26 Temmuz 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

7'den 70'e Ağız ve Diş Sağlığı

1| 2 | 3 | 4  | 5
Filiz İÇKE


Diş hekimi ile korkutmayın

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Nesrin Eronat, "Çocuklarınıza korkunç doktor hikayeleri anlatmayın" dedi

BAŞLARKEN
Ağız ve diş bakımı, genel vücut sağlığı için önemli olmasının yanı sıra sosyal boyutu da olan çok yönlü bir konu. Bir ömür boyu kendimizde ve çevremizde karşılaşma ihtimalimiz olan ağız kokusu, diş eti çekilmesi, şiddetli diş ağrıları, çürükler ve literatüre dentafobia olarak geçen diş hekimi korkusu... Bunlar ihmal edildikçe korkular ve sorunlar da dağ gibi büyüyor.
Dişin üzerinde oluşan küçük bir çürük, eğer ihmal edilirse tüm bir hayatı zehir edebiliyor. Bilinçli ve etkili bir bakım ve periyodik doktor kontrolü altında ağzımızı her türlü rahatsızlıktan korumak mümkün. Hepimiz ferah bir nefese, mutlu ve kendinden emin gülüşlere sahip olabiliriz. Bu yazı dizisinde, süt dişlerinin çıkmasından doğru diş fırçalama tekniklerine, ağız kokusu tedavisinden hamilelikta yaşanan diş ve dişeti sorunlarına, dişeti problemlerinin çözümünden protezlerin bakımına kadar yaşam boyu ağız ve diş sağlığını korumak konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulacaksınız.

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Nesrin Eronat, çocukların diş hekimi ile korkutulmaması gerektiğini ve bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak için kontrollere bir yaşından itibaren başlanmasını gerektiğini belirttı.
Çocuk doğduktan ne kadar sonra diş kontrollerine başlanmalıdır?
Çocukta ilk diş sürmesi yani dişin ağızda görünmesi, altıncı ay ile onuncu ay arasında gerçekleşir. Bir yaşından itibaren de çocuğun düzenli olarak diş kontrollerinin yapılması gerekir. Pedodonti kliniklerinde verilen hizmet yalnızca tanı ve tedavi ile sınırlı değil. Bizler ayrıca anne ve babalara çocukta diş çürümesini önlemek amacıyla neler yapabileceklerini anlatıp koruyucu önlemler hakkında bilgiler veriyoruz.
Çocukların dişleri niye çürüyor?
Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata emzik ya da biberonu şeker, reçel gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece dişler çürümeye yatkın hale geliyor.
Önemli olan çürüğün önlenmesi. Bunun için neler yapılması gerekiyor?
Çürümeyi önlemenin en etkin yolu mikropları ve bunların ağızda tutunmasına yol açan besin artıklarını ağız ve dişlerden uzaklaştırmak. Yani ağız ve dişleri temiz tutmak. Bebekler beslendikten sonra temiz gazlı bir bez ıslatılarak ağzın içi ve dişler silinmelidir. Yemekten sonra su içirmek de çürüğü önlemek açısından fayda sağlayacaktır. 2 yaşından 4 yaşına kadar anne baba gözetiminde ve yardımıyla diş fırçalamaya başlamalıdır.
Dişler günde kaç kez fırçalanmalı?
İdeal olanı, günde üç kez her öğünden sonra dişlerin fırçalanmasıdır. Ancak sabahları kahvaltı sonrası akşamları da yatmadan önce günde toplam iki kez fırçalamak da yeterli olacaktır.
Çocuklarda dişçi korkusu hakkında neler söyleyeceksiniz?
Çocuklar genelde diş doktorundan korkuyorlar. Bunun en önemli nedeni de çocuğun çevresindeki konuşmalar maalesef. Çocuk "Yaramazlık edersen seni iğneciye götürürüm" gibi anlamsız sözlerle korkutulmamalı çocuk.
Bebeklik döneminde yaygın olarak görülen biberon çürüğü nasıl oluşuyor?
Biberonun uzun süre ağızda kalması bunun en önemli nedeni. Uyku öncesinde ağızda kalan biberon çok sakıncalı. Şekerli süt dişin etrafında göllenince çürüğe neden oluyor. Biberon çürüğünden dolayı 3-4 yaşında kimi çocukların tüm dişleri çürük olabiliyor.
Süt dişlerinin kalıcı olmadığı, bu yüzden de önemli olmadığı yönündeki düşünce doğru mu?
Kesinlikle yanlış bir düşünce. Süt dişleri nasıl olsa düşecek dememek lazım. Bu dişlerin önemli görevleri var. Süt dişleri sağlıklı olmayan çocuk, sağlıklı gelişemez. Çünkü düzgün çiğneme yapamadığı için tam olarak beslenemez. Ayrıca çürük dişteki mikroplar kana karışarak kalp, böbrek, eklem romatizması gibi bir çok hastalığa neden olabilir.

AĞIZ VE DİŞ PROBLEMLERİ
Bebek çürüğünün tedavisi zor

DİŞ GICIRDATMA:
Stres altındaki çocuklarda yaygın olarak görülen diş gıcırdatma dişlerde aşınma, uyurken çıkan sesler, dişlerde sallanma ve hassasiyet şeklinde kendini belli eder. Öncelikli olarak diş gıcırdatmaya yol açan psikolojik nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Bu dönemde, uyku öncesinde ağıza takılan plaklar da yardımcı olabilir.
PARMAK EMME:
Parmak emme alışkanlığının, sürekli dişlerin çıktığı yaşlarda da sürmesi bu dişlerde ve damakta yapısal bozukluklara yol açar. Bu bozuklukların nedeni parmağın ön dişlere ve damağa uyguladığı başınçtır. Parmak emmeyi önlemenin en etkili yolu parmak emmeye eğilim gösteren çocuğu emziğe alıştırmaktır. Emziğin verdiği zarar daha azdır ve daha kolay bırakılabilir.
EMZİK:
Emzik, parmak emmeye göre daha az zararlıdır ve ilerleyen yaşlarda bırakılabilir. Günün büyük bir bölümünde değil, sadece gerekli olduğunda verilmesi gereken emziğin yapısal bozukluklara yol açmaması için, mümkün olduğunca doğal meme yapısında olması gerekmekir. Emziklerin yapısının sağlamlığı her gün kontrol edilmeli, büyüklüğü ağzın yapısına uygun olmalıdır.
BİBERON ÇÜRÜĞÜ:
Ağızda biriken ve temizlenmeyen anne sütü ve mama artıkları çürüğe neden olur. Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin. Biberona ayrıca şeker ilave etmeyin. Besledikten sonra su içirin. İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası ıslatılmış gazlı bezle dişlerini ve ağzın içini silerek temizleyin. Ağlayan bebekleri susturmak amacıyla emziğe sürülen şekerin de çürük nedeni olduğunu unutmayın ve bebeğinize bu tür alışkanlıklar kazandırmayın.

Macun ve diş fırçası
Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun ve yumuşak bir diş fırçası seçilmeli, kılları aşınır aşınmaz mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Bebeklik döneminden üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Macun kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır. Fırçanın üzerine sürülecek leblebi büyüklüğünde macun yeterli olacaktır. Bunun için florür içeren herhangi bir diş macunu tercih edilebilir.

YARIN: AMAÇ DİŞİ ÇEKMEK DEĞİL KURTARMAK

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222