23 Mayıs 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Kök hücre mucizesi

1| 2 | 3| 4| 5
Ayşegül GÜNEYSU

BAŞLARKEN

Kök hücre 1980'li yıllarda keşfedildi

Bütün kanser türleri, şeker hastalığı, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ve yeni doğan bebeğin kordon bağı kanında bulunan kök hücre, her geçen gün etkinliğini artırıyor. Dünyada da bilim adamlarının araştırmalarında odaklandıkları yöntemlerden birisi olan kök hücre teknolojisi özellikle kanser türleri ve kalp hastalıklarında daha başarılı sonuçlar veriyor.
Kan kanseri, lösemi, Parkinson, Şeker gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan kök hücre,
dünyada 1980'li yılların sonundan beri biliniyor.
Yeni doğan bebeklerin göbek bağı kanından elde edilen kök hücreleri 50'yi aşkın hastalığın tedavisinde sağlıklı kan miktarını yükseltmek amacıyla kullanılıyor. Başta Amerika olmak üzere pek çok gelişmiş ülkede kordon bağı kanından elde edilen kök hücre teknolojisi ile bebeklerin yaşamları doğar doğmaz güvence altına alınıyor.


GELİŞEN TIP, ETKİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

Kansere çare var

Son yıllarda Türkiye'de de bilinen kök hücre teknolojisi sayesinde özellikle lösemi ve kalp hastalığı rahatsızlıklarının giderilmesi mümkün

Kök hücre, vücuttaki bütün hücrelerin temeli olarak kabul ediliyor ve 3 ayrı kaynaktan elde ediliyor. Bunların içinde en temel olanı zigottan elde edileni. Bütün organizmanın temeli olan ve yeni bir canlının oluşumuna temel teşkil edilen zigot, kök hücrelerden oluşuyor. Ancak uzmanlar zigottan elde edilen kök hücrelerin hastalıkların tedavisinde kullanılması konusunda halen biyolojik ve etik sorunlar olduğunu ve bu sorunların çözülemediğini belirtiyor.
Yıllar önce zigottan elde edilen kök hücre ile koyun klonlanması gerçekleştirilmişti.
Ancak bu konunun suistimale çok açık olması ve insan klonlanması gibi bir sonucu doğurma ihtimali nedeniyle henüz bu yöntem kullanılmıyor.
Diğer taraftan bu yöntemin yaygın bir biçimde gerçekleştirilmesi ciddi bir teknik donanımı gerektiriyor.


TÜRKİYE'DE GİDEREK ARTIYOR
Ülkemizde giderek etkinliğini artıran kök hücre teknolojisi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı da bu yöntemin yaygınlaştırılması ve sosyal güvenlik sistemlerine girmesi konusunda çalışmalarını yürütüyor.

Doğum güvence
İkinci grup kök hücre ise kemik iliğinde bulunuyor. Kemik iliğinden alınan kök hücrenin tedavi amaçlı kullanımı kök hücre teknolojisinin en yaygın olanı ve halk tarafından en fazla bilineni.
Dünya çapında kemik iliği bankalarının koordineli çalışması sonucunda uygun kemik iliği bulunması imkanı söz konusu oluyor.
Dünyada yine hızla yaygınlaşmakta olan üçüncü grup kök hücre de bebeğin doğar doğmaz kordon bağı kanından elde edilen kök hücre.
İlk olarak 1986 yılında etkinliği keşfedilen kök hücre, o yıllardan bu yana sürekli gelişim gösterdi. Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde kordon kanı bankaları kurulurken ülkemizde uzun yıllar bu konuda etkin bir çalışma yapılamadı.
Sosyo-ekonomik seviyesi yüksek bazı aileler dünyadaki uygulamaları takip ederek yeni doğan bebeklerinin kordon kanını yurtdışındaki bankalara gönderme yolunu kullandılar. Ancak son dönemlerde ülkemizde de kordon kanı bankalarının kurulmaya başlanması ile bu yönteme talep giderek artıyor.
Çeşitli bilim çevrelerinin şu anda son derece teorik olduğunu ileri sürmesine rağmen kök hücre teknolojisi etkinliğini artırıyor. Kordon bağı kanından elde edilen kök hücreler sadece bebek doğduğu anda alınıyor.
İlerleyen yıllarda çocuğun kendisi ve aile fertleri için kullanıldığı gibi ailenin izni ve uyması dahilinde başka kişiler tarafından da kullanılıyor.
Göbek kordonu kanı kök hücreleri kullanılarak tedavi edilebilen pek çok hastalık var. Bunların başında öncelikle lösemi, lenfoma, retinoblastoma, nöroblastoma gibi kanser türleri geliyor.
Bunun yanısıra ikinci sırayı kalp rahatsızlıkları alıyor. Ayrıca hemoglabin hastalıkları; Talesemi, orak hücreli anemi ve bağışıklık sistemi hastalıklarınında da bu yöntemle tedavisi mümkün oluyor.
Bunların dışında göbek kordonu kanı kök hücreleri kullanılarak tedavi edilebilmesi için araştırmaların sürdüğü bir takım hastalıklarda sözkonusu.
İnme(felç), AIDS, nörolojik hastalıklar, şeker hastalığı, Multipl Skleroz ve kemik-eklem hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kök hücrenin etkinliği halen araştırılıyor. Ancak uzmanlar kök hücre teknolojisinin AIDS gibi mikrobik hastalıklar ile enfeksiyon hastalıklarında daha az etkin olduğunu belirtiyor.
Kordon kanı bankalarının henüz dünya çapında birbiri ile koordineli çalışmaması bu yöntemin etkinliğini azaltıyor. Uzmanlar kordon bağı kanından elde edilen kök hücrenin yeni doğan bebeğin ve ailesinin gelecekteki sağlığını güvence altına aldığını belirtirken önümüzdeki yıllarda kordon kanı bankalarının birbirine bağlanması ile bu yöntemin kitlesel bir nitelik kazanması gerektiğine dikkat çekiyor.

BÜTÜN HÜCRELERİN TEMELİ
İlikte ve göbek kordonunda bulunuyor
Kök hücre vücuttaki bütün hücrelerin temelidir. Hemen her hücre kök hücrenin gelişerek başka bir hücre haline gelmesi sonucu meydana gelir. Kök hücre kanın, organların oluşumundan sinir hücreleri ve bağışıklık sisteminin kurulmasına kadar önemli görevler üstlenir. Labaratuvar ortamında kök hücrelerle organ yetiştirilebilmektedir. Kök hücre vücutta sadece ilikte ve göbek kordonundaki kanda bulunur.

 

YARIN: KORDON KANI BANKALARI

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222