9 Eylül 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

 
Dr. Tuncay Filiz
Dahiliye Uzmanı
tuncay@drtuncayfiliz.com
Tel: 4630032

Hipertiroidi öfke kasırgası yaratıyor!

"Son zamanlarda inanılmaz derecede tahammülsüz bir insan oldum doktor. Hiçbir şeyi dinlemek ve duymak istemiyorum..."
"En sevdiklerimin bile kalplerini kırmaya başladım. Öyle ki bazen kendimi tanımakta güçlük çekiyorum. Neler oluyor bana doktor?"
"Önüme gelene bağırıp çağırıyorum. Market kuyruğunda yurdumun insanına; telefonda ise karşıma kim çıkarsa o'nun kalbini kırıyorum. Sonra da pişmanlık duyuyorum ve çok üzülüyorum."
"Ağlamak istiyorum ve ağlıyorum. Kalabalıktan ve kapalı mekanlardan nefret ediyorum."
"Kapalı ortamlarda boğulacak gibi oluyorum. Havasızlığa ve sıcağa dayanamıyorum... Kapıyı açıp, kendimi dışarıya atmak istiyorum"
"Zangır zangır titriyorum sinirden. Kalbim çarpıyor, sanki yüreğim ağzıma geliyor. Bu ben değilim doktor, neler oluyor?"
Tıbbi literatürde Hipertiroidi, halk dilinde zehirli tiroid olarak bilinen hastalıkta, en sık dile getirilen yakınmalardan yalnızca bir kaçının örneğidir bunlar. Hipertiroidi'nin özellikle ruh ve sinir sistemimizi etkileyen yönü vurgulanmaktadır bu yakınmalarla...
Sağ duyulu, adil, dayanıklı ve ılımlı insan!.. Kim böyle olmak istemez ki?
Zaten insanca yaşam için tüm çabalarımız, bunun için; hiç değilse buna layık olabilmek için değil mi? Düşünce, söz ve işlerimizi bu yüzden, akıl ışığından geçirmiyor muyuz?

SALDIRGAN İNSAN
Öyle de; "Benim elimde değil ki sinir patlaması... Kolaysa, gel de benim yerime sen yaşa.." diyor ise: Öfkeli, saldırgan, merhametsiz ve adaletsiz insan!.. Doğrudur, acıdır.. Öfkemize hakim olamıyor ya da öfkemizin tutsağı oluyorsak eğer, son derece önemli sorunları yüklenmek uğruna tetikçi olmaya adayız demek!..
Hangi düşünce onay verir bu türden tetikçiliğe? Küreselin efendileri mi?.. Ne yazık!.. Çocuklar da biliyor ki onlar.. Ama ne mutlu ki şimdiden hak ettikleri tarihsel vitrinde istiflenmişler, özgür ve masum vicdanlarda tartılarak...
Düşünce, boşlukta bir şey değildir. Düşüncelerimiz ve onların yönlendirdiği davranışlarımız, bedenimizde gerçekleşen bir dizi biyolojik ve hormonsal süreçlerin yoğunlaşmış ifadeleridir.
Bu süreçte ortaya çıkabilecek hata ya da hasarlar, vurdum duymaz teslimiyetten, dizginlenemeyen öfke patlamasına kadar uzanan bir yelpazede, değişik duygu durumlarına neden olabilir...
Bu şekilde patlayan bir öfke Hipertiroidi de olduğu gibi, ileri psikiyatrik tedavi görmeyi gerektirecek boyutlara kadar ulaşabilir. Bunun en ileri boyutu deliryum (bir çeşit çılgınlık) adı verilen durumdur ki acil ve yoğun bakım tedavisini gerektirir.
Hipertirodi durumuna asıl neden, tiroid bezinden kana salınan ve tiroid hormonları adı verilen hormonların normalin üzerinde salgılanmasıdır.
Kana salınan tiroid hormonları T4 ve T3 olarak bilinir.. Başlıca etkileri uyarıcı olmalarıdır. Bu uyarı hali vücudumuzun tüm doku ve organlarını ilgilendirir.

KALBE ZARAR
Kalbi uyararak değişen şiddette çarpıntılara ya da aritmilere (düzensiz kalp atımları) neden olabilir. Eğer farkına varılmaz da yalnızca kalp ilaçları verilerek tedavi edilmeye çalışılırsa, dramatik kalp yetmezliklerine neden olabilir. En sık rastlanan aritmi şekli atrial fibrilasyon (AF) olup, bu durum kalp kulakçıklarının kasılma işlevini yitirmesi demektir.
Salgı bezlerini uyararak aşırı derecede terlemeye neden olur. Sıcağa karşı tahammülsüzlük gelişir. Sık olarak "ateş basmaktan" söz edilir. Bu da beraberinde su ve tuz kaybına neden olur. Halsizlik ve bitkinlik gelişir.
Metabolizmayı uyararak vücudumuzda yama-yakılma sürecinin aşırı derecede çalışmasına neden olur. Böylelikle yağların ve şekerin yakılması hız kazanır. Bu nedenle hasta hızlı bir şekilde zayıflamaya başlar. İştah ileri derecede, beslenme, tam ve kusursuz olmasına karşın zayıflama söz konusudur.

