25 Mayıs 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

25.05.2004Bozyaka sakinleri, "Otobüs sayımız niçin azaltıldı?" diye soruyor...

Bozyaka Bahar Mahallesi 2929 Sokak sakinlerinden Ergin Yetimoğlu ulaşım ile ilgili yaşadıkları sorunlarını şöyle dile getiriyor:
"Kemal Hocam, seçim öncesi ulaşımla ilgili sorunumuzu köşenizde dile getirerek, az da olsa çözümünü sağladınız. Teşekkür ediyoruz. Yapılan değişikliklerden memnunduk. Ancak ne olduysa oldu ve verilen hizmet yavaş yavaş geri alınmaya başladı.
Şöyle ki:
Seçim öncesi 250/Uzundere -Otogar (Alsancak yolu ile), 324/ Cennetçeşme - Otogar (Yenişehir yolu ile), 191/Yurtoğlu - Otogar (Yenişehir yolu ile) buraya kadar herşey çok iyiydi ve semt sakinleri olarak mutluyduk...
Şu anda, hatlar eski haline çekilmeye başladı. Eskiden olduğu gibi gün içinde yine sıkış kakış gidiyoruz. Çünkü, daha önce 15 dakidada bir gelen 250/Uzundere - Otogar hattı, önce 20 dakikada bire düşürüldü. Bir kaç gün sonra 30'da bire, şimdi de 45'de bire çekildi...
Söz konusu hat madem böyle bir hale getirilecekti, niçin bizlere bir açıklama yapılmıyor?
70/Buca - Halkapınar, 90/Gaziemir - Halkapınar, 201/Kooparatif evleri - Halkapınar, 576/Tınaztepe - Halkapınar, 163/Beyazevler - Otogar, 79/Yeşilyurt -Halkapınar, 86/Balçova - Halkapınar hatları, 5'er veya 10'ar dakikada bir çalışırken, niçin sadece ve sadece bizim bölgenin hatlarındaki otobüs sayısı azaltılıyor?
Ayrıca bizim hatlar niçin düzensiz, zamansız ve ayarlamasız çalışıyor? Bu sorunu dile getirmekten bizler de bıktık, muhtarlarımız da. 250/Uzundere-Otogar hattının güzergahındaki otobüsler yalnızca Bornova yönüne giden otobüs duraklarında durması sebebiyle, gerek Atatürk Lisesi ve gerekse Namık Kemal Lisesi'nde okuyan çocuklarımız yaralanıyor, bir de Lozan Durağı'nda ve Tekel Durağı'nda inip, o civarda çalışanlar sıkıntı çekmiyordu. Niçin bizim semtimizin otobüsleri azaltıldı?"
Okurumuzun dile getirdiği sorunu ESHOT Genel Müdürü Ersu Hızır'ın dikkatine sunuyorum.

Sokak satıcıları yine çoğaldı...
KONAK Basın Sitesi sakinlerinden Hülya Koçak, "Kemal Hocam, aslında birçok kişinin yaşadığı bir konuyu dile getireceğim. Biz Basın Sitesi 215 Sokak sakinleri olarak sokak satıcılarından bıktık usandık. Özellikle simitçilerden. Bunlar hafta sonları dahil sabah saat 06.30-07.00 gibi var güçleriyle bağırarak çevreye büyük rahatsızlık veriyor ve insanı çileden çıkarıyorlar. Ayrıca modern İzmir'e de öyle ilkel manzara yakışmıyor. Artık bunlara bir son verilmesini istiyoruz. Uzun zamandır bu sıkıntımızın giderilmesi için gerekli birimlere şikayetlerimizi dile getirdik, fakat değişin birşey olmadı" diyor ve sokak satıcıları konusunun ele alınmasını istiyor.

