26 Ağustos 2004 Yıl: 110

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


EGE'NİN SUSMAYAN SESİ, BAŞARILI ÇALIŞMALARLA GİRDİĞİ YARIŞMALARDAN HEP YÜZÜNÜN AKIYLA ÇIKTI

Ne yayına, ne ödüle doydu

Mehmet Ali Okumuş, bir 3. Lig maçında çektiği fotoğrafla YENİ ASIR'a Dünya Şampiyonluğu getirirken, Türkiye'nin de gururu oldu

AIPS tarafından düzenlenen yarışmada, 24 ülkeden tam 150 profesyonel ile yarışan Okumuş'a, Dünya'nın sayılı firmaları da ödül yağdırdı

Ege'nin 110 yıldır susmayan sesi Yeni Asır, yayın hayatı boyunca ödüle doymadı. Yeni Asır Gazetesi'nde yayınlanan çok sayıda haber, fotoğraf, röportaj çeşitli yarışmalarda ödül kazandı. Yeni Asır Gazetesi'ne araştırma yazısı, spor haberleri ve fotoğrafları, güncel yazılar, seri röportajlar ve sayfa düzenleri de dahil olmak üzere son 18 yılda 60'ın üzerinde ödül verildi.
Gazetede çalışanların büyük emekleriyle ortaya çıkan başarılardan en büyüğü de Mehmet Ali Okumuş'un 1985 yılında dünya birinciliği kazanan fotoğrafı oldu. Adidas, Kodak ve Uluslararası Spor Yazarları Birliği (AIPS) tarafından düzenlenen "Dünyada Yılın Spor Fotoğrafı" yarışmasında, Okumuş'un fotoğrafı 615 eser arasından birinci seçildi. 24 ülkeden 150 profesyonel fotoğrafçının eserlerinin yarıştığı organisazyonda Mehmet Ali Okumuş, Bergamaspor ile Menemenspor arasında oynanan maçta kale arkasından çektiği fotoğrafı ile dünya birinciliğini kazandı. Okumuş, oy çokluğuyla birincilik kazanan fotoğrafı sayesinde 8 bin Fransız Frangı ile firmaların verdiği çeşitli ödülleri kazandı.

"Yaşasın Üçüncü Lig"
16 Ekim 1984 tarihli Yeni Asır Gazetesi'nde yayınlanan resim, "Objektife takılanlar" köşesinde tekrar yayınlandı. Yıl sonunda spor servisi tarafından "Yılın Spor Fotoğrafı" seçilen eser, üçüncü kez gazetede yayınlandı. Mehmet Ali Okumuş, aynı fotoğrafıyla İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması'nda da birincilik ödülü kazandı.
Okumuş, Yeni Asır'da "Yaşasın Üçüncü Lig" başlığıyla yayınlanan fotoğrafıyla ilgili olarak şunları söyledi: "15 Ekim 1984 günü Karşıyaka Stadı'nda görev yaptıktan sonra Yazı İşleri Müdürümüz Şevket Özçelik'in kritik yazmak üzere gittiği Menemen Stadı'na ben de gittim. Kale arkasında yerimi aldım. Maçın ilk yarısında hemen hiç resim olmadı. Ama iç güdülerim beni ikinci yarıda iyi bir fotoğraf olacağına inandırmıştı. Diğer foto muhabiri arkadaşlar kendilerine yeterli kareleri elde ettikleri inancıyla stadı terketmişlerdi. İkinci yarının ortalarında sağdan ortalanan bir top kale sahasına düştü ve bir anda ortalık karıştı. Bana ödül kazandıran fotoğraftaki olay çok kısa bir süre içinde gerçekleşti. Bana yeterli olan daha doğrusu beni doyurmasının yanı sıra içinde çok değerli öğeler taşıyan kareyi çektiğimi hissetmiştim. Daha sonra Şevket Özçelik'le birlikte hemen gazeteye döndük. Fotoğrafın heyecanını o andan itibaren yaşamaya başlamıştım. Tabii o benim vizörden gördüğümü görmemişti ve heyecana kapılmadan beklememi söyledi. Resmi ters ışıkta çektiğim için filmi banyoda bir dakika fazla tuttum. Pırıl pırıl çıktığını gördüğümde ve herkesin oybirliğiyle sayfaya gireceğini öğrendiğimde çok mutlu olduğumu gizleyemem. Daha sonra birkaç kez kullanılan bu fotoğraf bana değil tüm spor fotoğrafçılarına, kale arkası arkadaşlarıma bir ödül kazandırmıştı. Türkiye'nin Fransa gibi bir ülkede, dünyanın sayılı fıtığrafçıları arasından sıyrılmasının gururunu yaşıyordum. Onların olimpiyatlardan, artistik patinajlardan getirdiğini öğrendiğim sayısız fotoğrafın arasında bizim üçüncü ligimizin bir garip maçının, kalecilik için soyunan bir savcı katibinin suratındaki gol dramının ödül kazanması çok anlamlıdır."

Ayrım yapmadı
Okul maçlarından dünya kupalarına kadar çeşitli kademelerde spor fotoğrafı çektiğini dile getiren Mehmet Ali Okumuş, işinde hiç bir zaman ayrım yapmadığını ve mesleğin de bunu kaldırmayacağını ifade etti. Sporun her dalından fotoğraflar çektiğini ve voleybol, basketbol, yüzme hatta yelken fotoğraflarıyla bilye yarışmalara katılıp çok sayıa ödül kazandığını kaydeden Okumuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kale arkası her zaman kale arkasıdır, kaleci her maçta kalecidir. Ancak mesleğimin iç güdülere ve şansa bağlı olduğuna da her zaman inanıyorum. Prensip olarak foto muhabiri deyimiyle 'markajda', yani yanımda benim açımı kullanarak çalışan biri olduğu zaman randımanı düşen biriyim."

