23 Mayıs 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

  Yazı Dizisi - Tire Dosyası

Çağın hastalığı Alerji

1| 2 | 3| 4| 5| 6| 7|
Ayşegül GÜNEYDU

Hava kirliliği alerjiyi tetikler

Uzmanlar çiçek açma mevsiminde çiçek tozları ile temastan kaçınmayı ve gece yarısından sabaha kadar pencereleri kapalı tutmayı öneriyor

Dört mevsim arasında baharın yeri başkadır. Kışın gri tonlarından sıyrılıp yeşile bezenen doğa her yönüyle göz alıcıdır.
Çiçeğiyle, yeşiliyle yeniden doğuşu simgeleyen bahar zaman zaman bazı hastalıkların da habercisidir. Bahar mevsiminin gelmesiyle alerjik hastalıklarda da bir artma olur. Bunların başında alerjik nezle ve astım gelir.
Havada polenlerin artması şikayetlerin başlamasına neden olur. Daha önce sadece alerjik nezlesi olan bir hasta, çim polenlerine karşı alerjik olduğunu bilmiyorsa, bahçesinde çimlerini kestiği gün ilk astım atağını geçirebilir. Diğer önemli bir alerji ise arı alerjisidir.
Kişilerin evin dışında yemek yemeye başlamaları ile arı sokma sıklığı artar. Arı sokması sıklıkla arının soktuğu yerde reaksiyona yol açarsa da, bazen ölümle sonuçlanan alerjik şoka neden olur. Bir diğer durum güneşe bağlı kurdeşen (solar ürtiker) denilen durumdur.
Burada, güneş ışığına maruz kalma ile deride kurdeşen atağı olur. Soğuk alerjisi olanları yazın da bir tehlike beklemektedir. Bu kişiler, soğuk denize veya havuza hızlı bir şekilde girecek olursa tüm vücudu etkileyen alerjik belirtiler ortaya çıkabilir.

Alerji nedir?
Alerji kişilerin aslında zararlı olmadıkları halde bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesidir. Bizi zararlı organizmalara karşı koruyan bağışıklık sistemimiz görevleri istilacıları (antijenleri) zararsız hale getirmek olan vücut savunmacılarını (antikorlar) üretir.
Normalde vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere de aşırı yanıt verir. Bu reaksiyonlara aşırı duyarlılık ya da "Alerji" adı verilir. Alerjik reaksiyona yol açan antijene de "allerjen" adı verilir. Alerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar, vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler.

Vücut allerjeni tanır
İmmün (bağışıklık) sistemimiz iyi bir belleğe sahiptir. Yaşamımızın başlangıcında organizmamız yabancı maddelerle karşılaştığında immun sistem onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir. Ardından yabancı maddelere (antijenlere) karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar. Organizmada ne zaman aynı antijen görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar. Bu nedenle saman nezlesi olan bir kişi her yıl polenlerle karşılaşınca immun sistemdeki bu özellik sebebiyle hemen reaksiyon gösterir.
Duyarlanma bağışıklık sisteminin antijenle temas etmesi, onu belleğine alması ve ona karşı özel antikorları üretmesidir. Daha sonraki karşılaşmada bağışıklık sistemi antijeni kolaylıkla tanıyacak ve hemen reaksiyon gösterecektir. Bir allerjene karşı duyarlanma için gerekli olan süre kişiden kişiye değişir.

Atopi nedir?
"Alerjik bir bünyeye sahip olmak" demektir. Bu durum kalıtsaldır. Başlıca üç çeşit atopik hastalık vardır:
Atopik dermatit (egzema)
Alerjik rinit
Alerjik astma
Alerjik rinit çoğunlukla göz Alerjisi (konjunktivit) ile birlikte olabilir. Atopik kişiler genetik olarak İgE tipi antikorlar üretme eğilimindedir. Bu İgE antikorları da çevrede bulunan ve normalde zararsız olan allerjenlerle (polenler, ev tozları vb) etkileşime girerek Alerjik reaksiyonu başlatır.
Bir çocuk eğer bir ebeveyni Alerjikse yüzde 30 Alerjik olma riski taşır. Eğer her iki ebeveyni de Alerjikse Alerji gelişme riski yüzde 60'dır. Bununla birlikte Alerjiler ikinci nesilde görülmeyebilir.


Nelere dikkat etmek gerekiyor?
Çarşaf ve yatak örtülerinizi her gün güneşte havalandırın

*Alerjik kişilerin dikkat edeceği en önemli konu alerjik oldukları maddelerden uzak durmaktır.
*Alerjik kişiler sigaradan ve sigara içilen ortamdan uzak durmalı.
Polenlere alerjikseniz;
*Çiçek açma mevsiminde çiçek tozları ile temastan (piknik yapmak gibi) kaçının, çayır, ot, ağaç gibi yeşilliklerin çok yoğun olduğu bölgelerden uzak durun.
Ilık havalarda gece yarısından sabaha kadar pencerelerinizi kapalı tutun. Çünkü, polenlerin en fazla olduğu zaman sabahın erken şafak vaktidir. Özellikle güneş doğarken uçuşmaya başlarlar,
Bahçede ve ev dışında çalışmaktan ve spor yapmaktan kaçının.
*Çiçek tozlarının saçlarınızda kalmasını önlemek için yatmadan önce saçlarınızı yıkayın, günlük giydiğiniz elbiseyi yatak odasında tutmayın, havalandırın,
Otomobil kullanırken pencereyi ve havalandırmayı kapalı tutun.
Ev tozu akarları ve küf mantarı sporlarına alerjikseniz;
Yatağınızda organik yapılmış herşeyi sentetik olanlarla değiştirin. Pamuk, yün, at kılı, kuş tüyü, çayır atu gibi malzemelerden yapılmış yatak, yorgan, yastık, çarşaf ve örtüleri kullanmayın. Bunların yerine naylon, elyaf, sünger gibi sentetik malzemeden yapılmış olanları kullanın,
Yatağınızı, fermuarlı, sentetik bir kılıf içinde tam olarak koruyun, sık sık bu kılıfı yıkayın ya da yatağın kendisini vakumla (elektrik süpürgesi) temizleyin. Battaniyeler yıkanabilir olmalıdır ve nevresime geçirilerek kullanılmalıdır.
*Çarşaf ve yatak örtülerini her gün güneşte havalandırın ya da silkeleyin, yastık yüzü ve çarşafları her hafta değiştirin ve 60C ısıda yıkayın.
*Hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde pencereleri açmayın.
*Evinizde kalın kumaş veya kadife perde veya bunlarla kaplı mobilya bulundurmayın. Yer döşemesinin tahta olması, mobilyaların tahta ya da metalden olması önerilir.
*Alerjik hasta kumaş kaplı mobilya, divan, halı ya da kilim üzerinde uzun süre oturmamalıdır. Pamuk, naylon ya da sentetik kaplı, kauçukla desteklenmiş eşyalar en iyisidir,
*Temizliği elektrik süpürgesi ile yapın veya haftada 1 ya da 2 kez odayı nemli bir bezle temizleyin, yerleri ıslak bezle silin.
*Toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanın,keskin kokulu temizlik maddelerinden sakının.
*Kesinlikle evcil hayvan (kuş dahil) beslemeyin ve evde bitki yetiştirmeyin.

YARIN:       GÜNLÜK YAŞAMI ETKİLER Mİ?

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222