03 Şubat 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa


ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

 
Hakkımızı bırakmayız
Yüzen fabrika kuruyor
9 Türk hacı öldü

Şebnem Bursalı ile
Ankara Havası

BAĞLANTILAR
T.C. Cumhurbaşkanlığı
TBMM

Başbakanlık
>>> TÜM LİSTE


VALİ GÖKSU, İKİ PROJE İÇİN BAŞBAKAN ERDOĞAN'A MEKTUP YAZDI
Hakkımızı bırakmayız

Göksu, Beydağ Barajı ile İzmir Çevre Yolu'nun hayati önemde olduğunu belirterek, gerekli ödeneklerin verilmesini istedi

İLKER ÇOBAN (MERKEZ)

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çifte mektup yazarak, kentin kanayan iki yarası Beydağ Barajı ve İzmir Çevre Yolu'nun tamamlanmasını istedi. İzmir'in ödediği vergiye oranla düşük ödenek aldığını belirten Göksu, "Bu iki proje, şu anda en önemli hedefim oldu" dedi.

Uykularım kaçıyor

İzmir'in yarım kalan yatırımlarına savaş açan Göksu, Başbakan Erdoğan'a mektup yazarak Küçük Menderes Havzası'nı kurtaracak Beydağ Barajı ile trafik sorununu çözecek Çevre Yolu'nun bitirilmesini talep etti. Göksu, İzmir'in 2003'te 6 katrilyon 390 trilyon vergi ödediğini, tahsilat oranının da yüzde 70 arttığını, buna karşılık Ankara'dan yeterli ödeneği alamadığını vurguladı. Başbakan Erdoğan'a iki projenin de hayati önem taşıdığını anlatan Göksu mektubunda şunları yazdı:
"Ağlamayana mama verilmez. Yarım yatırımlar uykularımı kaçırıyor. İsteyeceğiz ve hakkımızı Ankara'dan alacağız. Bu iki projeyi kendi imkanlarımızla yapmamız mümkün değil. Ancak 6 katrilyondan fazla vergi ödeyen İzmir'e 300-400 trilyon lira civarındaki 2 yatırım çok görülmemeli."


Karşıyaka'daki tünellerin bitirilmesi için Ankara'dan ödenek bekleniyor.

Kuraklık tehlikesi
Göksu mektubunda baraj projesinin en kısa sürede bitirilmesini istedi. Proje bedeli 229 trilyon lira olan baraja bugüne kadar 16.3 trilyon lira harcama yapıldığını dile getiren Göksu, şöyle dedi:
"Şu ana kadar baraj inşaatının gerçekleşmesi yüzde 18 olup, 2003 yılı için 32 trilyon ödenek istenmiş, ancak ödenek verilmemiştir. Küçük Menderes-Beydağ Projesi'nin tamamlanması durumunda toplam 18 bin 200 hektar arazi sulanacak, 10 bin çiftçi ailesine istihdam olanağı ve yılda 45 trilyon liralık net gelir artışı sağlanacaktır. Şu anda havzada 16 bin adet kuyu bulunmaktadır. Bu kuyulardan 4 aylık bir dönemde su çekildiği, ortalama 230 milyon kilovatsaat enerji tüketildiği hesaplanmıştır. Bu enerjinin mali bedeli de 36 trilyon liradır. Projenin gerçekleşmesiyle bu giderden de tasarruf edilecektir. Yatırım programında bulunan ve tamamlanması İzmir ekonomisine katkı sağlayacak bu proje için 2004 yılı yatırım programında yeterli ödeneğin sağlanması hususunu, emir ve takdirlerinize arz ederim."
Göksu, Başbakan Erdoğan'a yazdığı ikinci mektupta yapımı 15 yıldan fazla süredir devam eden İzmir Çevre Yolu için "hayati ve stratejik önem taşıyor" ifadesini kullandı. 51 kilometlerik Çevre Yolu'nda inşaatın sürdüğü 21 kilometrelik kuzey dalının bitirilmesi gerektiğine dikkat çeken Göksu, Altınyol'un yoğunluğa cevap veremediğini vurguladı. Göksu, mektupta şu bilgilere yer verdi:

