1 Temmuz 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
İzmir'i örnek aldılar
3.4 trilyonluk soruşturma
Cüzdan sahibi aranıyor

BAĞLANTILAR
Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği
Dünya Bankası
IMF


Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

Sayfayı
Tavsiye etMANİSALI İŞADAMLARI DOĞALGAZ İÇİN BİR ARAYA GELDİ
İzmir'i örnek aldılar

Belediye Başkanı Bülent Kar'ın öncülüğünde harekete geçen işadamları doğalgaz dağıtım işini başkalarına kaptırmama kararı aldı

ALİ FİLİZKAN (MANİSA MERKEZ)

Manisalı işadamları, doğalgaz dağıtım ihalesine girmek için çalışma başlattı. Belediye Başkanı Bülent Kar'ın OSB lokalinde düzenlediği toplantıya katılan işadamları, doğalgaz dağıtım ihalesine girmek için belediye öncülüğünde kurulan Manisa Enerji A.Ş. için 1 milyon dolar sermaye oluşturdu.
Maner A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bayraktar, toplantıda İzmir şirketlerinin doğalgaz dağıtımına ilişkin çabalarına yer veren Yeni Asır'ı işadamlarına göstererek, doğalgaz dağıtımına talip şirketleri tek tek okudu. Bu şirketlerin Manisa, Akhisar, Turgutlu dağıtım ihalesine de gireceklerini belirtti.
Bayraktar, "Manisalı işadamları olarak bir araya gelip birlikte iş yapabilme gücümüzü göstermeliyiz" dedi.
Bunun üzerine toplantıya katılan işadamları, doğalgaz dağıtım ihalesine girmek için belediye öncülüğünde kurulan Manisa Enerji A.Ş.'nin sermayesinin ihaleye katılabilme şartı olan 1 milyon dolara yükseltilmesine karar verdi. Bunun üzerine şirketin sermayesi 15 dakika içinde 1 milyon dolara çıkartıldı.

İhale eylülde
Maner'in 180 ortağının 150'sinin katıldığı toplantıda Belediye Başkanı Bülent Kar, Manisa Turgutlu ve Akhisar doğalgaz dağıtım ihalesinin eylül ayında Ankara'da gerçekleştirileceğini belirterek, "Hazırlıklarımızı 10 Temmuz'a kadar bitirip, yeterlilik belgesi için başvurumuzu yapmamız gerekir. 14 Temmuz'da hangi firmaların ihaleye katılacağı belirlenecek. Eylül ayında da ihale yapılacak" dedi.

Belediye Başkanı Bülent Kar ise "Dogalgaz dağıtımı ile ilgili ihaleye Manisa, Akhisar, Turgutlu olarak talibiz. Belediyelerin yüzde 10 hisse ile bedelsiz ortak olma şartı getirildiği bu ihalede Manisa Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapacağız. Gerekirse sermaye de koyacağız. Hakkı Bayraktar, bu konuda uzun süre çalıştı. Bu yatırım işe başlar başlamaz paraya dönüşecektir. Çünkü şu anda Organize Sanayi Bölgelerimizde bu gazı kullanan fabrikalar var. Dağıtımı bu şirket yapacağından hemen gaz satışına başlıyorsunuz. 5 yıl içerisinde ise tespit edilen mücavir alanların tüm noklarına kadar gazı götürme alt yapıyı getirme şartı var. Manisa'nın pastasını yabancı şirketlere kaptırmamamız gerekiyor" dedi.

İş Manisa'da kalsın
Ankara'da olduğu için Manisa'daki toplantıya telefonla katılan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, yönetim olarak şirket oluşumuna her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, "Başkanımız bu konuda 'Gereken ne ise yapılsın' talimatını verdi. Manisa Ticaret ve sanayi Odası yönetimi ve meclisi üyeleri ile dağıtım şirketine her konuda desteğimiz olacak. Bu işin Manisa'da kalmasını çok istiyoruz" dedi.

