26 Temmuz 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Kalp Sağlığı

1| 2 | 3| 4| 5| 6| 7|


AŞIRI SICAKLARIN SÜRDÜĞÜ ŞU GÜNLERDE UZMAN SESİNE KULAK VERİN

Kalp sıcak sevmez

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Akın yaz aylarında kalp krizi vakalarında artış olduğuna dikkat çekti

Son günlerde gündemde en çok yer edinen rahatsızlıkların başında kalp hastalıkları geliyor. Kalp hastalıkları çağımızda genç, yaşlı herkesin sorunu. Aileden gelen genetik yatkınlık, beslenme, stres, sigara, spor yapmama gibi etkenler birleşince ortaya dikkatli bir yaşamı şart kılan kalp hastalıkları çıkıyor.
Uzmanlar temmuz sıcaklarının iyice bastırdığı şu günlerde kalp krizi riskine dikkat çekiyor. Sıcakla birlikte artan nem, vücut ısısını da yükseltiyor. Dolayısıyla vücut da bu ısı ve nem artışına karşı kendini korumaya çalışıyor.
İçinde bulunduğumuz yaz ayı nedeniyle sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde kalp hastası olsun olmasın ısı artışı hepimizde birtakım sorunlara yol açıyor. Ama özellikle kalp hastalarının hepimizden çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Akın sorularımızı yanıtladı;
Yaz mevsimi ve sıcakların artması kalp damar hastalıklarının artışına neden olur mu?
Sıcaklığın mevsim normallerinin çok üzerinde olduğu şu günlerde kalp damar hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği olan hastaların ısı ve nem artışına karşı çok dikkatli olması gerekiyor. Isı ve nem artışı vücut ısısının oldukça yükselmesine sebep olur. Vücut bu yeni duruma uyum sağlamaya ve kendini korumaya çalışır. Bu durumda deri önemli bir rol üstlenir.
Deri vücudun sıcağa uyumunu mu sağlıyor?
Evet kesinlikle öyle. Deride mevcut damarlar sıcaklığa göre genişler veya daralır. Bu şekilde dış ortamla uyum sağlanmış olur. Normalde kalp debisinin yüzde 5-10 kadarını derideki kan oluşturur. Sıcak artıkça bu oran da yüzde 50-60'a varır. Sıcak artınca iç organlardaki kan çekilerek deri altındaki damarlara toplanır. Kaslarda ve iç organlarda kan miktarı azalır, kan basıncı, kalp debisi düşer.
Kişi halsizlik, bitkinlik hisseder ve bedensel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar. Dolayısıyla yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve kroner kalp hastalarına sıcaklarda dikkatli olmalarını şiddetle öneriyoruz.
Sıcağın somut etkileri nasıl olur. Yani kendimizde nasıl belirtiler hissederiz?
Vücudumuz sıcağa duyarlıdır. Sıcaklık dışarıda 35 derece ise vücutta 40 derece olarak algılanır. Sıcaklık artışı 2 şekilde ortaya çıkar. Sıcak yorgunluğu ve sıcak çarpması.
Sıcak yorgunluğunu açıklar mısınız?
Sıcak yorgunluğunda, bitkinlik, başdönmesi, bulantı, kusma gibi reaksiyonlar olur ayrıca cilt nemli, soğuk ve soluktur. Solunum sayısı artar, kişi terler. Bu durumdaki bir kişi önce serin bir yere alınmalıdır. Üzerindeki giysiler çıkarılmalıdır ve vücudu ıslak bir bezle silinmelidir. Bu belirtiler sadece kalp hastası olan kişilerde değil, hasta olmayan kişilerde de görülebilir. Ancak kalp hastası olan kişilerde daha belirgin olarak ortaya çıkar.

