8 Ağustos 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

8 GÜNDE BOSNA HERSEK

1| 2 | 3 | 4 | 5 |
Hasan ÇÖMLEKÇİ

BOSNA HERSEK CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN TİHİÇ
Barış zamanı da bizi unutmayın

Ege'de yaşayan 1 milyonu aşkın Boşnak'a Yeni Asır aracılığıyla mesaj gönderen Tihiç, "Savaş sırasında çok yardımınızı gördük" dedi...


İŞTE BOSNA NEHRİ
Ülkeye adını veren Bosante (Bosna) Nehri, yeşil bir dokunun ortasından nazlı nazlı akıyor ve kenarında oturanlara "Sevdalinka" söyletiyor... Osmanlı'nın yaptığı bir kaleden çektiğimiz bu fotoğraf, cenneti hatırlatıyor. (Aşk şarkıları anlamına gelen sevdalinka, Ayşe Kulin'in en çok satan romanlarından birinin de adı.)

Gezimizin üçüncü günü yine erken saatlerde kalktık. Çünkü gece, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Süleyman Tihiç'in İzmir heyetiyle görüşeceği haberi gelmişti. 60 kişilik heyette yeralan işadamları ve İzmir'deki Boşnak derneklerinin temsilcileri ile Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne hareket ettik. Grubumuzun diğer üyeleri ise Bosna Nehri'nin doğduğu yeri görmek için bizden ayrıldı.
Sarayevo'nun en merkezi yerinde bulunan Cumhurbaşkanlığı binasının girişinde bizi iki görevli karşıladı. Kapıda ne polis, ne asker vardı. Binaya girdiğimizde üzerimiz de çantalarımız da aranmadı. Hayret içinde kaldık. Ne x-ray cihazı vardı, ne metal dedektörü...
Karşılama salonuna alındık. Çalışma günü ve saati olmasına karşın Cumhurbaşkanlığı bomboş gibi görünüyordu.

MİNNETTARIZ
Boşnak Cumhurbaşkanı Süleyman Tihiç'in sıcak karşılamasının ardından kabul salonuna alındık. Tihiç, İzmir heyetini tanıdıktan sonra savaş zamanı yapılan yardımlar nedeniyle Türkiye'ye minnettar olduklarını söyledi.
Boşnak derneklerinin iki ülke arasında köprü niteliği taşıdığını belirten Tihiç, "Savaş zamanı sayın Kemal Baysak aracılığıyla çok yardımınızı gördük. Şimdi huzur var. Ekonomik atılım içinde olmamız gerek. Türkiye ile ikili ilişkilerin geliştirilmesinde sizlere büyük görev düşüyor. Bu güvenimizi boşa çıkarmayacağınıza inanıyorum" diye konuştu.

KARDEŞ BİLDİK
Bosna Hersek İzmir Fahri Konsolosu olan ve aynı zamanda Türkiye'de kurulan Bosna Sancak derneklerinin oluşturduğu federasyonun Genel Başkanı seçilen Kemal Baysak da canla başla çalışacaklarını söyledi. Baysak, "Bir kardeş olarak bildiğimiz Bosna halkının hep yanında olduk, yanında olacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Tihiç, Yeni Asır aracılığıyla Ege'de yaşayan yaklaşık 1 milyon Boşnak Türk vatandaşına da aynı mesajı gönderdi: Bizi unutmayın, barış zamanında desteklerinizi bekliyoruz. Gelin ülkemize yatırım yapın...

Üçlü sistem
Bosna Hersek'in üç üyeli (Boşnak, Hırvat ve Sırp) doğrudan halkoylaması ile dört yılda bir yenilenen cumhurbaşkanlığı sistemi vardır. Bu üçlü sistemin başkanlığı sekiz ayda bir değişir. Bu üçlünün başkanı devletin de başıdır. Cumhurbaşkanlığı'nın görevleri daha çok dış politika ile ilgilenmek, büyükelçileri atamak, uluslararası antlaşmalarda devleti temsil etmek, uluslararası örgütler ve sivil toplum örgütleri ile eşgüdüm sağlamak gibi işlerden ibarettir.
Konseye şu an Boşnak Süleyman Tihiç başkanlık ediyor. Yani Bosna Hersek'in bu dönemki Cumhurbaşkanı Tihiç. Ardından Sırp ve Hırvat cumhurbaşkanlığı üyeleri, sırasıyla devlet başkanlığına gelecek.

İzzetbegoviç için anıt mezar
Yugoslavya'dan kazanılan bağımsızlığın mimarı, merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in Sarayevo Şehitliği'ndeki mezarını da ziyaret ettik. 2003 yılı ekim ayında kaybettiğimiz İzzetbegoviç, Bosna-Hersek'te, 1990- 2000 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü. 2000 yılında sağlık sorunları nedeniyle kendi isteğiyle görevi bırakan ve 78 yaşında vefat eden İzzetbegoviç, Sırp katliamına direnerek halkının gözünde "Kahraman" unvanı almıştı. Kabri 24 saat 4 asker tarafından korunan Aliya İzzetbegoviç'in yattığı alana anıt yapılıyor.

Karmaşık yapısı var
Bosna Hersek yasalar güvencesinde, seçimlerle yönetilen demokratik bir devlettir. Ülke iki yönetim bölümünden oluşur. Boşnak Müslümanlar'dan ve Hırvatlar'dan olusan Bosna Hersek Federasyonu ile Sırplardan oluŞan Bosna Sırp Cumhuriyeti. Bosna Hersek'in kuzeydoğusunda yer alan Brcko Bosna Hersek Devleti'nin egemenliginde özerk bir yönetimdir ve ne Bosna Hersek Federasyonu'na ne de Bosna Sırp Cumhuriyeti'ne bağlı değildir.


YARIN: BARIŞIN KORUYUCUSU TÜRK ASKERİ

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222