26 Temmuz 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Doğum mucizesi

1| 2 | 3| 4| 5| 6| 7|


YENİ BİR CAN DÜNYAYA GETİRMEDEN ÖNCE ÇOK İYİ DÜŞÜNMEK GEREK

Büyük sorumluluk

Anne ya da baba olmak, hayatınızın akışını değiştirecek büyük bir olay. Bebekten önce yapacağınız bazı planlar ve değişiklikler sayesinde, daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

BAŞLARKEN
İzmirli, İzmirli'ye sahip çıkmazsa, biz kendimizi başkalarına nasıl anlatırız. Biz seslenmezsek ne Yeditepe'nin insanı duyar sesimizi ne de başkentin bürokrasisi... Anlatmamız lazımdı, başarılarıyla yaşadığı kente sahip çıkanları.
Yaptığı yemeğin tadına "imbat" esintisini katanları, "palmiyenin" gölgesini işyerine yansıtıp, Kordon Sefası'ndan vazgeçmeyenlerin elini tutanları... Anlatacaklarımız mekanlarla sınırlı değil tabii. Yağmurun ardından aniden güneşi açan bu şehrin insanları da var yazımızda...
İzmirli gururumuzu okşayan "ilklere" imza atanlar, adımızı diğer şehirlerde duyuranlar ve yaptıklarıyla bu kente sahip çıkanlar...
Havasından, suyundan, yakıp kavuran yaz sıcağı, sırılsıklam ıslatan yağmurunda İzmir ve İzmirli için 24 saat yaşayanlar...
Kendi ayakları üzerinde durmayı ilke edinen bu "Efe şehrin" insanları arasından kendi alanlarında "en" iyi olanları anlatmaya başlıyoruz.

Anne ve baba olmak belki de dünyanın en güzel duygusu, hepimiz bu eşsiz duyguyu bir gün mutlaka tatmak isteriz. Ancak anne ve baba olmak sadece içgüdüsel bir davranış değildir. Anne ve baba olmaya karar vermek üzerinde etraflıca düşünmeyi gerektiren bir konu.
Olayı annenin boyutuyla ele alacak olursak, bir anne adayı hamile kalmak için hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olmak durumundadır.
Bazı anne adayları kendileri için doğru zaman olduğunu birden hissederler.
Bazıları için ise bu o kadar kolay değildir. Her anne yeni bir insan ve yeni bir hayat için gerekli sorumluluğu en doğru şekilde taşıyıp taşıyamayacağını düşünür.
Yeni bir yaşam dünyaya getirmek, sevmek, eğitmek, öğretmek, paylaşmak, O acı çektiğinde acı duymak, aylarca gecenin bir yarısı onun için uyanmak, sosyal hayatınıza bir süre ara vermek ya da değişiklikler yapmak...
Kolay kolay karar verilecek bir durum değildir. Bir anne adayı hamile kalmaya karar verdiğinde fiziksel olarak da kendisini bu mucizevi olaya hazırlamalı ve bir takım önlemler almalıdır.
Anne ya da baba olmak, hayatınızın akışını değiştirecek büyük bir olaydır. Hamile kalmadan önce yapacağınız bazı planlar ve değişiklikler sayesinde , daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.
Sağlıklı bir bedene sahip olmak anne ve bebek üzerine büyük ve olumlu etkiye sahiptir.
Hamileliğin planlı olması sizi ileride olacak olaylara hazırlamaya yardımcı olur ve karşılaşacağınız zorlukları daha kolay, bilinçli bir şekilde atlatmanızı sağlar.
Hamilelik öncesi iyi bir sağlık bakımının yapılması bütün hamileliğiniz boyunca size yardım edecektir.


KRİTİK DÖNEM
Bir çok kadın hamile kaldığını birkaç hafta geçmeden bilmemektedir.
Bu ilk haftalar, fetus için en kritik dönemlerdir. Zira organlar bu dönemde oluşur. Sigara, alkol ve bazı ilaçların kullanılması bebeğin normal gelişimini engeller. Hamile kalmayı düşünüyorsanız en az 3 ay öncesinden bir doktora danışmanız, size yol gösterilmesi ve bilgi verilmesi açısından önemlidir.

DOKTORA DANIŞIN
Hamileliğiniz öncesinde jinekoloğunuzla bir görüşme yapın. Böylece hem genel bir kontrol yaptırmış olursunuz hem de kararınızı bir uzmana danışabilirsiniz. Bu görüşmede değişmesi gereken alışkanlıklarınız varsa bunları ele alabilir ve yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. Ayrıca yüksek tansiyon ve aşırı kilo gibi problemleriniz için gerekli tedavilere başlayabilirsiniz. Çünkü şişmanlık ve yüksek tansiyon gibi problemleriniz varsa riskli grupta olduğunuzdan çok daha fazla dikkatli olmanız gerekir.
Aşırı şişman kadınlar, yumurtlamaları düzenli olmadığından kolay hamile kalamaz.
Eğer kalırlarsa bu kez diyabet ve yüksek tansiyon onları beklemektedir. Ayrıca bu kadınların bebeklerinin de normalden iri doğma riski yüksektir, bu da beraberinde doğum yaralanmalarını ve zorunlu sezaryanı getirir.
Yüksek tansiyonu olan annelerde ise düşük doğum ağırlıklı ve prematüre bebek doğurma riski yüksektir. Bunlara ek olarak hamilelikte çok ciddi bir problem olan Plasenta Abruption yani plasentanın bebek doğmadan önce rahimden ayrılması ve önden doğması riski yüksektir.
Bütün bu riskleri tespit edip tedbirlerinizi alarak hamileliğinize daha sağlıklı başlayabilir ve sağlıklı bir çocuk sahibi olabilirsiniz.

