15 Mayıs 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa

            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜÇÜK İLANLAR      I     İNSAN KAYNAKLARI     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    BİZE ULAŞIN

ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Alışveriş
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 
 
Mazhar Baba'yı kaybettik
Ege'den sessiz tepki
Değer miydi Nalan?

Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

BAĞLANTILAR
T.C. Cumhurbaşkanlığı
TBMM

Başbakanlık
>>> TÜM LİSTEİZMİRLİ DUAYEN İŞADAMI, KALP KRİZİ NEDENİYLE 81 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU
Mazhar Baba'yı kaybettik

Türkiye'nin önde gelen sanayicilerinden, Altay Spor Kulübü'nün efsane başkanı, Mazhar Zorlu Holding'in kurucusu bugün toprağa verilecek

MURAT ŞAHİN (İZMİR / MERKEZ)

Türkiye'nin önde gelen sanayicileri arasında yer alan İzmirli duayen işadamı, Mazhar Zorlu Holding'in kurucusu Mazhar Zorlu, 81 yaşında hayata veda etti. Önceki gece 24.00 sularında Alsancak'taki evinde geçirdiği kalp krizi ile hayata gözlerini yuman Zorlu, bugün düzenlenecek cenaze töreni ile toprağa verilecek.
Uzun yıllar başkanlığını yaptığı Altay Spor Kulübü'nün yer aldığı Alsancak Stadyumu'nda 15.30'da başlayacak olan cenaze töreni iş ve spor dünyası başta olmak üzere Mazhar Zorlu'nun dostlarını buluşturacak.
Alsancak Stadyumu'ndaki törenin ardından Alsancak Hocazade Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınacak namazın ardından Mazhar Zorlu'nun cenazesi Hacılarkırı Aile Kabristanı'nda defnedilecek.

Konsere gidecekti

Fakir fukara dostu olarak bilinen, İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği'nin yıllarca başkanlığını yapan Mazhar Zorlu, dün akşam düzenlenen Bahar Konseri'ne de katılamadı. Ege Palas Oteli'nde bir gencin ameliyat masraflarının karşılanması için düzenlenen geceye Onursal Başkan olarak davet edilen Zorlu, dün gece hayata gözlerini yummasaydı bu etkinlikte de yer alacaktı.


Mazhar Zorlu'nun vefatının ardından geleneklere göre bir ayakkabısı evinin kapısına konuldu. Bir süre sonra ayakkabıların üzerine konan bir güvercin, ilginç yorumlara neden oldu.

Emekli olmadı
Şirket yönetimlerini 1997 yılında çocuklarına bırakarak Onursal Başkan olan Mazhar Zorlu, işlerden hiç kopmadı. Konuşmalarında hep 'Biz işten kopamayız' diyen Zorlu, emeklilik konusunda da 'Hikayedir bunlar' yorumunu yapıyordu. Vehbi Koç'un da ölesiye kadar işinin başından ayrılmadığı örneğini veren Zorlu emeklilik konusunda şunları söylemişti:
"Vehbi Koç onursal başkanım dedi. Her gün işe gitti. Her gün havadis aldı. Neler yapıyorsunuz? dedi. Ben 1997 yılından sonra hiç bir yönetim kurulunda yer almadım. Daha çok kurduğumuz okulla ilgilendim. Kendi evlatlarım olarak gördüğüm fabrikalara da arada bir gidiyorum. Neler olduğunu yakından görüyorum."

Şirketleri paylaştırdı

Mazhar Zorlu bu yılın başında iki oğlu arasında da görev dağılımı yapmıştı. Sıfırdan yarattığı ve bugünlere getirdiği şirketleri oğulları arasında paylaştıran Zorlu, büyük oğlu Kemal Zorlu'ya, Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini vermişti.
Paylaşım sonrasında plastik, tekstil, ticaret ve güçbirliği şirketleri Kemal Zorlu'da kalırken, Ege Palas Oteli ile döküm mermer, Adana'daki plastik fabrikası ile Akdeniz Bölgesi pazarlama sorumluluğu görevi Nafiz Zorlu'nun olmuştu. Nafiz Zorlu, Mazhar Zorlu Holding'de ise Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini sürdüyordu.

