvimleri hakkında bilgiler verilecek.

ZEKA GERİLİĞİ
İnsanları yeryüzünde yaşayan virüs ve bakteri gibi mikroba karşı koruyan vücudun savunma sistemine "bağışıklık sistemi" adı verilir. Vücut, kendisine yabancı mikropların yapısını tanımladıktan sonra bu yapıları etkisiz hale getirebilecek "antikor" adı verilen savunma cisimcikleri yapar.
Örneğin, kızamık geçiren bir çocuk bu nedenle yaşamı boyunca bir daha kızamığa yakalanmamaktadır. Ancak bir kez geçirildiğinde bile ağır seyreden, ölüm, sakatlık, zeka geriliği gibi ciddi sonuçlara neden olabilen hastalıkların varlığı, çocukları korumanın ne kadar önemli olduğu ortaya koyar.
Hastalıklardan korunmak için önerilen birçok yol olmasına karşın; korunmada en etkin, en güvenli ve en ucuz yöntem kişilerin aşılanmasıdır.
Aşıların, hastalık yapma yetenekleri olmasa da aşı uygulanan vücut, gerçekten hastalık ile karşılaşmış gibi davranır ve önlem almaya başlar. Mikropları öldürmekle görevli hücreler ve koruyucu antikor salgılayan hücreler aşı yoluyla verilen hastalık etkenini tanır ve diğer tüm koruyucu sistemleri harekete geçirir.
Aşı ile verilen ve hastalık yapıcı özelliği olmayan etkeni yok edilirken tüm özellikleri hafızaya alınır. Vücut daha sonra gerçek hastalık etkeni ile karşılaştığında özelliklerini hemen hatırlayarak hastalık oluşturmasına fırsat vermeden yok eder.
Çocukluk döneminin ağır ve ciddi hastalıklarından olan difteri, boğmaca ve tetanoz, yapılan geniş aşılama çalışmaları ile önemli derecede ortadan kaldırılmıştır.
Artık ender olarak görülen bu üç hastalığın tüm çalışmalara rağmen kökü tamamen kazınamamıştır. Bu hastalıkların ciddiyeti, olumsuz sonuçları ve ölümlere yol açması, aşılamanın önemini açıklamaktadır.
Difteri, salya ve tükürük ya da bu mikropla kirlenmiş maddelerin (oyuncak vb. ) ağıza götürülmesiyle ve solunum yoluyla bulaşmaktadır.
Difteri mikrobu çok güçlü bir zehir salgılayarak burunda ve boğazda solunumu engelleyici bir enfeksiyona, kalp yetmezliğine, sinir sisteminde hasarlara neden olabilir. Hastalanan her on kişiden birisi maalesef her türlü tedaviye rağmen hayatını kaybetmektedir.
Boğmaca, tüm yaşlarda ve hatta erişkinlerde bile ortaya çıkabilen, nefes almayı engelleyecek biçimde öksürük nöbetlerine neden olan bir hastalıktır. Bu öksürük nöbetleri 6-12 hafta arasında sürmekte ve bu nöbetlerin ardından birçok çocukta kilo kayıplarına bile neden olabilen kusmalar görülmektedir.

TETANOZ ZEHİRİ
Tetanoz mikrobu ise, genellikle toprakta yaşayan, vücuda çok küçük yara ve kesiklerden dahi girebilen bir mikroptur. Mikrop salgıladığı "tetanoz zehri" ile omuriliğe ve sinir sistemine zarar vermekte ve gelişmiş tüm tedavi olanaklarına rağmen hala 10 hastadan 6'sının ölümüne yol açmaktadır. Oksijensiz ortamda yaşayan bu mikrop paslı çivi, bıçak gibi maddelerin yanı sıra cam kesiği, hayvan pisliği ve açık yaraların toprakla temas etmesi sonucunda insanlara bulaşmaktadır.
Tetanoz hastalığı en sık yaşamın birinci ayının bitiminden önce görülmekte ve "yeni doğan tetanozu" adını almaktadır. Yeni doğan bebekler, tetanoz mikrobuyla ya sağlıksız şartlardaki doğum esnasında ya da doğum sonrası göbek bağının steril olmayan koşullarda kesilmesi nedeniyle karşılaşmaktadır. Doğum sonrasında göbek kordonunun mikropla temas etmiş bıçak, jilet ve hatta cam ile kesilmesi sonucunda bebeğe bulaşmakta ve kana karışan mikroplar yoluyla hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu bebeklerin hemen hepsi her türlü tedaviye rağmen daha yaşamın ilk günlerinde ölmektedirler.
Tetanoz hastalığının bebeklerdeki en önemli üç belirtisi; emme güçlüğü kasılmalar ve yatıştırılamayan ağlamadır. Bebekleri "yeni doğan tetanozu"ndan korumak için, anne adaylarının gebeliklerinin 3. ayından sonra mutlaka tetanoz aşısı olmaları gerekmektedir.

Difteri, boğmaca ve tetanosdan koruyor
Karma aşılar, çocukları difteri, boğmaca ve tetanoz hastalıklarına karşı korumak için uygulanmaktadır. Yeni doğan bir bebek, yaşamını ikinci ayından itibaren 1-2 ay arayla 3 kez aşılanmalı ve ardından 18. ayda bir hatırlatma dozu yapılmalıdır.
İlkokul 1. sınıfında ise boğmaca çıkarılarak, sadece difteri-tetanoz karma aşısı yapılmalıdır.
Bu dönemde ayrıca verem, çocuk felci ve kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşıları uygulanmalıdır. Günümüzde tek enjeksiyonla çok hastalığa karşı koruma konusundaki gelişmelerin ardından difteri, boğmaca ve tetanoz aşılarına çocuk felci ve hib menenjit aşısı eklenerek oluşturulan beşli aşı kullanıma sunulmuştur. Aventis Pasteur tarafından geliştirilen bu aşıdan ikinci bölümde söz edeceğiz.

Dünyada yılda 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor
Bugün tüm dünyada yürütülen bağışıklama çalışmaları sayesinde yılda yaklaşık 3 milyon çocuğun hayatı kurtulmaktadır. Yine bu çalışmalar sayesinde her yıl 750 bin çocuğun sakat kalması önlenmektedir. Ancak bu yeterli değildir. Temel aşıların kullanılmaması nedeniyle yılda 2 milyon çocuk ölmektedir.
Özellikle gelişmiş ülkelerde uygulanıp gelişmekte olan fakat bazı ülkelerde uygulanmayan aşılar nedeniyle ise dünyada yılda 5-6 milyon çocuk ölmektedir. Aslında tüm devletlerin uygulamaları ile yılda 7-8 milyon çocuğun ölümü engellenebilir. Bu zannedildiği gibi çok büyük paralarla olacak birşey de değildir. Her çocuk başına 5 Dolar ya da kişi başına 12 sentlik bir harcama ile mümkün olabilmektedir. Çocukların tüm aşı ile korunulabilir hastalıklara karşı korunması aslında bir para işi değil, temel insanlık hakkının yerine getirilmesidir.

YARIN: ÇOCUK FELCİ

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222