23 Mayıs 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Anne, baba olmak
her çiftin doğal hakkı
Kısırlık

1| 2 | 3| 4| 5| 6| 7|
Filiz İÇKEBAŞLARKEN
Mutlu evliliğin tek şartı çocuk değil
Çocuk, mutlu bir evliliğin tek şartı değil ama çocuk isteyip de sahip olamamak pek çok çifti mutsuz ediyor. Üstelik bu arada çevreden gelen iyi niyetli! "Ne zaman?" türünden baskılar da cabası. Çoğu zaman kulaktan dolma saçma bilgilerle kafası karıştırılıyor insanların. Hatta hocalarda, üfürükçülerde aranıyor çareler.
Bilmemek korkuyu, korku çaresizliği artırıyor. Oysa çocuk isteyen çiftlerin her şeyden çok, konu hakkında bilgilenmeye ve desteklenmeye ihtiyacı var. Bu yazı dizisinin amacı halk arasında "kısırlık" adıyla bilinen infertilite'nin nedenleri, tedavi seçenekleri ve çözüm yolları hakkında bilgi vererek sorununuzun ne olabileceği ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz ilk bilgileri verebilmek.

Şüphe etmek için bir yıl bekleyin

Anne baba olmak isteyen ancak hamilelik gerçekleşmediği için endişeyle soluğu doktorda alanlara hep aynı uyarı yapılıyor

İnfertilite'nin tanımına geçmeden önce normal koşullarda sağlıklı bir gebeliğin nasıl oluştuğuna bir göz atalım.
Sağlıklı bir gebelik için kadında yumurtlama düzenli ve sağlıklı, tüpler açık olmalı, rahim, yumurtalık ve tüplerde yapısal bir bozukluk olmamalı, hormonlarda bir dengesizlik, genital sistemde enfeksiyon olmamalı.
Erkekte ise spermler normal sayıda, sağlıklı ve hareketli olmalı, ereksiyon sağlanmalı, boşalma gerçekleşmeli, genital sistemde enfeksiyon ve hormonlarda bozukluk olmamalı, kan dolaşımı normal olmalıdır.
Gebeliğin gerçekleşebilmesi için kadının gebe kalabileceği günlerde yapılan cinsel birleşmeyle erkeğin spermlerinin kadının vajinasına aktarılması gerekir.

YEDİ GÜN
Bu spermler rahim ağzından geçerek ve rahmi kat ederek döllenmenin gerçekleştiği yer olan yumurtalık tüplerine ulaşır.
Yumurtalık tüplerine ulaşan binlerce spermden biri yumurtayı çevreleyen katmanları aşarak yumurta içerisine girer. Bu şekilde döllenen yumurta hücresi burada iki gün kaldıktan sonra "embriyo" haline gelir.
Oluşan embriyo anne rahmine doğru ilerler. Yaklaşık yedi gün süren bir yolculuktan sonra embriyonun rahim duvarına tutunmasıyla gebelik başlar.
Halk arasında "kısırlık" adıyla bilinen çocuk olmaması durumu da bu aşamalardan herhangi birinde yaşanan bir olumsuzluk sonucu ortaya çıkar.
İnfertilite (kısırlık), bir yıl boyunca yaşanan korunmasız cinsel ilişkiye rağmen kadında gebeliğin oluşmaması durumudur. İnfertilite'nin varlığından şüphe etmek için bir yıl beklemek gerekir. Korunmasız cinsel ilişkiye giren sağlıklı 100 çiftin, 1 ay sonunda ancak yüzde 25'inde gebelik gerçekleşir. Bu oran 6. ayın sonunda yüzde 70'e, bir yıl sonunda ise yüzde 90'a çıkar.
Nedenlerine gelince erkek için; Hiç sperm üretememesi, spermlerde genetik bozukluk olması, spermlerin sayı ve hareketlerinin düşük olması, ejakulasyon (boşalma)'da sorun olması (spermlerin penisten atılmak yerine idrar kesesine geri dönmesi), varikosel, iktidarsızlık, inmemiş testisler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sigara, alkol, uyuşturucu ve bazı ilaçların kullanımı
Kadın için; düzensiz yumurtlama, anovulasyon (hiç yumurtla olmaması durumu), endometrioziskist oluşumu),
hormonal bozukluklar, yumurtalık kisti, enfeksiyon, tümör.

