23 Ağustos 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

23.08.2004
Mesaj gönder

Konservatuar sınavları hakkında

Bir sanat dalında eğitim görmek isteyen çocuklarımız çoğunlukla konservatuarlara girmek isterler. Bu çocuklarımız için ağustos ve eylül ayları büyük stres ve koşturmacayla geçer. ÖSS'de en az 160 puan alanların gireceği 'Yetenek Sınavı' için sadece öğrenciler değil, konservatuarların yönetim kadroları ve öğretim görevlileri de büyük bir hareketlilik yaşarlar.

HERŞEY SON GÜN
Geçen yıl sınav döneminde Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Müdürlüğü görevini yürütüyordum. Öğretim görevlisi arkadaşlarım sınavdan çok önce hazırlığa başladılar. Temel Bilimler, Ses Eğitimi, Çalgı Yapım ve Halk Oyunları bölümlerinin sınav soruları için önce tüm hocalardan sorular toplandı. Binin üzerinde sorudan oluşan bir soru bankası oluşturuldu.
Sınav günü geldiğinde, ne sınavı yapacak hocaların kimler olduğu, ne de sınavda sorulacak sorular belli değildi. Sınavdan bir gün önce belli olan jüri üyeleri, sınav sabahı toplanıyor, daha önce toplanan binden fazla soru içinden seçtikleri sorularda düzeltmeler de yaparak, sınav salonlarına gidiyorlardı.

TARAFSIZ JÜRİ
Hiç haksızlık yapmamak ve adayları eşit olarak değerlendirmek için büyük özen gösteren sınav jürilerinin 'içerde' nasıl bir değerlendirme yaptıklarını merak ettiğimden sınav salonlarına izleyici olarak giriyordum. Açıkça söylemek gerekirse, hiç bu kadar tarafsız ve profesyonelce değerlendirme yapan sınav jürileri görmedim. 4 ayrı salonda dört ayrı sanat dalı için değerlendirilen adaylara jüri üyelerinin (bir birini görmeden) verdikleri puanların ne kadar yakın olduğunu söylersem bana hak verirsiniz. Öyle ya, bir aday, her biri 20 puan değerinde olan 5 ayrı dalda değerlendirilecek, ve 5 jüri üyesi bir birinden habersiz bu adaya 43-39-45-40 ve 42 puan verecekler. Bu adalet değil de nedir?
Bir şey daha var ki çok önemli; Tüm sınav baştan sona okul yönetimi tarafından filme alınıyor. Bir itiraz mı oldu? Dileyen herkese bu filmi izlettiriyorlar. Ne büyük özgüven, değil mi?
Ben bunları neden yazıyorum? Biliyorum ki sınav dönemlerinde çok çeşitli dedikodular üretilir. Bu nedenle de adayların aileleri, kendilerine 'torpil' yapacak birini ararlar.
Amacım,sınava girecek olan çocuklarımıza ve ailelerine konservatuar sınavlarında hiç bir haksızlığın yapılmamakta olduğu konusunda güvence vermek. Hem Konservatuar Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Rektör Yard. Prof.Dr. Halük Baylas, hem de konservatuarın tüm yönetici ve öğretim görevlileri, bu yıl da sınavları en tarafsız şekilde yapmak için büyük çalışma içinde.
Sınava girecek çocuklarımız huzur içinde hazırlansınlar!

 
Yazıyı
Tavsiye et


GünAyYıl
ARŞİV
- Arşiv bölümünden yazarın eski yazılarına ulaşabilirsiniz


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222