Yaşamsal önemde

"500'den fazla sanayi tesisinin faaliyet gösterdiği Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Aliağa ve Foça'da kurulu Tüpraş Rafinerisi, Petkim, demir-çelik tesisleri ve Nemrut Limanı'nın İzmir ve çevre illere bağlantısını sağlayan, kent merkezini Karşıyaka, Çiğli ile Çanakkale karayoluna bağlayan tek güzergah Altınyol'dur.
Yolun günlük trafik yoğunluğu 105 bin araçtır ve kapasitesinin çok üzerindedir. Çevre Yolu'na bugüne kadar 470 milyon dolar harcanmış, kuzey dalının tamamlanması için 225 milyon dolara ihtiyaç vardır. Ödeneğin temini hususunda gereğini emir ve takdirlerinize arz ederim."

Ankara'ya çıkarma yapacağız
Konuyu Ankara'ya taşımaya hazırlanan Vali Göksu, bir ay içinde de Başbakan Erdoğan'dan bir randevu alarak kendisini İzmir Takımı'yla Ankara'da ziyaret edeceklerini söyledi. Göksu, "İzmirliler'in selamını getirdiğimizi, eğitim ve sağlık yatırımı istemediğimizi anlatacağız. Zaten bu sorunları İzmirli tek yürek olarak çözüyor" dedi.

Geçen yıl hiç para gelmedi
Beydağ Barajı'nın ihale bedeli 1993 birim fiyatlarıyla 361 milyar 456 milyon liraydı. Daha sonra aynı yıl keşif artışı yapılarak bu bedel 469 milyar liraya yükseldi. 10 yılda inşaatın yüzde 18'i bitti. Şu ana kadar barajın derivasyon tüneli ve beton kaplaması bitirildi. Ödenek gelirse barajın 2 milyon 400 bin metreküplük beton dolgusu yapılacak. Baraj bitince Küçük Menderes Nehri'nin sağ ve sol sahilindeki 182 bin dekar tarım alanı sulanacak. Baraja 2000'de 1 trilyon 680 milyar lira, 2001'de 2 trilyon 860 milyar lira, 2002'de 1 trilyon 600 milyar lira ödenek ayrılırken, 2003'te hiç ödenek ayrılmadı. 2003 yılı için istenen ödenek miktarı ise, 32 trilyon liraydı. Barajdan 28 köy ve yaklaşık 120 bin insan faydalanacak.

225 milyon dolar harcama gerekiyor
Yapımına 15 yıl önce başlanan 51 kilometrelik İzmir Çevre Yolu'nun 30 kilometrelik güney dalı denen bölümünün inşaatı tamamlandı. Bornova'dan başlayıp, Bayraklı ve Karşıyaka'dan geçerek İzmir-Aliağa-Çanakkale devlet yoluna bağlanacak 21 kilometrelik kuzey dalının inşaatı sürüyor. Dış kredi ile yapılan çevre Yolu'na bugüne kadar 470 milyon dolar harcanırken bitmesi için 225 milyon dolar gerekiyor. Proje için geçen yıl 42 milyon dolarlık ödenek ayrıldı. Tünelin betonlama işlemi tamamlanırken, bugüne kadar 52 milyon dolar harcandı. Kuzey dalının başlangıcında çalışma sürüyor.

Çine barajı 50 yıldır bitmedi
Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, "Bitmeyen Çine Barajı yüzünden Aydın tarımı ilerleyemiyor" dedi. Gürdal yaklaşık 50 yıldır kurulması planlanan ancak ödenek yetersizliği yüzünden bir türlü tamamlanamayan Çine Barajı'nın kentin ekonomisini de olumsuz etkilediğini söyledi.

 

 

 


NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
Oteller
 


Yeni Asır, Gaziosmanpaşa Bulvarı No:5 35260 Çankaya, İzmir
Tel:+90(232) 4415000    Fax:+90(232) 4464222