8 Ağustos 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

8 GÜNDE BOSNA HERSEK

1| 2 | 3 | 4 | 5 |
Hasan ÇÖMLEKÇİ

Karşıyaka ve Gaziemir'e kardeşlerinden selam var

Zenica Belediye Başkanı Paşaliç, Başkan Durak'a; Gorajde Belediye Başkanı Kojo da Başkan Yüksel'e mesaj gönderdi: "Kardeşliğimiz sonsuza kadar"


Savaş sırasında ele geçirilen Sırplar'a ait tank ve tüfekler bir tepe üzerinde sergileniyor

Ziyaretimiz boyunca Bosna Hersek'in hemen hemen yarısından fazlasını gezdik. Zenica ziyaretimizde Türk Birliği'nin yanısıra Belediye Başkanı Zakir Paşaliç'le de biraraya geldik.
Zenika'nın bir özelliği de İzmir Karşıyaka'nın kardeş şehri olması. Ancak Kemal Baysak döneminde başlayan bu kardeşlik, Şebnem Tabak döneminde duraksamaya girmiş. Belediye Başkanı Zakir Paşaliç, bu durumdan yakındıktan sonra, "Biz kardeş şehrimiz Karşıyaka ile kültürel ilişkilerimizi sonsuza kadar sürdürmek istiyoruz" dedi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın selamını ileten Baysak, "Kendisi buraya gelmeyi çok istiyordu. Ama nasip olmadı. Ancak kardeşlerini görmeye en kısa zamanda geleceğini söyledi" diye konuştu.
Bunun üzerine Başkan Paşaliç, Durak'a sonsuz selam gönderdi, çok mutlu olduğunu anlatarak, "Sayın Cevat Durak kardeşimizdir, onur konuğumuz olur. Sizin döneminizde artarak giden ikili ilişkilerin Başkan Cevat Durak döneminde süreceğinden eminiz. Kendisini ayrıca seçimleri kazandığı için de kutluyoruz" mesajı verdi.

BEKLİYORUZ
Gorajde'den de aynı şekilde Gaziemir Belediye Başkanı Adnan Yüksel'e selam gönderildi. Belediye Başkanı Mersudin Kojo, "İlk kardeşliğimiz kendisi zamanında başladı ve İsmet Kılıç ile iyi ilişkilerimiz sürdü. Şimdi Adnan Bey tekrar seçilmiş. Kutluyoruz ve en kısa zamanda bekliyoruz" dedi. Baysak bu mesajı da iletme sözü verdi, Kojo'ya yakın ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

FOÇA VE FIÇI
Bosna Hersek'in cennet köşelerinden biri de Ustikolina. Buranın bir özelliği de Osmanlı'nın Bosna'ya ilk girdiği bölge. Ayrıca burada ilk cami yapılmış. Hem de İstanbul'un Fethi'nden önce yani 1447 yılında.
Ustikolina'yı geçince Foça'ya ulaşılıyor. Bu Foça, İzmir'in ilçesi Foça gibi yazılıyor. Ama adı foklardan gelmiyor. Bosna'daki Foça'nın olduğu bölge üzümleriyle ünlü ve burada şarapçılık gelişmiş. Şarapları saklamak için de fıçı üretimi... İşte foça üzüm fıçısından gelen bir isim.
Foça'nın Belediye Başkanı Sırp, Belediye Meclis Başkanı ise Boşnak. Orada belediye ve meclis başkanları ayrı seçiliyor. Foça'nın Boşnak Meclis Başkanı'na soruyoruz: "Neden belediye başkanlığını kaptırdınız?" Diyor ki, "Çoğunluk seçmen Boşnak ama Müslümanlar partilere bölündüğü için belediye başkanı Sırplardan seçildi"...

Gorajde kahramanı Pelam
Gorajde, savaşta gösterilen direniş nedeniyle bizim Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa gibi "Kahraman, gazi, şanlı" sıfatlarını hakedecek bir kent. Etrafı dağlarla çevrili bir vadinin ortasında kurulan Gorajde'yi kuşatan Sırplar, top, tank ateşi ve keskin nişancılarla katliam başlattılar. İnsanlar sokağa çıkamaz haldeydi.
Kent halkı gizlice ordu kurup direnişe geçti. Ama ne silah vardı, ne mühimmat. Silahlarını kendileri icat ettiler, dağları yaya aşıp mühimmat getirdiler. O sıralarda dünya televizyonları Gorajde düştü, düşecek türünde haberler veriyordu.
İşte o sırada doğdu Gorajde kahramanları. Onlardan biri de "Pelam" lakabıyla tanınan Abdülselam Sierciç... Kendi yaptığı roketatar ile kente daracık bir geçitten girmeye çalışan Sırp tanklarından en öndekini vuruyor. Ve arkasındakiler kente giremiyor. Bu arada geçit çevresindeki Boşnaklar da Sırpları esir alıyor. Böylece Gorajde düşmekten kurtuluyor. Ardından tüm Sırp tank ve tüfekleri ele geçiriliyor. Şimdi o tank ve tüfekler, şehrin bir tepesinde sergileniyor.