ALKOLDEN KAÇIN
Sıcak çarpmasının belirtileri nelerdir?
Sıcak çarpması, sıcak yorgunluğuna göre daha ağır bir durumdur. Kişiyi sıcak çaprtığında ateş yükselir, çarpıntı olur, cilt sıcak, kırmızı ve kurudur. Hareketlerde azalma, garip davranışlar, şiddetli başağrısı, bilinç kaybı, bulantı, kusma gibi belirtiler gözlenir. Hasta böyle bir durumda serin bir ortama alınmalıdır. Koltuk altlarına soğuk kompres yapılır. Sıvı kaybı ve elektrolit dengesi düzeltilmeye çalışılır. Hasta mutlaka kontrole alınmalıdır. Vaktinde müdahale edilmezse yaşamsal risk oluşur. Çünkü bu hastalar çoğunlukla kalp hastasıdır.
Kalp hastaları sıcak çarpmasından nasıl korunmalıdır?
Kalp hastalarına bu gibi durumlarla karşılaşmamaları için aşırı sıcaklarda özellikle günün en sıcak saatlerinde dışarıya çıkmamalarını öneriyoruz. Yine ağır işler ve spor yapılmamalı, vücudun ihtiyacı olan sıvı alınmalı. Ayrıca alkol ve kafein çok idrara çıkılmasına neden olur ve sıvı kaybını artırır. Yürüyüşler ve spor akşam saatlerinde yapılmalıdır.
Kalp hastaları denize girmeli mi?
Elbette girer. Ancak kontrollü ve bilinçli bir biçimde. Biraz önce söylediğim gibi öğle saatlerinde yani güneşin en kuvvetli olduğu saatlerde denize girmemelerini ve güneş banyosu yapmamalarını öneriyoruz.
Peki kalp hastaları bu yoğun sıcaklarda nasıl beslenmeli?
Her zaman söylediğimiz gibi ağır, yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan mutlaka uzak durulmalı. Az ve sık yemek yenmeli. Kalbi yormayacak yiyecekler yiyerek her zamanki diyetlerini bozmamalarını öneriyoruz. Ayrıca şeker hastalığı olanlarda meyve düzenlerini ayarlamalı.
Kalp yetmezliği olan hastalara önerileriniz var mı?
Kalp yetmezliği hastaları sıcaklardan en fazla etkilenenler grubuna girer. Çünkü sıcakla birlikte vücut sıvı kaybeder ve elektrolit dengesi bozulur. Ayrıca kalp yetmezliği hastaları idrar söktürücü ilaçlar kullanır. Bu nedenle bu sıvı kaybı daha yüksektir. Kalp yetmezliği hastaları yaz aylarında kendilerini takip eden doktorlara danışıp ilaçlarının dozlarını azaltmalıdır.
Kalp hastaları sıcak havalarda nasıl giyinmelidir?
Yenilen yiyeceklerden, seçilen kıyafetlere kadar pek çok ayrıntı önem taşır. Terlemeyi önleyen keten cinsi kumaşları öneriyoruz. Mutlaka şapka kullanılmalı hatta dışarıda dolaşırken açık renkli bir şemsiye kullanılmasını öneriyoruz.

Kendine bak ömrün uzasın
A ktris Honor Blackman sağlıklı, uzun ve zinde bir yaşam sürdürmek isteyen herkese örnek olmalı. Dengeli beslenerek ve egzersiz yaparak seksenli yıllara merdiven dayamışken formuyla görenlere parmak ısırttırıyor. Vücut kaslarını geliştirmeye yönelik özel bir teknik uygulayan ve konuyla ilgili kitap da yazan Blackman'ın tercih ettiği yaşam biçimi sayesinde ömür boyu sağlıklı kalmak mümkün.

Altın kurallar
Fazla kilonun riskleri var
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Akın kalp hastalarına şu önerilerde bulundu;
- Kilo fazlası olan şişman kişilerin yediklerine ve fiziksel aktivitelerine dikkat etmeleri gerekir. Ancak şişman hastaların dikkat etmesi gereken noktalara şişman olmayan kişiler de dikkat etmeli.
- Vücudun tuz kaybı mutlaka telafi edilmeli. Biz kalp yetmezliği hastalarında tuz kısıtlamasına gideriz. Kullanılan tuz günde 2-3 gramı geçmez. Ancak tuz kaybı kişide yorgunluk ve bitkinliğe yol açıyor. Bu nedenle yaz aylarında tuz artırımı yapabiliyoruz.
- Yaz aylarında hipertansif hastalıklar, kalp yetmezliği ve kroner kalp hastalıklarında artış gözlüyoruz. Sıcakla birlikte kalp debisinin düşmesi, kalp atım sayısının artması, doku ve organların oksijenlenmesinin azalması, kalp hastalıklarını artırır.
- İlaçlar düzenli kullanılmalı. Yaz mevsimine girerken doktora tekrar giderek konrol yapılmalı ve ilaçların dozu gözden geçirilmeli.
- Sıcaklar bilinmeyen hastalıkları tetikler. Bu yüzden kalp hastası olduğunu bilmeyen kişiler çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik belirtileri hissederlerse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı.

Düzenli olarak doktora gidin
Sağlıklı yaşam eğitimindeki yetersizlik, sigara, hareketsizlik ve yanlış beslenme her yıl on binlerce kişinin kalp ve damar hastalıkları sebebiyle ölümüne yol açıyor.
Kalp hastası olmamak için sağlıkla beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çocukluktan itibaren beslenmeye özen gösterilmesini istiyor.
Kalp rahatsızlıklarından kaçınmak için stresten uzak durmak ve fiziksel aktiviteleri artırmak gerektiğini bildiren uzmanlar, kendinizle, yaşamla, eşinizle, dostlarınızla barışık olmanın sadece sizin için değil, kalbiniz için de çok iyi olacağına işaret ediyor.
Ailenizde diyabet veya yüksek tansiyon hastası olan varsa, ve bu hastalıklardan biri sizde de mevcutsa, 30, değilse 40 yaşından itibaren kan yağlarınızı takibe almanız gerekiyor. Sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmanlısınız.

YARIN: : GENÇLER DİKKAT !

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222