5 yılda 25 milyon $
180 işadamının oluşturduğu Maner A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bayraktar, "Yeterlilik belgesini aldıktan sonra yeni ortaklarla halkayı genişleteceğiz. 1.5 yıl için 10 milyon dolar, 5 yıllık süreçte 25 milyon dolarlık bir yatırıma gireceğiz. İhaleyi alır almaz yılda 200 milyon metreküp doğalgaz harcayan Manisa, Turgutlu, Akhisar OSB'deki fabrikaların kullandıkları doğalgazın ücreti şirkete akmaya başlayacak.
İşte İzmir'e aday olan şirketlerin çoğu Manisa bölgesindeki dağıtıma da talip. İşimiz öyle kolay değil. Ancak Manisalılar olarak rüştümüzü ispat edeceğimiz bir ortaklık oluşturma imkanı burada yatıyor" dedi.
Akhisar Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı Mehmet Erdayıoğlu da şirkete kendilerinin de sermaye koyacaklarını, Akhisarlı işadamlarının 500 bin dolar ile ortak olacaklarını söyledi.

Gaz nerelere dağıtılacak...
Manisaya gelen ve 33 fabrikanın kullandığı doğalgaz, Manisa'daki 4 organize sanayi bölgesi, kent merkezi, Akhisar Organize Sanayi Bölgesi, Akhisar kent merkezi, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi ve Turgutlu şehir merkezinde kullanılacak. Manisa merkezde 35 bin aboneden ilk anda 10 bin aboneye, Turgutlu'da 2 bin, Akhisar'da 5 bin aboneye gaz verilecek. Manisa'da OSB'ler yılda 250 milyon metreküp doğalgaz kullanırken, kent merezlerindeki yıllık tüketimin 10 milyon metreküp civarında olacağı belirtildi. BOTAŞ, Manisa'daki sanayi kuruluşlarına halen metreküpü 226 bin 707 liradan doğalgaz satışı yapıyor.

Şirkete ortak olan işadamları
Hakkı Bayraktar, Halil Yurtseven, Rıza Akçalı, Gürbüz Şakranlı, Zafer Ünal,
Arif Koşar, Cengiz Ergun, Hüseyin Akdede, Nihat Akyol, Nedim Aysan,
Mehmet Özkösemen, Mehmet Erdayıoğlu, Hayrullah Solmaz, Ramiz Şiyak,
Manisa Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Nuri Sorman, Renan Çapra, Mehmet Yılmaz,
Tarık Almış, Vedat Ece, İsmail Tekin, İrfan Aksoy, Erol Boşnak, Hüseyin Danabaş, Aydoğan Kırkar, İsmail Tatar, Ahmet Doğan İnal, Öner Güllüoğlu, Tuncay Olgun, Sadık Şahankaya, Davut Duvacan, İ. Ethem Kahya, Harun Çetin, İbrahim Arı, Ahmet Ercoş, Selahtttin Yayman, Alattin Uyar, Ahmet Görgülü, Ergun Türek, İsmet Dursun, Halim Sezici, Serkan Kayın, İsmail Günhan, Mustafa Ürüner, Oğuz Çakar, Ömer Durmaz, Reyhan Yorgancı, Rıfat Sarı, Mehmet Oflamaz, Raşit Ünlü, Ümit Türek, Yaşar Çetin, Yaşar Çetinkaya, Kenan Yaralı, Şener Yavuz , Mustafa Özer, Halit Moralıoğlu, İsmet Emiroğlu, Hüseyin Turan, Selçuk Sezen, Cemal İzci, Mustafa Pala, Cemal Akpınar, Hasan Tunca, Mehmet Yumrukaya, İbrahim Gül, İsmail Şahin, Süleyman Çalışkan, Hakkı İşcan, Mustafa Saraç, Mahmut Gürleyen, Rıza Akçam, Hasan Demir, Hakan Hürsan, Sait Türek, Semih Vardarer, İsmail Hakkı Sel,İdris Şendil, Muzaffer Topbaş, Sadık Özkasap, Hüseyin Ertekin, Şefik Güngörün, Ethem Öztaş, Birol Gümüşdere, Emin Göktepe, Nail Kuyulu, Dündar Çiloğlu, Mustafa Bayer, Hüseyin Cebe, Bilge Cebe, Hayati Dulman, Rıfat Uygur, Gökhan Güzel, İsmail Uluçay, Mesut Altan, Serdar Orhan, Muammer Hızal, Fatih Hızal, Hasan Özsümer, Sadık Karagüp, Mehmet Sakallı, Habibe Damar, Kadir Başoğlu, Muharrem Aykut, Vecdi Ağırbaşlı, Üzeyir Dindar, İsmail Çalışkan.

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222