8 Eylül 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

05.09.2004


Yuh!..

"Yuh", güzel dilimizin en etkili uyarı sözcüklerinden biridir. Yanlış yoldaki dört ayaklı hayvanlara durmaları için "Çüş" , iki ayaklılara "Yuh" denir. Çünkü denmesi gerekir. Yerinde, zamanında ve dozunda kullanılan bir "Yuh", insan olanı kendine getirmede "Çüş" kadar etkilidir.
Yusuf Ziya Ortaç : Atatürk'ün "Yuh" la ilgili bir anekdotunu şöyle nakleder :
"Şairdi, mebustu (milletvekili), yaşlıydı ve dördüncü karısından bir çocuğu daha olmuştu. İçki sofrasında Atatürk'e sordu :
- Paşam, bir oğlum dünyaya geldi, adını ne koyayım ?
Canı sıkılan Atatürk cevap verdi :
- Yuha koy !...

ÖFKENİN İFADESİ
Yuh, bir hoşnutsuzluğun, bir öfkenin ifadesidir. Beğenilmeyen, onaylanmayan birine veya bir duruma karşı haykırıştır. Yuha bu haykırışın topluca yapılış biçimidir. Öyle sakin sakin yuha çekilmez. Yuh çekilmek kimsenin hoşuna gitmez ama, her yuh'un arkasında toplumsal bir doğrunun hak arayışı yatar.
"Aleyhte tezahürat" sınıfına giren seslenişlerin en edeplilerinden sayılsa da, bugün Türk futbolunun göğsümüzü kabartan başarılarının ardında, stadyumlarda çekilen dünkü "Yuh" ların payı asla küçümsenemez.

DAHA DİKKATLİ YAPAR
"Yuh" işlevini yerine getirebildiği için futbolcusu, teknik adamları, idarecileri hata yapmamaya, daha dikkatli, daha özverili çalışmaya özen gösteriyorlar. Tribündeki taraftar artık her koşulda takımını destekleyen koşullu reflekslerden arınmış, uygulamada gördüğü yanlışı, koyduğu tepkilerle dile getiren bilinçli bir topluluktur.
Taraftar desteğine büyük önem veren yöneticiler bu desteğin karşılıksız olmadığının bilincine de varmış görünüyorlar. Bu desteği hak etmeyen davranışlar, anında gösterilen "Yuh" tepkileriyle uyarılabildiği içindir ki düzey yükselmiştir ve ayakları kadar kafasını da kullanma becerisini geliştirebilen futbolcuların sayıları arttıkça bu yükselişin giderek hızlanacağı kuşkusuz görünüyor.
Stadyumlarda gelişen bu etki tepki ilişkisinden çıkarılması gereken önemli dersler var. Yuh 'dan nasibini alma fırsatı olan, ama bunu yuh çekenlerin terbiyesizliğine verip, üstünde durmamayı olgunluk sayan muhterem zevatın maçlara biraz da bu gözle bakmalarında fayda var.

HOŞ VE DÜŞÜNDÜRÜCÜ
"Yuh"un sert bir tepki olduğu kuşkusuz. Bu noktaya gelmeden daha kabul edilebilir biçimlerde yapılan ya da yapılması gerekenlere "Eleştiri" diyoruz. İngiltere'nin dünyaca ünlü devlet adamlarından Churchill 'in, tepkinin bu kibar akrabasını vücuttaki ağrı ile özdeşleştirmesi hoş olduğu kadar düşündürücüdür: "Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrı ile aynı işi görür. Zira ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir"
Sanıyorum bizim sıkıntımız tepki verme cesareti gösterememekten çok "Yuh"a gelinceye kadar yapılabilecek uyarı biçimleri üzerinde yeterli duyarlılığı göstermemekten kaynaklanıyor.
"Nush ile (nasihat) uslanmayanı etmeli tekdir. Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir" atasözü bizim olmaya bizim de tekdirin bunca medeni biçimini bir "Yuh" içine sığdırıp hemen köteğe geçmeye kalkmak yirmi birinci yüzyılı adımlayan bir ulusun kültürüne artık yakışmıyor.
Doğru sözü ortaya koyacak doğru biçimleri bulmak ve uygulamak zorundayız. Leb demeden leblebiyi anlayanlar çoğalmadıkça; bilgililer ilgisiz, ilgililer bilgisiz, yetkililer hem ilgisiz hem bilgisiz kaldıkça; ve bunu yapmak çoğu zaman hayvana: "lütfen çüş" demek kadar saçma gelse de ...


GünAyYıl
ARŞİV
- Arşiv bölümünden yazarın eski yazılarına ulaşabilirsiniz
YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler
NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Bu kış çocuklar çizmeli
Öğrenciye forma yaraşır
Araç ve gereç bolluğu eğitimi pekiştirir
Okul alışverişine altı taksit imkanı
En çalışkan mobilya
Önlükte çeşit bol

YENİ ASIR YAŞAM
Kök boyalı tablolar
Tirkakisinden kahve ikramı

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222