Hırsızlardan illallah dedik...
BUCA Koop'da oturan Cüneyt Paşalılar, gönderdiği yazısında semtlerinde yaşanan hırsızlık olaylarını şöyle dile getiriyor:
"Kemal Hocam, şu sıra hırsızlar Buca Koop civarını mekan tuttular. Çünkü, günde en az 10 ev ve araç soyuluyor. Hırsızlık olayları yaşandıktan sonra polis geliyor ve hiçbir şey bulamadan gidiyor. Hatta aynı eve 2. ve 3. kez hırsız girdi.
Yine de yakalanan olmadı. Ayrıca 1403 Sokak yakınında bir zeytinlik alan var. Bu zeytinlik alanda her türlü rezillik dönüyor. Hatta hatırlanacağı gibi bu zeytinlikte bir taksici öldürülmüştü. Şu anda hırsızlar marketlere ve işyerlerine dadandılar...
Bizler bu yüzden artık nöbet tutmaya başladık. Hatta bazı market sahipleri geceleri malları toplayıp evlerine götürüyor, sabahları da tekrar dükkana getiriyorlar. Devriye sayısı artırılamaz mı?"

Çakmaklı'da niçin kesinti yapılıyor?
ALİAĞA'nın Çakmaklı Köyü sakinlerinden M. Türkay Komili, "TEDAŞ Aliağa Çakmaklı Köyü sahilindeki 60-70 evin elektriğini zaman zaman keserek bizleri mağdur ediyor" diye başlayan bir yazı yazmış.
Özetleyerek aktarıyorum:
"Köy muhtarlığı bizden numarataj parası adı altında 600 milyon lira para istemişti. Bu parayı veremedik ve elektriklerimiz kesildi. Biz de, 'O parayı vermedik de ondan mı kesildi?' diye düşünmüştük. Bu doğru mu? Ayrıca elektrik kesintisi olduğu zaman günlerce ilgilenen olmuyor."

Dikkat! Elektrik kesintisi...
NARLIDERE İlçesi'ne ait Narkent toplu konutları, Liman Reis, Altıevler, Çağdaş Orko Kooperatifi ile bu bölgedeki özel trafolu abonelere 27 Mayıs 2004 Perşembe günü 09.30-10.30 saatleri arasında;
Ilıca 12-F. ile Ilıca 9-F. hücrelerine paralel bağlanması çalışmaları nedeniyle bir saat süreyle elektrik verilemeyecektir.


Bu köprüyü yapan (!) müteahhite 10 yıldır hesap sorulamıyor...

Çanakkale'nin Yenice İlçesi'ne bağlı Kalkım Beldesi'ni Reşadiye'ye bağlayan köprünün haline bakar mısınız? Bu rezilliği önceki hafta köşemize Kalkım Beldesi'nden bir okurumuz, "Kemal Hocam, beldemiz ile Reşadiye Köyü'nün birbirine bağlayan ve yeni yapıldıktan kısa süre sonra da çöken bir köprümüz var. Bu köprü ayrıca eklerinden de ayrıldı ve 10 yıldır duruyor. Görseniz söyleyecek kelime bulamazsınız. Ne yazık ki, köprüyü bu haliyle kullanmak zorunda kalıyoruz. Lütfen konuyu Çanakkale Milletvekilleri ile Valimiz'e aktarır mısınız? Bu rezil duruma bir çözüm bulsunlar?" diye ihbarda bulundu...
İhbarı aktardığım Yeni Asır Edremit Bürosu'ndan Mürvet Çağlayan'ın ilettiği bilgiler ile Kalkım Belediye Başkanı Necdet Gökalp'ın konuyla ilgili söyledikleri şöyle:
"Kemal Hocam, köprü 1992'de DSİ tarafından yaptırılmış, ancak yapıldıktan kısa süre sonra çökmüş ve bağlantılar birbirinden ayrılmış. 10 yıldır çökme tehlikesi altında...
Kalkım Beldesi ile DSİ bu yüzden 10 yıldır mahkemelik. Meslek odalarının verdiği rapora göre köprü hem eksik malzeme ile yapılmış, hem de derenin içindeki çalışmalarda kazık çakma metodu kullanılmamış.
Köprüyü kullananlar şikayetçi. 120 metre uzunluğundaki köprünün eksik malzeme yüzünden bu hale geldiğini iddia eden Kaklım Belediye Başkanı Necdet Gökalp de, "Bu köprüden başka alternatifi olmayan vatandaşlar bu şekilde adeta ölüme meydan okuyarak geçiyor, tarlalarına ve Kalkım'a gidip geliyorlar. Konuya Sn. Başbakanımız ile bölgemiz milletvekillerinin sahip çıkmasını istiyoruz...
Tüm yetkililere konu hakkında bilgi verdim ama, hiçbir gelişme olmadı" diyor...
10 yıldır çözümlenemeyen bu konuyu Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı'ya aktarıyorum...

