8 Ağustos 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

8 GÜNDE BOSNA HERSEK

1| 2 | 3 | 4 | 5 |
Hasan ÇÖMLEKÇİ

EGELİ İŞADAMLARINA, BOŞNAKLAR'DAN ÇAĞRI VAR
Arsa bizden yatırıma gelin

Savaşın yaralarını sarmaya çalışan Bosna Hersek'te, ülkeye yabancı yatırımcıların gelmesi için yeni kanunlar çıkarıldı, bürokratik engeller kalktı


TUZLA'NIN GÖL PLAJI YAZIN DOLU
Bosna Hersek'in en büyük kantonlarından biri olan Tuzla'da mesire yerleri ve Tuzla Gölü, halkın eğlence mekanı olmuş. Yaz aylarında ailelerin piknik yapıp serinlemek için gittiği Tuzla Gölü, her gün hınca hınç doluyor. Çoğunluğu müslüman olan kantonda, kimse kimseyi rahatsız etmeden gölün koyu mavi sularında hem yüzüyor, hem de düzenlenen eğlencelere katılıyor.

Gradaçac'taki görüşmelerin ardından gezimizin ikinci günkü son ziyaretini Tuzla'ya yaptık. Bizi yine belediye başkanı ve meclis üyeleri karşıladı.
Yaklaşık bir saat süren temaslarda Büyükşehir Belediye Başkanı Jasmin İmamoviç, kentlerine yatırım yapılması amacıyla Gradaçac Belediye Başkanı Ferhat Mustaviç gibi bizim aracılığımız ile Egeli işadamlarına mesaj gönderdi:
"Bosna şimdi de ekonomik savaş veriyor. Belediye olarak bedava arsa vereceğiz. Bürokratik engelleri kaldırdık. Gelin kentimize yatırım yapın."

BEKLİYORUZ
Tuzla adının Türkçe'den geldiğini belirten Başkan İmamoviç, "Tuz üretimiyle ünlü olan kantonumuza 13 kent bağlı. Bu kentlerde orman ürünleri ticareti, dere balıkçılığı, termal su turizmi yapılıyor. Kışın da kayak turizmi ön plana çıkıyor. Biz de engel yok. Tuzla Kantonu'ndaki bir kente yatırıma gelecek olan Egeli işadamlarına her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Sizleri bekliyoruz. Savaş sırasında verdiğiniz desteği şimdi de sürdürmenizi istiyoruz" diye konuştu.

TÜRKLER'E AYRICALIK
EBSO ve İTO'ya 50 proje götürdük

Sarayevo Kantonu Ekonomi Odası Başkanı Kemal Grebo, Türk işadamlarına Bosna'da tanınan ayrıcalık ve yakınlık nedeniyle ekonomik ilişkilerin istenilen düzeye gelebileceğini vurguladı.
Egeli işadamlarının ülkelerinde yatırım yapmaları için Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret ettiklerini belirten Başkan Grebo, "50 ayrı projeyle kapılarını çaldık. Yıl 2001 idi. O sırada Türkiye'de büyük bir kriz patlak verdi. Bu nedenle Bosna Hersek'e hiç bir yatırımcı gelmedi. Şimdi Türkiye iyi yolda. Ve bu projelerimizi hala hayata geçirme imkanımız var. Avusturyalı işadamlarından ülkemize büyük ilgi var. Aynı ilgiyi sizlerden de görmek istiyoruz. İlaç, orman işleri, kömür, inşaat malzemeleri, demir çelik konusunda yatırımlar yapılabilir. Ülkemizde işsizlik var ama buna rağmen tek dezavantaj işçi ücretlerinin yüksek olması" diye konuştu.
Ülke ekonomisini geliştirmek için hükümetin yeni yasalar çıkardığını belirten Grebo, ancak bunların yeterli olmadığını, artırılması için hükümete baskı yaptıklarını anlattı. Başkan Kemal Grebo, yabancı yatırımcıya tanınan hakları şöyle sıraladı:
* Fabrika açan, şirket kuran yatırımcı ilk yıl vergi ödemeyecek.
* İkinci yıl yüzde 70 vergi muafiyeti, 3. yıl ise yüzde 30 indirim var.
* Fabrikalar için gereken makinaların ithalatından vergi alınmayacak.
* Serbest Bölge'de 5 yıl sıfır vergi.
* Ayrıca yabancılar mülk edinebilecek.

Gezimize katılan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Üyesi, Terbay Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baysak, yatırım konusunda işadamlarını harekete geçirmek için çalışmalar yapacağını söyledi. İzmirli işadamı Baysak, EBSO flaması hediye ettiği Başkan İmamoviç'e, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen ve Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu'nun selamlarını iletip, "Buraya sadece gezi ve Mostar Köprüsü açılışı amacıyla değil, yatırım olanaklarını, iş alanlarını öğrenmek ve Egeli işadamlarına iletmek için de geldik" dedi.
Terbay Yönetim Kurulu Üyesi olan Şükrü Baysak da aynı duyguları aktarıp, "Yatırımcı çekmek amacıyla yaptığınız yasal düzenlemeler çok olumlu. Bu durum size yabancı sermaye kapısını açacaktır. Ayrıca Türk insanına özel bir yakınlık göstermeniz, bizim için büyük avantaj" diye kouştu.
Tuzla ziyaretimizin ikinci bölümünde 9 yıl önce sona eren savaşın izleri yine karşımıza çıktı. Hem de suratımıza bir tokat gibi inerek. Önce belediye binasının karşısında duran bir top gözümüze ilişti. Bunun ne olduğunu sorduğumuz Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoviç, "Bunu hafızanızın bir yerine atın. Biraz sonra gideceğimiz yerde ne olduğunu öğreneceksiniz" karşılığı verdi. Gerçekten de çok geçmeden öğrendik. Gittiğimiz yer bir mezarlıktı. Hepsinin ölüm tarihi aynı olan 71 kişinin yattığı bir mezarlık. Yaşlısı genci, kadını erkeği ve çocuğuyla tam 71 kişi.

