21 Mayıs 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
Yatırımcılara açık davet
Efe'nin dönüş gülücüğü
'Eşcinseller için genelev açılsın'

Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

BAĞLANTILAR
T.C. Cumhurbaşkanlığı
TBMM

Başbakanlık
>>> TÜM LİSTE


'Eşcinseller için genelev açılsın'

Önerinin sahibi, AIDS ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Okuyan, cinsel hastalıkların önüne geçilmesi için bunun iyi bir çözüm olduğunu söyledi.

ERKAN DOĞAN (İZMİR/MERKEZ)
AIDS ile Mücadele Derneği Genel Başkanı ve Ulusal AIDS Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Melahat Okuyan, toplum ve hayatını seksle kazanan travesti ve eşcinsellerin sağlığının korunabilmesi için bir "Eşcinsel genelevleri" kurulmasının şart olduğunu söyledi. Türkiye'deki genelevlerde çalışan kadınların düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirildiğine dikkat çeken Prof.Dr. Okuyan, "Şu an bir çok travesti ve eşcinsel, hastalıklarının tespiti için gerekli muayene ve testleri yaptırmaya çekiniyor. Eğer devlet kontrolünde böyle genelevler kurulursa, aynı kontrol travesti ve eşcinsel erkekler üzerinde de yapılır. Böylece başta AIDS gibi bir çok öldürücü hastalığın yayılmasının önüne önemli ölçüde geçilir" dedi. Türkiye'de AIDS'in çığ gibi büyüdüğünü belirten Okuyan, "Sağlık Bakanlığı'nın 2003 verilerine göre İstanbul'da 508, İzmir'de 154, Ankara'da 93 AIDS hastasının bulunuyor. Ancak gerçek rakam bunun en az 20 katı. O nedenle eşcinsel genelevi kurulması konusundaki uyarımız en kısa sürede dikkate alınarak hayata geçirilmeli" dedi.


Prof.Dr. Okuyan kimdir?
Prof. Dr. Melahat Okuyan, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastenesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı'nın 11 yıl başkanlığını yaptı. Hastane bünyesinde 1986'da AIDS Danışma ve Doğrulama Merkezi kurulmasına öncülük etti. AIDS ile Mücadele Derneği'ni 1991'de İzmir'de kuran Okuyan, bu derneğin 13 yıldır başkanlığı yürütüyor. Okuyan, aynı zamanda 1987 yılından bu yana Ulusal AIDS Komisyonu üyeliği de yapıyor.


Avrupa'da da var
Hollanda'da da böyle genelevlerin yıllardır faaliyet gösterdiğini belirten Prof.Dr.Okuyan, şöyle devam etti:
"Travesti ve eşcinseller, evde, arabada ilişkiye giriyorlar. Bu kişiler hastalık bulaştırma riski taşıyor. Bu tür ilişkiler artık toplumsal sır olmaktan çıktı. Açıktan açığa yapılıyor. Çözümü görmekte geç kalmamalıyız. Türkiye'de bir eşcinsel genelevine ihtiyaç olduğunu herkes biliyor. Ancak kimse ortaya çıkıp bunu cesaretle dile getiremiyor, korkuyorlar. Fahişe olarak sürekli kadınlar gündeme getiriliyor. Ancak erkek fahişeler gözardı ediliyor"
Prof.Dr.Okuyan'ın bu önerisine çeşitli kesimlerden de destek geldi. İzmir'de 30 travestinin avukatlığını yapan Dilşat Uysal, travestilere genelev açılması fikrini desteklediklerini kaydetti. "Melahat Hanım'ın çözüm önerisini doğru buluyoruz" diyen Uysal, şöyle konuştu:
"Travestileri bir merkezde toplamak en doğrusu. Eşcinsel genelevi, travestilerin sağlık kontrollerinin yapılması açısından çok önemli bir uygulama olur. Diğer bir avantajı ise travestilerin sokaklarda dolaşmalarının önlenmesi olacaktır. Ancak yasalarımızda 'travesti' diye bir sıfat bile bulunmuyor. Ahlak Yasası'na göre erkek fuhuşu yasak. Bir eşcinsel genelevinin açılabilmesi için önce yasalar buna uygun hale getirilmeli. Onlar da insan. Sürekli aşşağılanmaları ve ikinci sınıf vatandaş olarak görülmelerini kabullenemiyorum. Bu nedenle onları savunuyorum."

Ne dediler?
Halil Tataş Emniyet Müdürü
"Travestiler konusuna batı ülkelerindeki uygulamaları değerlendirerek yaklaşmakta fayda görüyorum. Batı ülkelerinde bizdekinden daha fazla travesti var ancak sorun yaşanmıyor. Travestilere iş veriyorlar. Hayatlarını kendileri kazanıyor. Eğlence yerleri şehir merkezinin dışında kurulmuş. Travestiler, eğlence yerlerine gidip rahatlıkla eğlenebiliyorlar. Kimse de rahatsız olmuyor"

Sema Övgün Kader Başkanı
"Bizce de eşcinsel genelevinin açılması gerekiyor. Bu uygulama hayata geçirildiğinde cinsel yolla bulaşan AIDS ve benzeri hastalıkların yayılmasının önüne geçilebilir. Dernek Başkanı Melahat Okuyan çok başarılı bir kadın. Onun yaptığı her işin arkasındayız"

Muzaffer Tunçağ Konak Bld. Bşk.
"Travestiler için genelev açılması sağlık ve güvenlik açısından uygun olur. Travestilerin sokaklarda olması olacak iş değil. Avrupa'da travestilerin belli bölgeleri var. Hilal'deki genelevin de taşınması gerekiyor. Şu anki genelev ile travestilerinki bir arada olabilir. Daha temiz, sağlıklı, güvenliğin daha rahat sağlanabileceği yerler olabilir. Sağlık çok önemli. Ancak öncelikle insanların rahatsız olmayacakları bir alan bulunmalı. Konak'ta böyle bir bölge yok. Bu konuyu Konak Belediyesi tek başına çözemez. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte konuyu ele almalıyız"

 

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222