Reşadiye Köyü Muhtarı Cihat Türkyılmaz da dertli
Kaklım Beldesi ile Reşadiye Köyü'nü birbirine bağlayan 120 metre uzunluğundaki parçaları ayrımış olan Reşadiye Köprüsü'nü, taşımalı sistemle beldeye giden öğrenciler ile köy halkının kullanmak zorunda olduğunu belirten Reşadiye Köyü Muhtarı Cihat Türkyılmaz, "Köy halkımız aralıkları 50 santimetreyi bulan bu köprüyü kullanıyor. Bir gün bu yüzden kaza yaşanırsa sorumlusu kim olacak?" diye soruyor.

Çakmaklı'da niçin kesinti yapılıyor?
ALİAĞA'nın Çakmaklı Köyü sakinlerinden M. Türkay Komili, "TEDAŞ Aliağa Çakmaklı Köyü sahilindeki 60-70 evin elektriğini zaman zaman keserek bizleri mağdur ediyor" diye başlayan bir yazı yazmış.
Özetleyerek aktarıyorum:
"Köy muhtarlığı bizden numarataj parası adı altında 600 milyon lira para istemişti. Bu parayı veremedik ve elektriklerimiz kesildi. Biz de, 'O parayı vermedik de ondan mı kesildi?' diye düşünmüştük. Bu doğru mu? Ayrıca elektrik kesintisi olduğu zaman günlerce ilgilenen olmuyor."

Menderes böyle temizlenmez...
AYDIN-Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aşkın Can, "Menderes Nehri'nin aşağıdan yukarı doğru temizlenmesi gerekirdi" diyor ve bu önerisini şöyle dile getiriyor:
"Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri son bir yıldır Buharkent'ten Söke yönüne doğru Menderes Nehri'nde temizleme çalışması sürdürüyor. Bence şu ana kadar yapılan çalışmalar boşa gitti...
Bu çalışma ters yönden yapılmalıydı. Çünkü, nehirin Ege Denizi'ne döküldüğü yerden itibaren çalışma sürdürülürseydi, yapılması istenilen çalışmada başarı da elde edilirdi...
Şu anda yukarıdan gelen miller akışı tıkıyor...
Ayrıca aşağıdan yukarıya temizlik yapılmış olsaydı suyun akışı da kontrol altına alınabilirdi...
DSİ bence zaman kaybetmeden çalışmayı aşağıdan yukarıya doğru şeklinde sürdürmeli..."

Uşak'taki dereler ıslah edilecek...
UŞAKLILAR'ın yıllardır başının derdi olan Dokuzsele Çayı'nın ıslahı için Uşak Belediyesi ile DSİ arasında bir protokol imzalandı. Bu protokole göre kötü koku ve görüntü sergileyen çay temizlenecek. Çaya gelen evsel ve sanayi atıkları arıtıldıktan sonra verilecek. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, "İlimize bağlı Sorkun ve Belkaya köylerinden doğan Dokuzsele Çayı, Ulubey Deresi ve Banaz Çayı ile birleşerek Adıgüzeller Barajı'na karışıyor ve barajı kirletiyordu. Bu barajdaki suyla da tarım arazileri sulanıyordu. Bundan böyle bu çaya giden sular arıtıldıktan sonra verilecek ve kirlilik önlenecek" dedi...

Bozuk yerleri tamamlayın...
AYVALIK Belediyesi seçim öncesi Kırlangıç Zeytinyağı Fabrikası önünden Ali Çetinkaya mevkine kadar bölgeyi asfaltladı. Arkasından Cunda Adası'nda da parke taş döşeme çalışmaları yapıldı. Ancak seçimden sonra yarım kalan ve bozuk yerler ele alınmadı. Yaz sezonu başyamadan tamamlanmasını istiyoruz.
Selim Bayraktar

 
Yazıyı
Tavsiye et


GünAyYıl
ARŞİV
- Arşiv bölümünden yazarın eski yazılarına ulaşabilirsiniz


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222