26 Temmuz 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Yaz kabus olmasın

1| 2 | 3| 4| 5| 6| 7|GÜNEŞİN TADINI ÇIKARTIRKEN DİKKAT
Yaşam kaynağı hasta etmesin

Yaz, hepimiz için başlı başına bir özgürlük, rahatlık, kuralsızlık ve en önemlisi de tatil demek. Güneş tenimizi daha fazla yakmaya başlar başlamaz hepimiz bu sonsuz özgürlüğün tadını çıkarmak için sağlığımızın bozulma riskini hiç düşünmeden kuralları unutuyoruz.
Ancak yaz ve güneş tüm görkemiyle enerjimize enerji katarken dikkat edilmediğinde birtakım sorunları da beraberinde getirir.
Yazın denizin güneşin tadını çıkarmamıza, kısıtlı zamanlarda yaptığımız tatilin her türlü olaraklarından yararlanmamıza kimsenin itirazı yok.
Tabi ki biraz dikkatli olmak ve gerekli tedbirler almak koşuluyla. Bugün sizler için güneşin kavurucu etkisi ve yaz sıcaklarıyla artış gösteren bazı hastalıkları ve alınacak önlemleri derledik.


Aman! Çarpmasın

Hava sıcaklığının artışıyla birlikte fazla nem, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor


ÇOCUKLARI KORUYUN
Çocuklar, yaşlılar, kalp, akciğer ve deri hastalıkları bulunanlar güneşten daha çok etkileniyor. Uzmanlar 11 ile 16 saatleri arasında güneş ışınlarının etkisinin çok güçlü olduğunu hatırlatıyor.

Güneş çarpmaları, yazın kavurucu sıcağı altında pek çoğumuzun yaşadığı bir yaz hastalığı.
Kızgın güneş altında uzun süre kalanlarda ve daha çok çocuklarda görülen bu hastalık halk tarafından çok ciddiye alınmasa da dikkat edilmediğinde yaz aylarında ciddi sorunlara neden olabiliyor.
Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte nem insan sağlığını tehdit ediyor.
Güneş çarpması şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, sinirlilik ve susuzluk hissi ve yüksek ateşle kendini gösteriyor.
Böyle bir durum söz konusu olduğunda hasta serin bir yere götürülmeli, vücudu sıkan giysiler çıkarılmalı, başına soğuk kompres veya buz torbası konulmalıdır.
Ateş çok yüksekse vücut ıslak bir çarşafla sarılmalı, hasta havadar bir yerde tutulmalı ve serin bir cankurtaranla hastaneye taşınmalıdır. Başa ve kasıklara uygulanan soğuk kompres de vücut sıcaklığını düşürecektir.
Diğer taraftan uzmanlar yaz aylarında bilinçsiz bir biçimde güneşlenmenin de güneş çarpmasına neden olabileceğini belirtiyor.
Güneşin dik geldiği saatlerde güneşlenmek güneş çarpması riskini artırıyor. Bu nedenle güneş ışınlarının dik geldiği saatler olan 11.00 ile 16.00 arasında güneşte fazla kalınmaması öneriliyor. Çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları ile değişik deri hastalıkları olan kişiler, sıcaklardan daha fazla etkileniyor.
Bu nedenle güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saatlerde uzun süre güneş altında kalmamalı, güneşlenmeden veya güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmeli ve şapka ile ültraviyole ışınlardan koruyucu gözlük takılmalı.

 

Kalp krizi riski bu aylarda artıyor

Yaz aylarında sıcaklıkların iyice artması kalp hastaları için riski artırır.
Hastada göğüs ağrısı, sol kola, boyna ve sırta yayılan ağrı, sıkıntı hissi, soğuk terleme, nefes darlığı, bulantı gibi belirtiler olabilir. Kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilen hasta sakinleştirilmeli, acil durumda alması gereken ilaçları verilmeli ve en kısa sürede bir koroner yoğun bakım birimine götürülmelidir. Ayrıca uzmanlar kalp hastalarına çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamalarını, mutlaka çıkmak zorunda iseler de özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalarını, ayrıca güneş ışınlarını çeken koyu renkli kıyafetler giymekten kaçınmalarını belirtiyor.

Beyin kanaması
Sıcaklarla ilgili olarak insanları en fazla korkutan risk ise beyin kanaması. Artan sıcaklar tansiyon hastaları için riskleri de beraberinde getiriyor. Uzmanlar sıcak ortam ile beyin kanamaları arasında direkt bir ilişki olduğunu belirtiyor.
Ayrıca sıcak havanın tansiyon yükselmesine neden olabileceği ve dolayısıyla beyin kanaması geçirmiş olan hastalarda tekrar kanama olasılığını artırabileceği kabul ediliyor.
Bu nedenle yazın güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde yüksek tansiyonlu, damar sertliği olan, daha önce kanama geçirmiş kişilerin dikkatli olmaları, daha serin yerlerde bulunmaları ve bol bol su içmeleri öneriliyor.

YARIN: BESİN ZEHİRLENMELERİ

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222