Vergi şampiyonuydu

İş hayatı boyunca, vergi ödemede gerek şahsının, gerekse şirketlerinin üstün başarılarından dolayı altın, gümüş, bronz madalyalar ve belgeler ile ödüllendirildi. Şirketlerinin ihracattaki başarılarından dolayı da, değişik zamanlarda benzer madalyalar almaya hak kazandı. Mazhar Zorlu, 1.5 yıl önce Milli Prodüktivite Merkezi tarafından yılın işadamı seçildi. Mazhar Zorlu, ticari alandaki geniş ve çok yönlü çalışmalarını aynı şekilde sosyal yaşamda da pekiştirdi.

1923 YILINDA DOĞAN MAZHAR ZORLU HEP İLKLERE İMZA ATTI
Cumhuriyet çınarı

Ailesine bakabilmek için eğitimini yarıda bırakan Zorlu, çalışma azmiyle sıfırdan bir dev yarattı

Mazhar Zorlu, 23 Haziran 1923 yılında İzmir'in Tilkilik semtinde doğdu. İlkokulu İzmir'de, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. 1943 yılında, Hukuk Fakültesi'ne girdi. Ancak harp senelerinin getirdiği ağır ekonomik şartlar nedeni ile, ailesine bakmak mecburiyetinde kaldığı için tahsilini yarım bırakıp iş hayatına atıldı. Arı İnşaat şirketinde, Cumaovası Havaalanı ve Ereğli liman şantiyesi inşaatında çalıştı. 1947 yılında yedek subay olarak askerliğini yaptı.

Her şey 1948'de başladı

1948 yılında kendi şirketini kurarak, Manisa-Akhisar yolu ve Manisa Zirai Donanım Kurumu bina inşaatlarını yaptı. 1950'lerde kurduğu ortaklık, İzmir Piyale Fabrikası, Varyant Yolu, Hal Binası, Tınaztepe Okulu, DSİ binaları Belediye Sarayı inşaatının ilk bölümünü, Alsancak Stadı, Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı, İzmir Bergama yolu, DSİ ihaleleri ve çok sayıda konut yapımlarını gerçekleştirdi. 1958 yılında inşaat işlerinin yanısıra plastik sektörüne girdi. Türkiye'de boru ve profil dallarında birçok ilke imzasını attı.

Sıfırdan 21 şirket kurdu

Plastik sektöründe Ege Profil, Ege Pen, Ege Plast, Ege Yıldız, Mermerit, Necati Zorlu (Kıbrıs) Termoplast (Almanya), Ege Herkül(Kazakistan), Ege Polimer Center (Rusya), Rom Egeplast (Romanya), Ege Bahçesaray şirketlerini kurdu. 1980'lerden sonra, hızlı bir gelişim göstererek tekstil, döküm mermer, turizm, ticaret, sigorta ve hizmet sektöründe birçok yeni şirket ile faaliyet alanını genişletti. Grubun Almanya, Kazakistan, Rusya, Romanya ve Kuzey Kıbrıs'ta yatırımları bulunuyor. Tüm bu kurumlar, 1997'de Mazhar Zorlu Holding bünyesinde toplandı. Bugün Holding bünyesindeki 45 şirkette toplam 5000'i aşkın personel çalışıyor. Halka açık şirketleri arasında Mazhar Zorlu Holding, Ege Plast, Ege Profil, EGS Holding şirketleri, Güçbirliği Holding Şirketleri ve Kipa A.Ş. bulunuyor.

