14 Ekim 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

DOSTLUKTAN DÜŞMANLIĞA

1| 2 | 3 | 4 |
FATİH ŞENDİL
KADİR KEMALOĞLU

BİRİ BOSNA'DAN, DİĞERİ GİRİT'TEN GELEN İKİ AİLEYİ KADER ÇAMDİBİ'NDE BULUŞTURDU
Yarım asırdır tanışıyorlar

Beşok ve Çamlıca ailesi aynı semtte iş yaparken, ailenin çocukları birbirleri ile sıkı arkadaş oldu

ŞİMDİ BİRİ HAYATTA
Üstteki fotoğrafta birbirlerine bağlılığı ile tanınan Çamlıca Kardeşler, bir dost düğününde aynı pisti paylaşırken görülüyor. Ancak fotoğrafta aynı karede görünen kardeşlerden ikisi, uğradıkları silahlı saldırılarda hayatını kaybetti. Tuncay Çamlıca, ailenin yaşayan tek erkek çocuğu olarak kaldı.

Beşok ve Çamlıca aileleri arasındaki ilişki 1950'li yıllara dayanıyor. İki ailenin yolları bu tarihlerde Bornova'nın Çamdibi Semti'nde kesişti. Beşok ailesinin kökeni Bosna Hersek'e, Çamlıca ailesinin kökleri de Girit'e dayanıyordu. İki aile arasında yakınlaşma o tarihlerde başladı. Beşok ailesi 1900'lü yılların başında Bosna Hersek'ten İzmir'e göç ettikten sonra burada Bornova, Çamdibi, Altındağ Bölgesi'ne yerleşti. Soyadı Kanunu çıktıktan sonra Dede Esat Beşok'a İsmet İnönü tarafından Beşok soyadı verildi. Sürekli ticaretle uğraşan aile 1950'lili yıllarda sonra nargile salonu, kahvehane ve lokal işletti.
Çamlıca kardeşlerin babası Salih Çamlıca ise 1950'li yılların sonunda Mersinli'deki tek yazlık sinema olan Çamlıca Sineması'nı kurdu. İki ailenin ev ve işyerleri de aynı bölgelerde olduğu için birbirlerini yakından tanıyorlardı. Hatta en küçük erkek çocuklar Halit Esat Beşok (44) ve Tuncay Çamlıca (43), çok iyi arkadaşlardı. İki arkadaş sıksık oyun oynarlar, arkadaşlarıyla birlikte futbol maçı yaparlardı.

Kumar oynatıyorlardı
Ancak Beşoklar, daha fazla kazanma hırsıyla zamanla yasa dışı yollara yönelmeye başladı. İşyerlerinde kumar oynatıyorlardı. Şu an firarda olan Halit Esat ve hapisteki Erol Beşok kardeşler, tüm çocukluk ve gençlik yıllarını böyle bir ortamın içinde geçirdi. Esat ve Hatice Beşok'un 3 çocuğundan ikisi olan Erol ve Halit Beşok kardeşler, yıllarca bu lokalde çalıştı. Özellikle 1960 yılında sonra ekonomik olarak büyüyen Beşok ailesi, yaptıkları işler nedeniyle 1961, 1971 askeri ihtilallerinde kolluk kuvvetlerinin hedefi oldu. Aile için bu yıllar oldukça zor geçti. Silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen Beşoklar, bir çok kez gözaltına alınarak sorgulandılar. Bu suçlamalar sonunda Halit ve Erol Beşok kardeşler ile babaları Esat Beşok çıkarıldıkları mahkemelerce serbest bırakıldılar.

Babalarını kaybettiler
1976 yılında ilk büyük acılarını yaşayan Beşok ailesi babaları Esat Beşok'u bir trafik kazasında kaybetti. Manisa mesir macunu şenliklerinden dönerken yolda geçirdiği trafik kazası sonucu ölen baba Beşok, aileye büyük üzüntü yaşattı. Bundan sonra yalnız başlarına hayatlarını sürdürmek zorunda kalan Erol ve Halit Beşok kardeşler, babalarından miras kalan Koşukavak'taki arsalarına bugünkü Beşoklar Kıraathanesini inşa etti. Bundan sonra iki kardeşin tüm işlerinin merkezi Altındağ'daki bu kahvehane oldu.

Sinemayı kapattılar
Çamlıcalar'ın sinemacılık tecrübesi ise uzun sürmedi. Mersinli'de Çamlıca Yazlık Sineması'nı işleten baba Salih Çamlıca, 1961 yılında daha küçük oğlu Tuncay 1 yaşındayken vefat etti. Babalarının ölümünden sonra bir süre daha yazlık sinemayı çalıştıran Çamlıca ailesi, işlerin kötü gitmesi nedeniyle sinemayı kapattı. Ailenin reisliğini ağabey Yavuz Çamlıca devraldı. Yavuz Çamlıca, dört kardeşi ve annesi Bedriye Çamlıca'ya bakmak için inşaatlarda çalışmaya başladı. Bu dönemde Çamdibi'nde üstüste yeni binalar inşa edildiği için işleri iyi giden Yavuz Çamlıca, önce kalfa sonra da inşaat ustası oldu.

Müteahhitliğe geçiş
Kardeşleri ile birlikte inşaat sektöründe bir isim yapmaya başlayan Yavuz Çamlıca, 1973 yılında müteahhitliğe geçiş yaptı. Bir kamyon alan Çamlıca ailesi kendi inşaatlarının çimento, kum, çakıl gibi inşaat malzemelerini de kendilerini taşımaya başladı. Yavuz Çamlıca önderliğindeki aile bir taraftan yeni inşaatlar yaparken bir yandan da kamyon sayısını hızla arttırıp kısa zamanda 7'ye çıkardı. Aile inşaatçılığın yanına nakliyeciliği de eklemişti. Ancak, tüm hedefleri baba mesleği olan sinemacılığı da sürdürmekti.

YARIN: İKİ AİLE DE GİDEREK BÜYÜYORDU

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222