KİLO VERİN
Düzenli bir egzersiz programı takip edin ve bir diyetisyen ile uygun bir diyet programı hazırlayın. Bu hamilelik öncesi bebeğiniz için yapacağınız en önemli şeylerin başında gelmektedir. Uygun bir kilonun sağlanması iyi bir sağlık açısından önemlidir. Hamile kalmanızın en az 6 ay öncesinden boyunuzun kilonuzla orantılı bir düzeyde kalmasını sağlamalısınız. Hamilelik sırasında yüksek kilo annede yüksek tansiyon ve şeker hastalığına sebep olabilmektedir. Aşırı şişmanlık gebelik sırasında kalp için ek bir yüktür. Normalden düşük kilo ise bebeğin gelişimini engellemekte ve düşük tartılı bebekler doğmasına sebep olmaktadır.
Bazı kalıtsal hastalıkların belirlenmesi ve yaşınıza aile geçmişinize bakılarak size genetik danışmanlık verilmesi açısından sağlık taraması önem taşır. Genetik danışmanlık çiftlerin genetik hastalıklı bir çocuğa sahip olma şansı hakkında bilgi verir. Hamilelik vücudunuza yeni yükler yükleyeceği için, normalde kontrolünüz altında olan sağlık problemleriniz tekrar sorun çıkarabilir. Eğer bazı özel tıbbi durumlarla karşı karşıyaysanız, hamile kalmadan önce kontrol altına alınmalı ve hamileliğiniz boyunca bu kontrolleri sürdürmelisiniz.
Diğer taraftan şeker, yüksek tansiyon, sara nöbeti, kansızlık rahatsızlığınız, halsizlik, çarpıntı, solukluk, çabuk yorulma gibi rahatsızlıklarınızın varlığı unutmayın ki önemli.
Geçmiş gebelikleriniz ve varsa bunlarla ilgili komplikasyonlar da önemlidir. Çünkü sorunlar tekrar yaşanabilir. Özellikle daha önce düşük yapan kadınlar yeniden hamile kalırken endişe taşırlar. Gerçekten de daha önce yapılan düşükler; düşük tartılı bebek doğum riskini ve erken doğum riskini arttırmaktadır. Bu noktada önemli olan kendi kendinize endişe etmektense bir hekimin de yardımıyla birlikte kontrollü bir hamilelik geçirmenizdir.
Aspirin, alerji ilaçları (anti histaminikler), diyet tabletleri, doğum kontrol ilaçları gibi günlük ilaçlar sorgulanacaktır.
Bazı ilaçlar fetüsu etkilemektedir ve hamileliğiniz boyunca alınmaması gerekir. Örneğin bu günlerde akne tedavisi için yaygın olarak kullanılan Retinol bebekte doğumsal sakatlıklara neden olmaktadır ve ilaç tedavisi kesildikten sonra en az 6 ay hamile kalınmaması gerekmektedir. Sakinleştirici ilaçların ve ağrı kesicilerin kullanımının da doktora danışılması gerekir.
Ayrıca sizin veya eşinizin işinde radyasyon, kimyasallar, kurşun ya da anestetik maddelere maruz kalma söz konusu ise bu hem hamile kalma şansınızı hem de bebeğinizi riske sokabilir. Hamile kalmadan önce bu konuda işyeri doktorundan bilgi almak önemlidir.

Yapılması gereken testler
Hamilelik öncesi özellikle sosyal risk taşıyan annelerin AIDS için ELİSA testini yaptırması önemlidir. Bu anne adayını kesinlikle korkutmamalı ve rahatsız etmemelidir. Ayrıca daha önce yüksek riskli davranış öyküsü olsun olmasın tüm hamilelere AIDS testi önerilmesi gittikçe kabul gören bir yaklaşımdır. Bunun yanı sıra Hepatit-B testinin yapılması, sonuca göre bebeğin doğduğunda aşı ve tedavisinin yapılması da önemlidir.
Özellikle Hepatit-B taşıyıcısı olduğunu bilen anneler, bebeklerine zarar vermemek için muhakkak doktora danışmalıdırlar. Bazı hepatit taşıyıcılarından doğan bebeklerde enfeksiyon riski yüksektir ve bu bebeklere doğumdan sonra 12 saat içerisinde Hepatit-B aşısı ve immunoglobulin tedavisi yapılması hemen her zaman enfeksiyonu önler.
Bunlara ek olarak anne ve babanın hamilelik öncesinde kan gruplarının bilinmesi, eğer bir kan uyuşmazlığı söz konusu ise hamileliğin özel olarak takip edilmesi, anneye doğumdan önce gerekli aşının yapılması bir sonraki hamilelikte tehlikeyi önleyecektir.
Eğer bu annenin ilk hamileliği değilse ve anne ile baba arasında kan uyuşmazlığı varsa ve de anneye ilk hamileliğinde gereken aşı yapılmamışsa o zaman annenin kanında ilk gebeliğinde antikor oluşup oluşmadığına bakılması ve doğumun daha özel şartlarda planlanması uygun olur.

 

YARIN: DOĞUMUN AYAK SESLERİ

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222