14 Haziran 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİ KÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca
Muğlaspor
Uşakspor

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

 
Dr. Tuncay Filiz
Dahiliye Uzmanı
tuncay@drtuncayfiliz.com

Su basması gibi ödem!

"Akşam taktığım yüzüğümü sabah çıkaramıyorumDüne kadar rahatlıkla giydiğim ayakkabılarımı giyemez oldum, öyle sıkıyorlar ki."
"Yediğime içtiğime o kadar dikkat etmeme karşın, her geçen gün kilo alıyorumTartılmaktan korkar oldum"
"Sabah uyandığımda aynada kendimi tanımaz oldum. Şişmiş göz kapaklarım ve yanaklarım ile sanki başka birine bakıyor gibiyim."
Uyanık ve dikkatli olunuz!
Kilo almanın ötesinde,tıbbi literatürde ödem diye tanımladığımız sinsi bir su toplama sürecinin işareti olabilir bu yakınmalar
Ödem, kısacası deri altındaki dokularımızın su toplayıp şişmesidir. Yalnız; bilinmelidir ki bu şişlik, bir aysberg örneği olabilir. Yani görünenin birkaç kat fazlasının içeride gizlenmesi gibiBunun için, bu soruna da yüzeysel değil derinden bakmak gerekir.
Ödem ya da su tutma genel ya da lokal nedenlerden ileri gelebilir. Bu ayrım, teşhis ve tedavide büyük bir önem taşır.
Lokal nedenler; oluşan bölgede bir travma, enfeksiyon(iltihap) veya romatizma olabilir. El bileğinde yada ayak bileklerinde olduğu gibi şişlik, kızarıklık, ağrı ile karakterize bulgular ortaya çıkar.

Genel nedenler ise vücudumuzda mevcut sodyum, potasyum ve proteinler dengesi ile doğrudan ilişkilidir.
Sodyum tuz; tuz ise, su tutmak demektir. Tüm vücudu ilgilendiren ödemlerde tuz kısıtlaması bu bakımdan önem taşımaktadır.
Yanı sıra ödemin sert ya da yumuşak oluşu da ayırt edici tanıda önem taşır.
Yumuşak ödemlerde, ödem alanına parmakla bastığımızda kolaylıkla bir çukur oluşur. Kanda protein eksilmesiyle görülen ödemlerin hemen hepsi bu şekildedir.Sert ödemlerde ise böyle bir durum görülmez.

Ödemlerin ani başlaması ya da yavaş bir seyirle ortaya çıkışı da dikkat edilmesi gereken bir ayrımdır.
Ani olarak ortaya çıkan ödemlerin en tipik örneği Anjiyo ödem olarak tanımlanan allerjik ödemdir. Herhangi bir alerjik etken ile ortaya çıkabilir. En sık gıda alerjileri ve böcek sokmaları ile karşılaşılmaktadır. Tüm vücutta döküntülü yada döküntüsüz şişmeler (su toplamalar), boğaz ve nefes borusuna kadar yayılarak çok ciddi sonuçlara yol açabilir.
Bu bakımdan son derece önem verilip, takip ve tedavisi mümkün olduğunca hastane koşullarında yapılmalıdır.
Kan proteinlerinin azalması, damarlarımızdaki sıvının dışarı taşmasına yani ödeme neden olabilmektedir.
Kan proteinlerinin azalması ile karakterize ödemleri en çok karaciğer yetmezliği (siroz) ve Nefrotik Sendrom adı verilen böbrek hastalıklarında görmekteyiz.
Kalp yetmezliğine bağlı ödemler karın ve bacaklarda şişmelerle birlikte boyun toplar damarlarının da dolgunlaşmasıyla karakterizedir. Bacaklardaki ödemler serttir. Gün içinde artar ve gece azalır.

Hormonal nedenler
Nefrit adı verilen böbrek iltihaplanmalarında göz kapaklarında şişme ile başlayıp tüm vücudu ve bacakları içine alan bir ödem tablosu izlenir. Basmakla iz bırakmayan sert ödemlerdir.
Hipotiroidi, tiroid bezinden hormon salınımının azaldığı ya da hiç olmadığı önemli bir rahatsızlıktır.H ormonal nedenlerle oluşan ödemlerin en sık görülen türüdür. Başta göz kapakları olmak üzere tüm vücudu ilgilendiren bir ödem vardır. Diğer hormonların eksikliği de birlikte olabilir. Erken tanı ve tedavi ile yüz güldürücü sonuçlar alınır.
Adet öncesi ödemler, premenstrüel ödemler diye de adlandırılır. Hormonal nedenlerle kadınlarda görülen ödemlerdir. Adet sonrası kaybolurlar. Çok rahatsız edici durumlarda doktor tavsiyesi ile idrar söktürücü ilaçlar kullanılabilir.

Tedavi edilir
Tromboflebit, sıklıkla kol ve bacaklarımızdaki toplar damarlarımızın iltihabi bir hastalığıdır. Varisli bacaklarda sık olarak görmekteyiz. Uygun antibiyotik,kan sulandırıcı ilaçlar ve elastik bandaj yöntemiyle tedavi edilirler.
Cilt altındaki lenf damarlarının su toplama işlevlerinin değişik nedenlerle bozulması, lenfatik drenaj bozukluğu olarak tanımlanır. Ortaya çıktıkları bölgede şişlik ve kızarıklık ile karakterize lokal ödemlere neden olurlar.
Açlık ödemleri, açlık nedeniyle protein ve hormon dengesizlikleri sonucu görülürler.

Hamileler dikkat!
Gebelik ödemleri, gebeliğin doğal seyrinde karın basıncının artışı nedeniyle oluşan ödemlerdir. Çoğu önemsiz kabul edilmekle birlikte eğer yüksek tansiyon da var ise, oldukça ciddi takibi gerekir.
İlaçlara bağlı ödemler, en sık damar genişletici özelliği olan ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla ortaya çıkar. İlacın değiştirilmesi ya da uygun bir idrar söktürücü ilacın eklenmesiyle kontrol altına alınırlar.
Nedeni bilinmeyen ödem, yukarıda tanımladığımız nedenlerin dışında kalan ve yapılan laboratuar araştırmaları ile hiçbir neden gösterilemeyen durumlar olarak tanımlanır. Bir kısım araştırmacılar tarafından stresli yaşam sorumlu gösterilmiştir.

Ödem nedenleri
Alerji
Kalp yetmezliği
Böbrek hastalıkları
Siroz
Hipotiroidi (Tiroid hormonu eksikliği)
Adet öncesi dönem
Toplar damar hastalıkları
Cilt altındaki lenf damarları hastalıkları
İlaçlara bağlı (tansiyon ilaçları,hormon ilaçları, kortizon)
Gebelik
Açlık
Nedeni bilinmeyen ödemler

 YENİ ASIR SİNEMA
Aşil'in eteğini karısına verdi

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Çantanı göster, kim olduğunu söyleyeyim
Saygı ve özgüven için şart
Gençler renkli kasket giyecek
Kısa saplılar moda
BEBEKLERE TELSİZ
Modanın uslanmaz çocuğundan bir şok defile daha

YENİ ASIR YAŞAM
İyi korsanlar kötülere karşı
Yer yerinden oynadı

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222