8 Ağustos 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

8 GÜNDE BOSNA HERSEK

1| 2 | 3 | 4 | 5 |
Hasan ÇÖMLEKÇİ

Mostar Köprüsü'nün açılışında Yeni Asır da vardı
Tarihe tanıklık ettik

427 ayakta kalıp savaşta Hırvat topçusunun açtığı ateşle Neretva sularına gömülen, Türkler'in miras bıraktığı Mostar Köprüsü'nün yeniden doğuşu muhteşemdi

İŞTE o güzel gün geldi... Herkes heyecanlı, herkes sevinçli. Bugün Mostar Köprüsü, tekrar açılıyor. 427 yıl ayakta kalan, savaşta Hırvatlar tarafından Neretva Nehri sularına gömülen, Türklerin dünyaya miras olarak bıraktığı o köprü... Boşnakça "Stari Most", Türkçe'de "Eski Köprü"... Yani Mostar...
Bu kez grupta fire yok, herkes aynı heyecanla hazırlanmış ve sabahın erken saatlerinde yola çıkıyoruz yine. Günlerden Cuma... Açılış saat 21.00'de. Sarayevo'dan yaklaşık 2.5-3 saat olan Mostar kentinden önce Buna Nehri kıyısında öğle yemeği yiyeceğiz. Ayrıca Türk yapıtlarının bulunduğu yerleri de gezeceğiz.

TRENİ VURDULAR
Sarayevo'dan çıktıktan bir süre sonra Neretva Nehri bize eşlik etmeye başlıyor. Yol boyunca ya sağımızda, ya solumuzda. Köprünün üzerinde 4 elektrik santralı kurulmuş.
Mola veriyoruz... Verdiğimiz yerde ilginç bir manzara. Bombalanan bir demir köprü blok halinde suya düşmüş. Köprünün karada kalan bir ucunda iki vagon, diğer ucunda lokomotif. Nehre bakıyoruz, suyun içinde yük vagonları. Bu savaşta mı oldu diye soruyorum: "Hayır, 2. Dünya Savaşında... Almanlar'a mühimmat taşıyan bir tren köprüyle birlikte vurulmuş. Böylece Almanlar bu bölgede ilerleyememiş. Ve bu hikaye, 'Neretva Köprüsü' adı ile film haline getirilmiş"

KANUNİ YAPTIRDI
Karşıdan Mostar görünüyor... Mostar... Telaffuz edildiğinde insanı öykülere götüren, kaderi isminde gizli tılsımlı bir kent.
Şehrin batı yakasında Hrıstiyan Hırvatlar, doğu yakasında Müslüman Boşnaklar oturuyor. İki yakasını birleştiren hilal şeklindeki köprünün kuşaktan kuşağa aktarılmış hikayesi şöyle:
Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayrettin'e Neretva Nehri üzerine bir körü sipariş eder: Köprü ayakta durmazsa kafanı uçmuş bil.

KELLESİNİ KURTARDI
On yılda köprüyü tamamlayan mimar, son taşı koyduktan sonra ortadan kaybolur. Korkudan, sadece yakınlarının bildiği bir köy evine sığınır. Köprünün hilal şeklinde dimdik ayakta durduğunu gören kent halkı, Hayrettin'e haber salar, "Padişah beğendi, gel kellen kurtuldu. Köprü muhteşem olmuş" diye...
427 yıl da ayakta kalıyor Mostar Köprüsü... Ta ki Hırvat bölgesinden bir topçu ateşi açılana kadar. Savaş bittikten sonra köprüyü tekrar diriltmek yine Türklere nasip olur.

HAÇ DİKTİLER
Kente girdiğimizde Mostar Köprüsü'nü tam karşıdan gören batı yakasındaki bir tepede 35 metrelik bir haç dikkamizi çekti. 9 yıl önce köprüyü yıkan topun bulunduğu tepe... Hırvatlar, Türk izini silemedikleri Mostar'da köprünün dirilişine karşılık dikmişler bu dev haçı.
Ve o muhteşem saat geldi çattı. Açılışa Türk Hükümeti'ni temsilen iki uçak dolusu, bakan, milletvekili, bürokrat ve belediye başkanları geldi. Biz de oradaydık.
Rengarenk aydınlatılan köprüden gençler nehrin buz gibi sularına atladılar. Erkekliğe ilk adımı atan erkekler, Neretva Nehri'ne girerek kanıtladılar bunu... Lazer gösterileri, konserler, şarkılar, havai fişekler... Tam bir bayram havası... Mostar'ın yeniden doğuşu.
Balkan ülkeleri liderleri, İngiliz Prensi Charles de orada... Kültür Bakanı Erkan Mumcu ile sohbet ediyoruz. "Bu tarihi gün bizi gururlandırıyor" diyen Mumcu, "Mostar Köprüsü nice 427 yıllar burada olacak" yorumu yapıyor.
Gece yarısına kadar eğleniyoruz, yorgunluk nedir unuttuk. Mutluyuz, halkın "Türkiye, Türkiye" sloganları ile omuzlarımız kabarıyor.

Dört bayram bir arada
MOSTAR Köprüsü açılışına 2 saat kala bir haber geldi. Bosna Hersek Başbakanı Adnan Terziç, bir otelde bizimle görüşme mesajını göndermiş. Türk Konsolosluğu'ndan yola çıktık.
Otelin lobisinde bir süre oturduktan sonra bizi bekleme odasına aldılar. Otel heyetlerle dolu. Başbakan bizden önce bir heyetle görüşüyor. Bekleme odasının önünde çok sayıda gazeteci var. Basın ordusu, Başbakan Terziç ile görüşen Hırvatistan Başbakanı .... bekliyor. 15 dakika sonra korumalar çıktı, önlem aldı. Ardından Hırvatistan Başbakanı göründü. Gazetecilerin bulunduğu koridor yerine, diğer koridora yönelip sorulara cevap vermeden otelin arka kapısından çıktı.
Terziç'in bulunduğu odaya girdik. Sıcak bir karşılamanın ardından Terziç, şunları söyledi:
"Bugün dört bayramı aynı anda kutluyoruz. İlki Mostar Köprüsü'nün açılışı, ikincisi bugün Cuma, üçüncüsü Türkiye yine yanımızda ve dördüncüsü Kemal Baysak ile arkadaşları aramızda. Mutluluğumuz daha da arttı..."
Bosna Hersek Fahri Konsolosu Baysak da, "O mutluluk bize ait. Sadece Mostar Köprüsü açılışı için değil, sizin yaşadığğınız zor günlerden kurtuluşunuzu Egeli arkadaşlarımıza göstermek istedik. Aramızda İzmir'den, Çanakkale'den, Manisa Turgutlu'dan dostlarımız var" dedi.

Grubun enleri
En sağlamı: Bitmez tükenmez enerjisi ile Kemal Baysak
En çalışkanı: Herkese yardıma koşup, sorununu çözen Halis Hayırlı
En konuşkanı: Her konudaki yorumuyla Hüseyin Topçubaşı
En esprilisi: Şakaları ve 8 gün süren neşesiyle Şükrü Baysak
En Fransızı: Sessizliği ve yarım Türkçesi ile Bertrand Graffi

Neşelerimiz: Oğulcan Hayırlı, Doğancan Çömlekçi, Eda Baysak

BİTTİ

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222