Ege Palas için hapse girmişti
Mazhar Zorlu, Ege Palas Oteli nedeniyle de zor günler geçirmişti. Otel inşaatında SİT yasasına muhalefet ettiği gerekçesiyle bir yıl hapse mahkum olan duayen işadamı, 1998 yılı Ekim ayında cezaevine girmişti. Kalp yetmezliği ve şeker hastalığı nedeniyle cezasının büyük bir bölümünü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçiren Zorlu, İnfaz Yasası gereği cezasının 6 aylık bölümünü yattıktan sonra 19 Nisan 1999'da tahliye olmuştu. Atatürk Eğitim Hastanesi'nin mahkumlar koğuşundan çıktığında büyük bir kalabalık tarafından karşılanan Zorlu, "Allah bir daha bana böyle günler göstermesin" diyerek üzüntüsünü dile getirmişti.

Duayenden gençlere öğütler
* İnsana yatırım yapın.
* Kendinizi sürekli geliştirin.
* Sürekli okuyun.
* Hayatın her zaman içinde olun.
* Mütevazi yaşam sürün.
* Ayağını yorganına göre uzat.
* Yatırımların yüzde 60'ını özkaynakla yap.

Adına meslek lisesi var
İzmir Avni Akyol Lisesinin yapımında katkıları bulunan Mazhar Zorlu'nun en son yaptırdığı, Mazhar Zorlu Anadolu Teknik ve Plastik Endüstri Meslek Lisesi, ülkemizde örnek teşkil edecek, Türkiye'nin ilk ve tek eğitim kurumu olarak 1998 yılı Eylül ayında açıldı. Mazhar Zorlu, Ayhan Zorlu ile 50 yıldan beri evli, Kemal ve Nafiz adlarında iki erkek çocuk ve 4 torun sahibiydi.

MAZHAR ZORLU HOLDİNG ŞİRKETLERİ
Kemal Zorlu'nun yönettiği şirketler
* Ege Plast
* Ege Sökteks
* Ege Basteks
* Tempo Plast GMBH (Almanya)
* Plastek Rom Ege Plast (ROMANYA)
* Ege Yıldız
* Ege Yıldız Mutfak
* Ege Bahçesaray Plastik Mobilya
* Ege Bahçesaray Rattan Mobilya
* Ege Pamtur
* Ege Zorlu Dış Ticaret
* Nord Fenster GMBH (Almanya)
* Güçbirliği Holding şirketleri

Nazif Zorlu'nun yönettiği şirketler
* Ege Palas Oteli
* Alsancak Turizm
* Ege Sigortacılık
* Mermerit
* Adana'daki plastik fabrikası
* Ege Yıldız Akdeniz Bölgesi satış organizasyonu

Mazhar Zorlu Holding'in iştirakleri
* Asad Enerji
* Ege Pi Tavukçuluk
* Ege Tad Tavukçuluk
* ENDA Enerji
* Plant Tarım
* Kaplamin Ambalaj
* Kipa Kitle Pazarlama
* Rema Matbaacılık
* EGS Holding
* EGSBank
* EGS Dış Ticaret
* EGS Gayrimenkul
* EGS Sigorta
* Güçbirliği Holding
* Ares Alaçatı Rüzgar Enerjisi
* Ege Güç Pazarlama, Ambalaj ve Gıda
* Ege Güç İnşaat
* Güç Enerji
* Güç Yapı İnşaat
* Güçbirliği Sigorta
* Güçbirliği Tekstil
* Güç Memba Suları
* İzmir Teknopark AŞ.
* İzmir Enerji AŞ.

