8 Ağustos 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 Olimpiyatları o giydiriyor
Kendimi güzel buluyorum
MOBİL OFİSİNİZİ yanınızdan ayırmayın
A'dan Z'ye PARILTI
2004 'te gönlüm sende
BMW Compact atağa hazırlanıyor 
Sayfayı
Tavsiye et

Atina'da meşale bir moda şovuyla yakılacak, yaratıcısı ise Sophia Kokosalaki...

Olimpiyatları o giydiriyor

Sophia Kokosalaki, açılış ve kapanış seremonilerinde giyilecek yaklaşık 30.000 parçalık kostümü tasarlamak için komite tarafından seçildi...

Yunan stilinden söz ettirmeye başlayan tasarımcı, duyarlılığı ve özgünlüğü ile Hussein Chaglayan, Helmut Lang ve Nicolas Ghesquiere ile aynı kulvarda anılıyor...

Şölen Kipöz

Gelecek hafta Atina'nın çehresini değiştirecek olan 2004 Olimpiyat oyunlarında Yunanlılar genç bir moda tasarımcısına başrolü vermeyi uygun görmüşler. Atina doğumlu Londra -Central Saint Martins mezunu Sophia Kokosalaki 8 sezondur koleksiyonlarını Londra Moda Haftası'nda sergilemesine karşın antik Yunan kültürüyle olan bağını koparmıyor. Uluslararası moda arenasında Yunan stilinden söz ettirmeye başlayan tasarımcı, duyarlılığı ve özgünlüğü ile Hussein Chaglayan, Helmut Lang ve Nicolas Ghesquiere ile aynı kulvarda anılıyor, ancak etnik malzemeyi ve dekoratif unsuru yalın giysilerin içinde ustaca erittiği minimalist tavrıyla Helmut Lang'a daha yakın duruyor.

SOKAK TARZLARI
Girit köylülerini anlattığı koleksiyonunda Punk ve Goth gibi sokak tarzlarına ilişkin referanslarla genç ve zamansız bir çizgi yakalıyor. Girit kralı Minos'a adadığı koleksiyonunda Girit duvar boyama ve seramik sanatının desen ve renklerini kullanırken Yunan köylülerinin sıkça kullandığı makröme tekniğinden yararlanıyor. Koleksiyonlarında sıkça kullandığı yazı sanatı ve dokusal etkilerde dini yada ulusal sembollere kaçmadan yakaladığı evrensel dili beden anatomisinde başarıyla soyutluyor. Düğümleme, bağlama, örme gibi pek çok tekniği kullanarak podyumlarda canlandırdığı Yunan Tanrıçası görünümünü drape tekniği ile gerçekleştiriyor.

EVDE DENEMEYİN!
Bu yaz sergilediği koleksiyonuyla bu tavrını netleştiren Kokosalaki bir parça tülbenti üzerinizde büküp, sarıp sarmalayarak kolayca elde edebileceğinizi düşündüren bluz ve elbiseler gösteriyor. Ancak bunu evde denerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz; çünkü Kokosalaki'nin giysileri son derece kolay görünen zor giysiler aslında; kalıp tekniğinde büyük bir ustalık gerektiriyor. Ne var ki tasarımların böylesine spontan görünmesi onları daha çekici kılıyor. Koleksiyonun 1920'lerin klasik tasarımcısı İtalyan Mario Fortuny'nin Delphos elbisesine göndermeler yaptığı kesin. 1980'lerden itibaren Issey Miyake'nin de Pleats Please markasında sıkça yinelediği bu tarz sonsuz esneklikte bir tüp kumaşın içine bedenin yerleştirilmesiyle elde ediliyor. Giysi bedenin beden de giysinin şeklini kolayca alıyor.

ROMANTİK STİL
Kokosalaki giysi yapımındaki hünerini romantik stilini rahatlıkla bütünleştirmek için akıllıca kullanıyor. Bunu yaparken giysinin içinden yada üzerinden bir parça düğüm, asimetrik örgü, bant ya da fular çıkararak sürprizler yaratmayı da ihmal etmiyor. Sophia Kokosalaki 2004 05 kışı için imzası haline gelmiş drape ve düğüm tekniğini bronz ve antik altın renginde elbiselerle vurguluyor. Bu koleksiyonun asıl başarısı ise ardından Atina Olimpiyatları için açılış ve kapanış seremonilerinde giyilecek yaklaşık 30.000 parçalık kostümü tasarlamak için Olimpiyat komitesi tarafından seçilmesi oldu.

ÇAĞDAŞ TASARIM
2004 Atina Olimpiyatları görünümü ile bir tür çağdaş tasarım sergisi olarak ele alınabilir. Çağdaş modaya şimdiden damgasını vuran Kokosalaki'nin kostümleri çağın en önemli mimarlarından İspanyol Santiago Calatrava tarafından tasarlanan Olimpik stadyum'da boy gösterecek. Bu anlamda Olimpiyatların görsel kimliği yalnızca Yunanistan'ın tarihsel anlamda olimpiyatlarla ilgisinden beslenmiyor, aynı zamanda ülkenin modern yüzü ve tasarım gücünden destek alıyor. Gerçekte tarihsel ve çevresel dokudan etkilenerek tasarlanmış unsurlar tam anlamıyla Yunan; amblem tıpkı antik Yunan'da olduğu gibi zeytin çelenk. Kotinos olarak bilinen çelenk 2004 oyunlarının dört özelliğini vurguluyor; miras, katılım, kutlama ve insan ölçeği.

IŞIĞIN TANRISI
Resmi maskotlar olan Phevos ışık ve müziğin tanrısı olarak bilinen Apollon yani Phoebus'un yeni adı; Athena ise Atina kentinin bilgelik ve koruyucu tanrıçası. Benzer biçimde zeytin yaprağını andıran Olimpiyat meşalesi, mücevher tasarımcısı Elena Votsi'nin felsefe ve demokrasiyi sembolize eden tanrılardan etkilenerek tasarladığı madalyonlar Yunan tarihine ve kültürüne referanslar taşıyor. Ancak Olimpiyatların imaj ve kimlik yöneticisi Theodora Mantrzaris Kindel'e göre geçmişin etkisi çağdaş bir tasarım diliyle yorumlanıyor.
Bu noktada Kokosalaki'nin kostümleri ortamını bulacakmış gibi görünüyor. 13 Ağustos gecesi alternatif müziğin en çarpıcı seslerinden biri olan Bjork'un Kokosalaki tarafından tasarlanan özel kostümüyle sahne alacak olması da beklenen klasik Yunan tuniğinin yerine farklı ve akıl almaz bir görünüm düşletiyor. Ne diyelim 'komşuda pişer, (bir gün belki) bize de düşer.'YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler
NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Olimpiyatları o giydiriyor
Kendimi güzel buluyorum
MOBİL OFİSİNİZİ yanınızdan ayırmayın
A'dan Z'ye PARILTI
2004 'te gönlüm sende
BMW Compact atağa hazırlanıyor

YENİ ASIR YAŞAM
Bol yıldızlı haftasonu
Geleneği sürdürüyor

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222