20 Mayıs 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 


 
Politika karıştı
'Yıkarım da, keserim de'
Manisa DSP'de yönetim değişti

Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

BAĞLANTILAR
T.C. Cumhurbaşkanlığı
TBMM

Başbakanlık
>>> TÜM LİSTEHEM İKTİDAR, HEM DE MUHALEFET PARTİSİNDE İPLER GERİLDİ
Politika karıştı

AKP'de Aşlık'a tepki büyüyor

Disipline sevkedilen muhalifler, il başkanına ağır suçlamalar yönelttiler ve görevi bırakmasını istediler

NİHAL AŞKIN/MERKEZ

İl Başkanı Ali Aşlık muhaliflerinden Sıddık Soysal'ın disipline verilmesi, İl Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Sözübek'in ise görevden el çektirilmeye çalışılmasının ardından AKP'de kılıçlar çekildi. Çiğli Belediye Başkan Adayı Galip Öztürk'ün başvurusuyla disiplin kuruluna sevkedilen Soysal, olayın perde arkasında İl Başkanı Ali Aşlık'ın olduğunu savunurken, eleştiri oklarını Aşlık ve Öztürk'e yöneltti. Bir il başkanının aslanlar gibi olması gerektiğini söyleyen Sözübek ise "Aslanın kendine güveni vardır, ama bu adam çakal. Kendine güveni olmadığından çırpınış halinde" diye konuştu.

Eski rakibi
19 Temmuz 2003 tarihinde gerçekleştirilen il kongresinde Ali Aşlık'a karşı yarışan ve seçimi kaybeden AKP Çiğli Kurucu İlçe Başkanı Sıddık Soysal, Galip Öztürk ve bazı partililerin müracaatı üzerine il disiplin kuruluna sevkedildi. Seçimlerde CHP için çalıştığı, Öztürk hakkında asılsız haberler yaydığı gerekçesiyle Soysal'ın partiden geçici süreyle ihraç edilmesi istendi. Öte yandan Ali Aşlık'ı sert dille eleştiren kurucu Teşkilat Başkanı İhsan Sözübek'in de "Ali Aşlık gemiyi karaya oturttu" yönündeki sözleri üzerine Ali Aşlık ve il başkan yardımcıları imzasıyla Genel Merkez'e bir şikayet raporu gönderildi. Disiplin yolcusu olan Soysal ve Sözübek'in ardından Aşlık aleyhine konuşan il yönetim kurulu üyesi Tahsin Güzel'in de disipline verilmesi gündeme geldi.

Öztürk: Bizi hançerlediler

"Politikada hata yapmak intihar etmektir. Hem intihar ediyorsun hem de arkadan bizi hançerliyorsun, gidip CHP için çalışıyorsun. Bunun böyle bilinmesinde fayda var. Çiğli gibi bir ilçede 5 yıl belediye başkanlığını yürüten CHP'nin ilçeye tek bir çivisi yok. Her işçisine 11 milyar lira borcu var. Bir de 32 trilyon belediye borcu çıkıyor. Böyle ihanetler, böyle terbiyesizler olmasa CHP Çiğli'de seçimi alabilir miydi?

Soysal: Hedefleri Çiğli yönetimi
"Olayın perde arkasında Ali Aşlık'ın Çiğli yönetimini görevden alma niyeti yatmaktadır. Bu konuda da Galip Öztürk piyon olarak kullanılmaktadır. Ancak ben bu oyunda piyon olmayacağım. Ben tabi ki seçimlerde partime kırıldım ama asla ihanet etmedim. Benim başka parti için çalıştığımı söyleyenin aklından zoru olması lazım. Onlar intikam peşindeler ama ben intikam peşinde falan değilim. Ali Aşlık, başkan adayları ve aday adaylarının çalışmadığını söyleyerek İzmir'deki seçim yenilgisini üzerinden atmaya çalışıyor."

Sözübek: Aşlık doğru iş yapmıyor
"Kurucu teşkilat başkanı olduğum dönemde Sıddık Soysal'a kurucu ilçe başkanlığı görevini ben verdim. Kurucu ilçe başkanı olarak Sıddık Soysal'ın başka bir partiye çalışacağına kesinlikle inanmıyorum. Daha önce il başkanına karşı aday olduğu için ve bugün de hala muhalifi olduğu için disipline verildi. Ben Ali Aşlık'ın doğru işler yaptığına inanmıyorum. Benim muhalefetim partime, davama karşı değil. Ali Aşlık'a karşıdır. Aşlık haksızlık yapıyor, keyfi davranıyor."

Aşlık: İşimi yapıyorum
AKP içinde yaşanan tartışmalar karşısında sessiz kalan İl Başkanı Ali Aşlık ise "Ben işimi yapıyorum. İsteyen istediğini söylesin. Bu konular hakkında yorum yapmak istemiyorum" dedi.