Ne dediler?
Renkli kişiliğiyle babacan bir adamdı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina: İş alemi duayenini kaybetti. Kentin sosyal yaşamına, çalışkanlığı, renkli kişiliği, dost sevecen yaklaşımlarıyla hepimize sıcak davranan değerli bir büyüğümüzdü. Mazhar Baba'yı kaybettiğimiz için gerçekten çok üzgünüz. Çok babacan bir adamdı. Ailesine sabır, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Sanayi ve sporun kahramanıydı
Yaşar Holding kurucusu Selçuk Yaşar: Can arkadaşımı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Mazhar, benim her zaman kendisine danıştığım, fikirlerimi paylaştığım bir sanayi ve spor kahramanıydı. Mazhar Zorlu'nun Ege sanayiine ve Türk sporuna yaptığı katkıları asla unutmayacağız. Onu çok arayacağız.

Yıllar boyunca gönül birliği yaptık
ITK Kurucusu Bahattin Tatış: İzmir'in en büyük duayenlerinden yıllarca gönül birliği yaptığım Mazhar Zorlu'nun vefatından büyük üzüntü duydum. Kendisinin çalışma hayatındaki disiplin anlayışının başarıya yansımasını yıllarca hep beraber gözledik. Onun vefatı sadece İzmir için değil, tüm Türkiye için büyük bir kayıptır.

Tüm Türkiye'nin duayen işadamıydı
EBSO Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu: Sevgili Mazhar Zorlu, yalnız İzmir'in değil, bütün Türkiye'nin duayen işadamıydı. Duayenlik sadece yaşla ilgili değil, Mazhar Zorlu'nun tarzında bir hayat biçimiydi. Yalnız üretim, istihdam, yatırım, ihracat değil, aile ve dost çevresinde ve spor dünyasında da duayen bir işadamıydı.

Kalbi her zaman sanayi için attı
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen: Örnek alınması gereken bir insandı. Yaşam tarzı, yardım severliği ve ülkesine olan sevgisi ile de örnek bir işadamıydı. Hayatının son günlerine kadar kalbinin sanayicilik için attığını gösterdi. İzmir için olduğu kadar Türkiye için de sembol bir işadamıydı. Yeri doldurulamayacak biriydi.

Kefen parasıyla bile tesis kurdu
İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan: Mazhar Zorlu Türkiye'nin duayen işadamlarından birisiydi. Bizim Mazhar Babamızdı. İş adamlarının hep örnek alacağı bir insandı. İş adamlığının yanında yıllarca İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği Başkanlığı'nı da yapmıştı. Tembelliği sevmezdi. Kefen parasıyla bile tesis kurdu. Türkiye için bir kayıp oldu.

Yarattığı kurumları ebediyen yaşayacak
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş: Mazhar Zorlu, yokluklar içinde becerisiyle varolup kendi ailesine olduğu kadar devletine ve İzmir'e çok önemli katkılar yaptı. Plastik konusunda birikimleriyle Türkiye'nin önemli kurumlarından birini yarattı. Kendisi hakkın rahmetine kavuştu ama yarattığı kurumlarla ebediyen yaşayacak.

Örnek alınması gereken biriydi
ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı: Mazhar Zorlu İzmirli sanayicilerinin önderleri arasında yer alıyordu. Zorlu, hep ilklerin öncüsü oldu. Plastik sanayinde Türkiye'ye hep ilkleri getirdi. İzmir'in altyapısında da imzası olan bir isimdi. Dürüst, çalışkan ve duyarlı işadamı profili ile örnek alınması gereken sembol birisiydi.

Tecrübelerini paylaşıyordu
ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuz Tatış: Mazhar Zorlu'yu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. İzmir'e ve Türkiye'ye katkıları tartışılmaz olan Sayın Zorlu'yu kaybetmek sadece ailesini değil, tüm sanayici ve iş adamlarımızı derin üzüntüye sevk etti. Her fırsatta deneyimlerinden faydalandığımız, bizlerden tecrübelerini esirgemeyen Zorlu, yüreklerimizde büyük yer edindi.

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller            EN BÜYÜK BÖLGE GAZETESİKÜNYE     I     REKLAM     I     SIK KULLANILANLARA EKLE     I    AÇILIŞ SAYFASI YAP

Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222