24 Temmuz 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

24.07.2004


Askerler seçip gidiyor Foçalılar yönetiliyor

Foça'da iki dönemdir CHP kazanıyor. Çok iyi örgütlenmelerine, hatta adayları Serdar Mersin'in seçimi kazanacağına yüzde yüz eminken, sonuçlar karşısında şok geçirdiklerini anlatan DYP'li meclis üyeleri Serdar Tunçbay ve Mimar Metin Özgünşen, ilçede CHP'nin seçim kazanmasında askerlerin rolünün büyük olduğunu anlatıyor.
Ne kadar yoğun seçim çalışması yapsalar da, Foçalılar'ın büyük çoğunluğunun oylarını alsalar da asker oylarının dengeleri aleyhlerine çevirdiğini anlatan Tunçbay ve Özgünşen, hal böyle olunca tüm çabalarının da boşa çıktığını anlatıyor.
- Askerlerin burada kaç oyu var?
Serdar Tunçbay, 1400'ü denizci, 260'ı karacı olmak üzere 1660 asker oyu olduğunu belirtiyor ve biraz da sitemkar şöyle devam ediyor:
- Gelip iki yıl kalıyorlar. Karar verip gidiyorlar. O arada içlerinde bazıları çok etkin oluyor. Muhtemelen emeklilikleri yakın olanlar...
- Peki askerlerin çoğunlukla karşı tarafa oy verdiğini nereden biliyorsunuz?
Bu soruyu da Cahide Karabel cevaplıyor:
- Asker genellikle sola oy veriyor.
- Hizmetin partisi mi olur? CHP'li kötü hizmet eder de, DYP'li ya ANAP'lı iyi hizmet eder diye bir inanış mı var sizde? Madem belediye meclisine girdiniz, önerin, yönetimde ağırlığınızı koyun..
- 6 meclis üyesi bizim var, 5 meclis üyesi de CHP'nin. 11 kişilik meclis üyeliğinin çoğunluğu bizde. Bizim meclis üyemiz fazla onlardan. Foça hepimizin Foça'sı. Yanlışları göstermeye çalışıyoruz ama, öneri, destek ya da hesap vermek istemiyorlar. Sadece destek olalım istiyorlar.

Muhalefetteki çoğunluk
Foça Belediyesi'nde Eski Başkan CHP'li Ali İlcan'ın faaliyet raporu, yeni başkan Gökhan Demirağ tarafından oylamaya sunulmuş. Sonuç; 11 üyeden 6 DYP'li "red", 5 CHP'li "evet" oyu vermiş.
Haliyle Başkan Demirağ da "evet" oyu verince tutnak 6'ya 6 şeklinde kaymakamlığa gitmiş.
"Sonuç ne odu?" şeklindeki sorumuza, iki cepheden iki cevap aldık:
Muhalefetteki çoğunluk "daha sonuç gelmedi" derken, Başkan "kaymakam bey onayladı" cevabını veriyor.
"Faaliyet raporuna niçin red oyu verdiniz?" şeklindeki sorumuzu da, Serdar Tunbaş şöyle cevaplıyor:
- Foça'nın 5 trilyona yakın borcu var. Büyük bölümünü arıtma oluşturuyor. Türk Elektrik Kurumu'na, SSK'ya borçlar ödenmiyor. Söylenen de şu: Hiçbir belediye ödemiyor... Faaliyet raporu geldi. Haziran ayında onun görüşmeleri oldu. 15 gün süre yetmedi. Uzatıldı. Fakat istediğimiz dosyaları alamadık bir türlü.
- Hangi dosyalar?
- Mesela son üç ayın tahakkuk etmiş su faturaları. Arıtmadaki personel dosyalarını alamadık. Faaliyet raporunda anlayamadığımız şeyler olunca onaylamadık.
- Onaylanmayınca ne oluyor?
- 6'ya 5 onaylanmadı. Fakat belediye başkanı doğal meclis üyesi sayıldığından 6'ya 6 kaldık. Kaymakamlığa ulaştı. Sesimizi duyuramadık. Onaylamama sebebimizi yazılı olarak verdik.

Büyük Foça aşkı politikacı yaptı
Foça'da DYP'li Belediye Meclis Üyesi ve Kenya&Leylek Restoran'ın işletmecisi Serdar Tunçbay ile sohbete devam ediyoruz.
- Sizin ailede politika ile uğraşan yok ama...
- Benim de politika ile doğrudan ilişkim yok. Hele DYP'liliğim hiç yok. Ama yerel seçimlerde, Foça için çok güzel şeyler yapacağına inandığımız Serdar Mersin DYP'dan adaylığını koydu, biz de aynı partiden meclis üye adayı olarak girdik. Ama o 9 oyla kaybetti, biz aynı gruptan 6 kişi belediye meclis üyesi olduk. Ama seçim sonrası yaşadıklarımız çok kötüydü.
- Ne gibi?
- Bir sandıktan, kayıtlı seçmen sayısının üzerinde oy çıktı. Bu belgelendi. Seçimden sonra kaybolan bir sandık 2 gün sonra yerinde bulundu. İlçe Seçim Kurulu'na itiraz ettik. Bu koşullarda seçimin iptal edilmesi gerektiğini anlattık. Demek ki ya tam anlatamadık, ya da anlayamadılar ki, sonucu geçerli saydılar.
- İddia ettikleriniz doğru ise, burada tam bir demokrasi cinayeti işlenmiş. Bence her iki olay da seçimi kirlitmiş. Kirli bir seçimi de ancak yeni bir seçim temizler.
- Biz de aynı kanaatteyiz ama yenilemediler. Her iki olayı da yok saydılar.
Ben de hayretler içinde kalıyorum. Bir İlçe Seçim Kurulu, tutanaklarla saptanmış, sonuç değiştirmeye yönelik olayları nasıl yok sayabilmiş.
Üstelik, kazananla kaybeden arasındaki oy farkı sadece 9 ise...


GünAyYıl
ARŞİV
- Arşiv bölümünden yazarın eski yazılarına ulaşabilirsinizNE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222