Tabur Komutanı Kurmay Binbaşı Ali Gökçen Özdem, Mehmetçik'in Bosna Hersek'te yaptığı çalışmaları anlattı

Türk askeri, barış ve huzurun simgesi
Zenica'da bulunan Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanlığı tarafından ziyaretimizde bize askerimizin Bosna Hersek'te yaptığı çalışmalarla ilgili film gösterisi sunuldu. Tabur Komutanı Kurmay Binbaşı Ali Gökçen Özdem'in sunuş konuşmasının ardından başlayan gösterimde, izleyenlerin çoğu gözyaşını tutamadı.
Gösterimi izleyenler arasında yeralan Bosna Hersek Belediye Meclis üyeleri ise hıçkırıklarla ağladı. Çünkü, savaşın o kirli yüzü vardı. Ve Türkiye'nin uzattığı el. O dost canlısı, sıcacık el... Çünkü çocukların katliamdan nasıl kurtulduğu nasıl yemek ve barınacak yere kavuşturulduğu vardı.
Türk askeri Bosna'da barışı tek kurşun atmadan sağladı. Huzurun bekçisi olarak, Bosna halkıyla el ele oldu. Evini onardı, boyasını, badanasını yaptı. Erzak, odun taşıdı. Çocuklara hediyeler aldı, eğitimlerini sağladı. Spor alanları kurup gençleri bunalımdan kurtardı.
Askerimiz gerekseydi savaşabilirdi... Ama olmadı... Ve barışın sürmesi için elinden gelen her şeyi yaptı, yapmaya da devam ediyor. Ve Bosnalılar'ın hep yakınlığını gördü. Çünkü askerimiz, huzuru sağlamak, çocukları korumak, geleceğini sağlamak için o cennet ülke Bosna'da idi.
Tabur Komutanı Binbaşı Özdem, yaptıkları çalışmanın Boşnaklar'ın özgürlüğü için olduğunu belirterek, "Bu ülke ilelebet yaşayacak, endişeleri olmasın" dedi.
Avrupa'nın göbeğinde omuzlarımız kabardı, askerimizle bir kez daha gururlandık.

1995'TEN BU YANA
Bosna'da Dayton Barış Antlaşması'nın uygulanması görevinin NATO'ya verilmesi üzerine UNPROFOR'a tahsisli Türk Barış Gücü takviye edilerek Tugay seviyesine çıkarılmış ve 20 Aralık 1995'ten itibaren IFOR'a tahsis edilmiştir.
20 Aralık 1996 tarihinde IFOR görevini tamamlayarak yerini SFOR'a bırakmış ve Türk Tugayı da SFOR'a tahsis edilmiştir. Daha sonra yapılan indirimler kapsamında Türk Tugayı Tabur seviyesine düşürülmüştür. Halen bölgede 363 personelden oluşan 1 Mekanize Taburumuz BosnaHersek Türk Tabur Görev Kuvvet Komutanlığı adı altında Zenica'da görev yapmaktadır.

Adını Bosante Nehri'nden aldı
Bosna, adını ülkeyi kuzeyden boydan boya geçen ve Hırvatistan, daha sonra da Sırbistan ile hudut teşkil eden Sava Nehri'nin önemli bir kolu Bosna Nehri'nden (eski çağdaki adı Bosante) almıştır. Hersek ise, gerçekte Bosna eyaletin güneydoğu bölgesini meydana getirmekte olup, adını Orta Çağ'da bu bölgeye kurulmuş olan Hersek (Hercegovina) dukalığından almıştır. Bosna adı, devlet olarak ilk defa 10. yy.'daki bir tarih belgesinde geçmektedir.
Bosna-Hersek, eski Yugoslavya'yı oluşturan 6 federe devletten biri iken, Yugoslavya'nın dağılışı ile 3 Mart 1992 tarihinde bağımsızlığını iletmiş ve bu statüsü 6 Nisan 1992'ye kadar 8 ülke tarafından onaylanmıştır. Dağlık ve engebeli bir ortamda yaşayan, ortalama 4 milyon civarindaki nüfusu, genel olarak Müslüman Boşnak, Ortodoks Sırp ve Katolik Hırvat asıllıları oluşturmaktadır. Bağımsızlığını ilettiği tarihten itibaren BM ve AGİT üyeliğine kabul edilmiştir.

YARIN: MOSTAR'DA TARİHİ GÜN

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222