KAN GÖLÜ
Hepsi Tuzla'nın merkezindeki bir kafede ya oturup sohbet ediyormuş, ya da kafenin yanından geçiyormuş. Tam o anda kafeye bir top mermisi düşmüş. Sırpların gönderdiği bu top mermisi ortalığı kan gölüne çevirmiş. İşte 71 insanı öldüren o top, savaşın ilerleyen günlerinde Boşnak Halk Ordusu'nun eline geçmiş. Ziyaret ettiğimiz mezarlığın ve dikilen anıtın karşısında bulunan belediye binasının önüne konulmuş.
Aslında unutmak istiyorlar savaşı, kanı, bombayı.
Halk o günlerle ilgili konuşma taraftarı değil. Sadece o günün kahramanı olan, şimdinin ülke ve kent yöneticilerinden dinliyoruz yaşananları.
Sokaklardan geçiyoruz. Hani o duvarlardaki kurşun yaraları ve yıkılmış tek tük binalar olmasa, "Bu ülke mi savaştan çıktı" dedirten sokaklardan. Tertemiz, düzenli caddeler, pırıl pırıl aydınlatmalar, yemyeşil parklar, zarar görmemiş ormanlar.

KORKUYORLAR
Tuzla gezimizin bitiminde Sarayevo'da kaldığımız otelimize dönüyoruz. Yorgun, bitkin ama mutlu. Akşam yemeğini yedikten sonra Bosna akşamlarını görmek için otel çevresini dolaşıyoruz. Her yer cıvıl cıvıl. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Eğlence yerleri, restoranlar, gençlerle dolu.
Hayretle öğrendiğim bir bilgiyi size aktarmak isterim. Savaşta 300 bini Boşnak, 500 bine yakın insanın öldüğü Bosna Hersek'te cinayet oranı yok denecek kadar az. Adi suçları da öyle.
Ancak herkesi endişelendiren bir konu varki o da gençlerin gelecek korkusu. Bu nedenle uyuşturucu kullananların sayısında önemli bir artış gözleniyor. Bu kadar huzura rağmen, uyuşturucuya yönelmelerinin nedenini öğrenmeye çalışıyorum. En büyük neden işsizlik. "Peki parayı nereden buluyorlar" diye soruyorum. "Bosna'da yaşayan Boşnaklar'ın hepsinin yurtdışında çalışıp kendilerine para gönderen bir yakını var. Zaten verimli olan topraklarda, çalışkan Boşnaklar yiyeceklerini yetiştiriyorlar. Her ailenin evi bulunuyor. Yeni evlenenler de yakınlarının yardımıyla imece usulü kendi evini yapıyor. Sadece eğlence ve giysiye para veriyorlar" cevabını alıyorum.
Diyorum ki, "İyi de o zaman işe ne ihtiyaç var. İşsizliği neden takıyorlar. Bir düzen kurulmuş".
Ve düşünüyorum. Uyuşturucuya başlamaları bence sadece işsizlik değil, birşeylerden kaçma. Anılar onları korkutuyor.


Masum insanları öldürdü
Belediye binasının karşısında duran bu top, Tuzla'nın merkezindeki bir kafe ve çevresindeki genç, yaşlı 71 kişinin ölümüne neden oldu.

DNEVNİ AVAZ'A HABER OLDUK
Bosna Hersek'te iki büyük gazete var. Bunlardan biri olan Dnevni Avaz. Günün Sesi anlamına gelen bu gazete, günlük ortalama 800 bin satıyor. Tabloid ölçüdeki gazetenin fiyatı 1 Konvertibil Mark. Yaklaşık 1 milyo 100 bin Türk Lirası'na eşit. Bosna'ya ayak bastığımız andan itibaren gittiğimiz her yerde bir muhabiri bizi izliyordu. Her gün Dnevni Avaz'da ziyaretlerimizle ilgili bir haber yeraldı. Haberde grubumuzdan "Kardeş Türk heyeti", "Yardımsever İzmir'in güzel insanları" diye bahsediyordu. Yine Bosna'nın güçlü televizyon kanalı "Hayat", her gün geziye katılan 60 kişilik grubumuzla ilgili haber yaptı. Bosna'nın İzmir Fahri Konsolosu Kemal Baysak'ı ana haber bültenine çıkarıp, geniş bir röportaj aktardı.

YARIN: CUMHURBAŞKANI İLE BULUŞTUK

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222