GERİLİM BİTSİN
Bebek gelsin
Bir bebeğiniz olsun istiyorsunuz ve olmuyor. Her şeyden önce bunun bir yetersizlik değil bir sağlık sorunu olduğunu kabullenmekle işe başlayın. Bu yolda ihtiyacınız olan en son şey umutsuzluk ve stres. İşte size bu stresi azaltacak küçük ipuçları:
*Her şeyden önce bu durumdan dolayı, kendinizi ya da eşinizi suçlamaktan vazgeçin. Unutmayın sizler hayat arkadaşısınız. Birbirinizin kalbini asla kırmayın. Gereksiz alıngan göstermeyin.
*Bilgilenin! Neyle savaştığınızı, artılarınızı ve eksilerinizi bilmek zaferi kolaylaştıracaktır.
*Duygularınızı, korkularınızı ve beklentilerinizi eşinizle, yakın çevrenizle ve doktorunuzla paylaşmaktan çekinmeyin.
*Stresli ortamlardan mümkün olduğunca kendinizi ve eşinizi uzak tutun. Bu mümkün değilse, örneğin her ikinizde stresi yüksek mesleklerde çalışıyorsanız, üzerinizdeki stresi atacak yollar keşfedin. Hiçbir şey yapamıyorsanız akşamları birlikte yürüyüşe çıkın.
*Her durumda olumlu düşünmeyi ilke edinin. Unutmayın ki şu anda hissettiğiniz olumlu ya da olumsuz düşünceler bir sonraki anın belirleyicisidir. İyi düşünün sonuç iyi olsun.
*Çocuk isteğinizi saplantı haline getirip, eşinizi çocuk yapma makinesi olarak görmeyin. Unutmayın ki amacınız sevdiğiniz kişiyle bir hayatı paylaşmaktı ve yolun bir yerinde durup "bir çocuğumuz olsun" dediniz. Bu isteğinizin, sevginizin önüne geçerek ilişkinizi mahvetmesine izin vermeyin.

Uygun dönemin hayati önemi var
Doktorlar en az 12 ay süreyle korunmasız cinsel ilişki yaşamadan kısırlıktan şüphelenmemek gerektiğini belirtiyor. Bu süre içinde bazen cinsel ilişki zamanlamasında yapılan küçük bir ayarlama bile gebelikle sonuçlanabiliyor. Bu yüzden hamile kalmak için uygun dönemleri bilmek hayati önem kazanıyor. Kadında her ay yalnızca bir kez gerçekleşen yumurtlama, adetin başladığı günden 14 gün sonra gerçekleşiyor. Bazı kadınlarda bu, birkaç gün önce veya sonra gerçekleşebiliyor. Bu nedenle adetin 10'uncu ve 18'inci günleri arasında gerçekleşen cinsel ilişkide gebe kalma olasılığı hayli yüksek.

Türkiye'de her 7 çiften biri kısır
Türk insanı için çocuk sahibi olmak, kişisel istekler bir yana ailenin devamı için çok önemli kültürel ve sosyal bir olay. Hatta o kadar ki cinsellikle kısırlığı aynı çerçevede değerlendirebiliyoruz. Hal böyleyken ülkemizde her 7 çiftten biri kısırlık sorunuyla karşı karşıya. Neyse ki ülkemizde bu konuda modern tıbbın gerektirdiği her tedavi yöntemi uygulanabiliyor. Bu konuda çiftlerin bilinçli olması da çok önemli. Tıbbın sunduğu tüm imkanlarla anne ve baba olmanın çabasını göstermek yerine hurafelere, koca karı yöntemlerine başvurmamak gerekiyor.


YARIN:       NASIL TEŞHİS EDİLİR

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222