1965 başladı
1965'te Yeni Asır Gazetesi'nde spor servisinde işe başlayan Okumuş, 1976'ya kadar gazetenin hemen her bölümünde görev yaptıktan sonra başka bir gazeteye transfer olduğunu dile getirdi. 1983 yılında Yeni Asır'a geri dönen ve gazetede 4 yıl daha görev yapan okumuş, 10 yıldır Spor Yazarları Derneği İzmir Şubesi Başkanlığını yürütüyor. 32 yıldır Spor Yazarları Derneği üyesi olan Okumuş, "Bu noktaya gelebilmek için sadece çok fotoğraf çekmedim aynı zamanda çok fotoğrafa baktım, nasıl, hangi açıdan çekildiklerini inceledim. Özellikle dış basını çok sıkı takip etmeyle çalıştım" diye konuştu.
Okumuş, Yeni Asır'da çalıştığı yıllarda Güngör Mengi, Şevket Özçelik gibi önemli isimlerle bir arada olmaktan büyük bir keyif aydığını söyledi. Okumuş, Cemil Devrim'in Genel Yayın Yönetmeni olduğu o dönemde gazetenin ofset baskı sistemine geçmesiyle yeni bir gazetenin doğduğunu kaydetti. Günaydın'dan sonra ilk ofset baskı sistemini kullanan Bölge Gazetesi'nin Yeni Asır olduğunu dile getiren Okumuş, Yeni Asır'ın o günlerden beri yavaş yavaş kendini gösterdiğini, tirajında büyük artış olduğunu söyledi.

Çizgisiyle alkış topladı
Yeni Asır Gazetesi'nde yaklaşık 11 yıldır görev yapan Sayfa Sekreteri Ali Osman Taş da gazetenin ödüllü çalışanlarından bir tanesi. 2004 Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda aldığı "Başarı Ödülü" Taş'ın aldığı ödüllerden yalnızca biri. 2003 yılında da Uluslararası Cemal Nadir Karikatür Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazanan Taş, "Karikatür çizerken bir fotoğraf karesinde yakalayamacağınız şeyleri yapmaktan hoşlanıyorum" diyor. Uzunca bir süredir amatör olarak karikatür çizdiğini ifade eden Taş, şimdiye kadar 1 kişisel sergi düzenlediğini ve çok sayıda karma sergide eserlerini sergilediğini belirtti. Taş, İzmir Karikatürcüler Derneği tarafından yardım amacıyla düzenlenen çalışmalarda da yer alıyor.

ALKIŞLAR GAZETEYE
Avrupa Konseyi'nden Madalya
Yeni Asır çalışanlanrının kazandığı ödüllerin yanı sıra bir de bizzat gazetenin kazandığı ödül var. 29 Kasım 1971'de "Avrupa Konseyi'nden Yeni Asır'a" yazısının bulunduğu bir madalya, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği kararıyla gazeteye verildi. Bu Yeni Asır Gazetesi'nin uluslararası bir kuruluştan aldığı ilk ödül oldu.

Takdirle izlendi
Konseyin Basın ve Haberleşme Dairesi Müdürü tarafından Genel Yayın Yönetmeni Cemil Devrim'e gönderilen yazıda, "Yeni Asır"ın üç yıldan beri Avrupa Konseyi çalışmalarına gösterdiği geniş ilginin takdirle izlendiği belirtilmekte ve şöyle denilmekteydi:

İlgiye teşekkür
"Gösterdiğiniz işbirliği için size teşekkür etmek ve özellikle ilgilendiğiniz konularda istediğiniz her türlü bilgiyi teminden memnun olacağımızı bildirmek arzusundayız. Gerekli gördüğünüz hususlarda yapacağınız ikaz ve tekliflerden de son derece memnun kalacağız."

Uluslararası ilk ödül Tufan Aksoy'a
Uluslalarası kuruluşlar tarafında ilk ödül kazanan gazetenin sayfa sekreterlerinden Tufan Aksoy oldu. Aksoy, Avrupa çapında başarı sağlamış ve Avrupa Toplulukları Komisyonu tarafından 1970'in Haziran'ında düzenlenen "4. Büyük Avrupa Foto-Film Yarışması"nda "Altın Objektif" ödülünü kazandı. Aksoy, "Avrupa'nın Dünü ve Yarını" konulu bu yarışmaya, Konak Camii'nin hoparlör takılı minaresindeki şerefenin resmini çekerek katıldı.
Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İtalya, Fransa, Yunanistan, Norveç, Finlandiya, İsveç, İngiltere, Arjantin, Avusturya, Danimarka ve Türkiye'den pek çok adayın katıldığı yarışmada uluslararası jüri Tufan Aksoy'un eserini bu ödüle layık gördü.
Tufan Aksoy'un ödül kazanması, hem Avrupa'da, hem de Türkiye'de büyük yankı uyandırdı.

DİĞER YAZILAR

Doğum tarihi: 19.8.1895
İzmir'e geliyor
Basın dünyası yankılandı
"Zincire vuramazsınız"
İmtiyaz sahibi tutuklandı
Adnan Menderes Sevdası
Teknoloji yenileniyor
Temeli atılıyor
İstanbul'a ilk adım
Avrupa'nın gözü İzmir'de
Kimler geldi, kimler geçti?
110 yılın kilometre taşları
YENİ ASIR NELER GÖRDÜ?
Her zaman, her yerde
Ne yayına, ne ödüle doydu
"2 ekmek 1 Yeni Asır"
80 yıldır değişmeyen tiryakilik
YENİ ASIR İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222