CHP'li vekiller birbirine düştü


Baykal yanlıları, "maceracı" dedikleri imzacı grubu eleştiri yağmuruna tuttu

NİHAL AŞKIN (İZMİR/MERKEZ)

CHP'de muhalif milletvekillerinin başlattığı "İktidar Yürüyüşü" hareketi, İzmir milletvekillerini birbirine düşürdü. Hakkı Akalın, Hakkı Ülkü ve Muharrem Toprak'ın da yer aldığı yeni muhalif girişimi "macera" olarak niteleyen bazı CHP'li vekiller, TBMM'de birlikte görev yaptıkları arkadaşlarını 28 Mart'ta da partileri için çalışmamakla suçladı. Bu iddiaları gündeme getiren genel merkez yanlısı vekiller, hareketi başlatanların hiçbir sonuç elde edemeyeceklerini öne sürdü.

Abesle iştigal
Parti Meclis (PM) üyeliğinden istifa ederek Deniz Baykal'a karşı bayrak açan Hakkı Akalın'ın başlattığı harekete İzmir milletvekillerinden Muharrem Toprak ile Hakkı Ülkü de katıldı. İzmir'deki 16 CHP milletvekilinden 3'ünün Baykal'a karşı başlattıkları bu girişim, diğer milletvekilleri tarafından tepkiyle karşılandı. Erdal Karademir, haraketin bütününü kastederek "Bu arkadaşlar 28 Mart'ta da CHP başarısı için çalışmadılar" iddiasını gündeme getirdi. Yılmaz Kaya da "Tavırlarını inandırıcı bulmuyorum. Yaptıkları abesle iştigaldir" diye konuştu. Ahmet Ersin ise bu girişimde yer alanların büyük bölümünün 20-30 yıldır Baykal ile birlikte siyaset yaptığını hatırlatarak "30 yıldır görmemişler de şimdi mi Baykal'ın yanlış yaptığını gördüler? Söyledikleri hiç inandırıcı değil" dedi.

Böyle olmaz
CHP içinde başlayan muhalif hareketin "Birisi gitsin" anlayışıyla yapıldığını belirten Erdal Karademir, "Bu harekete katılanlar özel olarak irdelenirse, kendilerinin bir takım görevleri istediği ve bunları elde edemedikleri açıkça görülür. Bu mantıkla muhalefet olmaz. Sonuç alacaklarına inanmıyorum" dedi. Baykal'a karşı bayrak açanların büyük bölümünün 28 Mart'ta da CHP için çalışmadığını iddia eden Karademir "Elbette ki muhalefet olacaktır. CHP'nin de pekçok eksiği olabilir. Ama sadece birinin görevden gitmesine endeksli olarak birtakım girişimler yapılırsa bu sağlıklı olmaz" diye konuştu.
Hakkı Akalın başta olmak üzere birçok kişinin bir önceki kurultayda tüzük değişikliği için olumlu oy kullandığını bugün ise, tüzüğün değiştirilmesi için mücadele verdiğini söyleyen Yılmaz Kaya da şunları dile getirdi:
"Siyaset inanç işidir, güven işidir ve çizgi işidir. Bir önceki kurultayda evet diyeceksin şimdi bunun için bayrak açacaksın. O zaman güvenirlilik de inandırıcılık da ortadan kalkar. Yapılan abesle iştigaldir."

Şapkadan çıkmaz
Baykal'dan şikayeti olanların alternatifini de sunması gerektiğini belirten Ahmet Ersin, genel başkanın sihirbaz şapkasından çıkmadığını söyledi. CHP içindeki bu tür muhalif girişimleri macera olarak nitelendiren Ersin, "Birtakım şikayetler olabilir, herkesin dört dörtlük gördüğü biri olamaz. Ancak eksiği olduğunu söyleyenlerin, yerine gelecek olanı da açıklaması lazım. Genel başkanlık süprizlere açık bir yer değil. Sihirbaz şapkasından bir genel başkan çıkmıyor. Adayı açıklayacaklar ki, herkes değerlendirmesini yapsın" dedi.

Arıtman, muhalif kanadı kızdırdı
CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Canan Arıtman'ın Karşıyaka Danışma Meclisi'nde Genel Başkan Deniz Baykal'ı savunması ve seçimlerde başarılı olduklarını söylemesi muhalifleri kızdırdı. Eski ilçe yöneticisi Mehmet Kuzer'in "81 ilin sadece 8'ini alabildik. Bunu nasıl başarı sayıyorsunuz" şeklindeki sözleri büyük alkış topladı. Karşıyaka Nikah Sarayı'nda düzenlenen CHP Karşıyaka Danışma Meclisi'nde, yerel seçim sonuçları ve CHP'nin içinde bulunduğu durum tartışıldı.
Toplantıda ilk konuşmayı yapan PM Üyesi Canan Arıtman, CHP'nin mecliste doğru şeyler söylediğini belirterek seçim kaybedilen illerde CHP'nin oylarını artırdığını iddia etti. Muhalefet partisi olarak CHP'nin oylarını artırması gerekirken aksine kan kaybettiğini belirten eski İlçe Başkanlarından Süha Barlak da Türkiye'deki seçim sonuçlarını "deniz" ile bağlantı kurarak açıkladı. Barlak "Seçim sonuçlarına baktığımızda maalesef hazin bir sonuç çıkıyor" dedi.NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222