UYKUSUZ GECELER
Hipertiroidili hasta istirahat, hatta uyku halinde bile olsa tempolu koşan bir insan gibi yaşamaktadır. Tüm sistemleri günün 24 saati uyanık ve faaliyet halindedir. Hani birinci viteste 90 km ile araç kullanır gibi..
Sonuç; istirahat halinde bile dinlenememe ve tam bir yorgunluktur. Uykusuzlukla körüklenen tüm bu olumsuzluklar sinir sistemimize patlamayacak da nereye patlayacak?
Bu gerçeğin gözden kaçmasıyla yapılacak psikiyatrik yardım ve tedaviler de sonuçsuz, hatta daha riskli durumlara yol açabilir...
Tiroid hormonunun doğrudan sinir ve kaslar üzerine olan uyarıcı etkisi onca yaşattıklarına sanki bir katma değer gibidir. Bu durumda ellerde değişen şiddette titremeler oluşur. Elleriyle bardak tutamama, çayı karıştıramama gibi sıkıntılar ortaya çıkar.
Göz ve göz kapaklarına etkisiyle göz küresi büyür ve göz küresi adeta yerinden fırlar. Özellikle Graves hastalığı adı verilen türünde tipik bir yüz görünümü ortaya çıkar.
Saç köklerine etkisiyle saç dökülmesi yapar. Saç dökülmeleri yaygın olduğu gibi bölgesel de olabilir.
Kadınlarda adet düzensizliklerine neden olabilir. En sık görüleni adetlerde seyrekleşmedir.
Damar sistemine etki ederek bacaklarda sert ödemlere (su toplamaya) neden olabilir.

GİZLİ HİPERTİROİD
İleri yaş grubu kadın ve erkeklerde önem taşıyan bir durumdur. Kanda sadece TSH düşüklüğü vardır, diğer hormonlar normaldir. Hiperitiroidi ile ilgili hiçbir bulgu ya da yakınma yoktur.
Buna karşın AF (kalp atım düzensizliği) ve osteoporoz (kemik kütlesinde azalma) riskleri nedeni ile tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

NASIL TANI KONUR?
*Kan TSH düzeyinin düşüklüğü T4 yüksekliği ile tanı konur.
*TSH düzeyinin 0.1 qUml'nin altında bulunması tanıyı kesinleştirir.Bu koşullarda T4 normal olsa da T3 yüksekliği tanıyı destekler.

Nedenleri
* Genç erişkinlerde Graves Hastalığı en sık rastlanan hipertiroidi nedenidir. Bilinmeyen bir nedenle kanda, tiroid bezine saldıran maddelerin (antikorların) çoğalması sonucu ortaya çıkar. Bu antikorların varlığı laboratuvar testleri ile ortaya konur.
* Yaşlılarda nodül içeren guatr (tiroid bezi büyümesi) sık nedenlerden biridir.
* Daha ender hipertiroidi nedenleri: Radyolojik tetkiklerde kullanılan iyodlu maddeler, tedavi amacıyla doktor tarafından verilen tiroid hormonları, kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan Amiodaron adlı ilaç, tiroid bezi enfeksiyonları iltihaplanması).

Nasıl tedavi edilir?
* Aşırı uyarımı bloke etmek için, beta bloker adı verilen ilaçlar kullanılır.
* Eğer hipertiroidi nedeni Graves Hastalığı ise ilk seçenek RAI (Radyo Aktif İyot Tedavisi) olmalıdır..
* İlaçla takip ve cerrahi tedavi, aciliyet ve sosyal tercihlerle değerlendirilir.
* Gebelikte hipertiroidi PTU adlı ilaçla tedavi edilir.Bu durumda yeni doğan bebek hipertiroidi açısından kontrole alınmalıdır.
YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler
NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Bu kış çocuklar çizmeli
Öğrenciye forma yaraşır
Araç ve gereç bolluğu eğitimi pekiştirir
Okul alışverişine altı taksit imkanı
En çalışkan mobilya
Önlükte çeşit bol

YENİ ASIR YAŞAM
Hollywood kıskanacak
Maviye yolculuk

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222