23 Ağustos 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Obezite

1| 2 | 3| 4


Tedavi edilmesi gerekli hastalık

BAŞLARKEN
Hareketsiz yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörler sonucu oluşan obezite, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artıyor. Bir metabolizma hastalığı olarak kişinin bedensel sağlığını doğrudan etkileyen obezite ruhsal sağlığı da bozuyor. Bugün Türkiye'de sekiz buçuk milyon civarında obez olduğu sanılıyor. Giderek yaygınlaşan bu sorun için tıp yeni çözümler üretirken, insanlar zayıflamak için mucizevi, kısa sürede çözüm vaat eden, kolay yöntemler arıyorlar. Ortalıkta dolaşan bir yığın diyet listesi bireyin tüm dengesini alt üst ederek daha büyük çıkmazlara sokuyor, hatta ölümere yol açıyor. Oysa obezite ile mücadelede doktorların, diyetisyenlerin, gerekiyorsa psikologların desteğini almak gerekiyor. Bu yazı dizisi size mucuze! diyet listeleri vaat etmiyor. Obeziteyi genel hatlarıyla tanıtmayı, sorunun çerçevesini çizmeyi, geçerli çözüm yollarıyla tanıştırmayı, amaçlıyor

Obezite ya da bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerjinin, tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar. İnsan vücudunda gereğinden fazla yağ birikmesi ise birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlar. Kalp, yüksek tansiyon, şeker, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri obeziteyle doğrudan ilişkili hastalıklardan bir kaçıdır.

BEDEN KİTLE ENDEKSİ
Obezite, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalar obezitenin tüm dünyada süratle artan ve salgın gibi yayılan bir rahatsızlık olduğunu ortaya koymaktadır. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır.
Obezite için en yaygın kullanılan ölçüm, Beden Kitle İndeksi ya da İngilizce adıyla "Body Mass Index" (BMI) ve bel çevresi ölçümüdür.
BMI, kişinin vücut ağırlığının, boyunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Bu değer yaş ve cinsiyetten bağımsızdır. Bununla beraber BMI değeri çocuklarda ve çok kaslı kişilerde doğru sonuç vermeyebilir.

BMI HESAPLAMASI
Fatma hanımın ağırlığı 70 kg, boyu ise 1.60 metre olsun.
Bu değerlere göre Fatma hanımın BMI değeri:
70 / (1.60)
= 70 / 1.60 x 1.60
= 70 / 2.56
= 27.34 kg / m

Kemal beyin ağırlığı 90 kg, boyu ise 1.70 metre olsun.
Buna göre Kemal beyin BMI değeri:
90 / (1.70)
= 90 / 1.70 x 1.70
= 90 / 2.89
= 31.1 kg / m

BMI DEĞERİ
18.5 'in altında olanlar ZAYIF
18.5-24.9 arasında olanlar NORMAL
25-29.9 arasında olanlar FAZLA KİLOLU
30-39.9 arasında olanlar OBEZ (ŞİŞMAN)
40 üzerinde olanlar İLERİ DERECEDE OBEZ
olarak tanımlanmaktadır.

Bu sınıflamaya göre, Fatma hanım fazla kilolu, Kemal bey ise obezdir. Siz de bu formülü uygulayarak çıkan sonuca göre kendi durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

BEL ÇEVRESİ ÖLÇÜMÜ VE ANLAMI
Karın ve bel bölgesinde yağ birikimi, kalça ve vücudun diğer bölgelerindeki yağ birikiminden daha fazla sağlık riskine neden olur. Bu riski belirlemek için bel çevresi ölçülür.

Erkeklerde bel çevresi
94 cm'den geniş ise Artmış risk
102 cm'den geniş ise Yüksek risk

Kadınlarda bel çevresi
80 cm'den geniş ise Artmış risk
88 cm'den geniş ise Yüksek risk
söz konusudur.

Metabolizma hızını vücut kendi ayarlar
Yediğimiz tüm besinler metabolizma tarafından yakılır ve bu yanmadan elde edilen enerji hayatsal fonksiyonların devamı için kullanılır. Metabolizma hızını vücut kendisi ayarlar. Harcanan enerji miktarı vücudun alışık olduğu kiloyu korumasına yöneliktir. Kilo vermek amacıyla az kalori alındığında, metabolizma hızı düşer çünkü vücudumuz, alışık olduğu kiloyu koruma çabasındadır. Diyet yapan birçok kişi çok az yedikleri halde, çok yavaş zayıfladıklarından yakınırlar ve çoğu zaman da sabredemeyerek diyete son verirler. Sonra da eskisi gibi yemeye başlayınca, verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınır. Bu nedenle kilo vermek için acele etmemek gerekir. Haftada 5 kilo verdiren mucize diyetler son derece sakıncalıdır ve yalnızca hassas çalışan metabolizmanın dengesini bozar. Haftada 500 gram ile 1 kilo vermeyi sağlayan diyetler güvenli olduğu kadar, kalıcı sonuçlar da sağlar. Daha hızlı kilo vermek isteyenler, bunu ancak egzersiz desteğiyle sağlayabilirler.

Kaynağını tespit önemli
Bugün tıp bilimi obeziteye yol açan pek çok faktör olduğunu bildiriyor. Yine de toplumdaki yaygın kanı obezlerin yalnızca çok yiyen, boğazını tutamayan insanlar oldukları yönünde. Oysa çevresel ve genetik faktörler olmadan, metabolizması sağlıklı işleyen bir kişi sadece düzensiz beslenerek obez olamaz. Aynı şekilde obezitenin kaynağını bulmadan, sadece yiyecekleri kısarak, az ve düşük kalorili yiyeceklerle beslenerek de zayıflamak olası değildir. Çözüm için her şeyden önce obeziteye neden olan metabolik bozukluk bulunmalı ve buna göre bir tedavi planlanmalıdır. Uzmanlardan yardım almadan, kendi kendine diyet yapan kişiler bir süre sonra eski kilosunu da muhafaza edemez hale gelebilir. Sıkı diyetlerle verilen kilolar hızla geri alınır ve kişi her seferinde aynalarda kendisini biraz daha kilo almış şekilde görerek şişmanlamayı sürdürür.

Uzman tavsiyesine kulak vermek şart
Obeziteden kurtulmak için kilo verme mücadelesinde gerçekçi hedefler belirlemek çok önemlidir. İlk etapta kiloların yüzde 10'unu vermek hedeflenmelidir. Kilo fazlalığının çok yüksek olduğu durumlarda yüzde 20'lik bir kilo kaybı da hedeflenebilir. İnilen kiloda 6 ay sabit olarak kaldıktan sonra ikinci bir kilo verme programı ile yine yüzde 10 ve yüzde 20'lik kısım hedeflenmelidir. Bu hedefler hem daha kalıcı hem de daha gerçekçidir. Kilo verme sürecine daima yaşam biçimini, yani beslenme ve spor alışkanlıklarını değiştirmekle başlanmalıdır. Motivasyon başarının anahtarıdır. Bireyi neyin motive edeceğini yine en iyi kendisi bilir ve bu aşamada kilo verme sonrası için düşünülen değişiklikleri ve bunların getireceği olumlu ve güzel durumu sık sık düşünmek oldukça yararlıdır. Bu aşamada kilo vermeyi kolaylaştırıcı, yağ yakıcı, tokluk hissi veren ve iştahı frenleyen doğal ürünlerden destek alınabilir. Ancak bu ürünlerin güvenilir olduğundan emin olmak gerektiği unutulmamalı, seçim yaparken uzman tavsiyesi alınmalıdır.

 

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222