18 Ocak 2004 Yıl: 109

Ana Sayfa


ANA SAYFA
Kent
3.Sayfa
Siyasi
Dış
Ekonomi
Yazarlar
Spor
Yazı Dizisi
Arşiv

MAGAZİN
Can Can
Pazar
Sinema
Astroloji
Ne Nerede

EKSTRA
Hava Durumu
Eczaneler
Telefonlar
Sanal Galeri
Yararlı Linkler

MESAJ HATTI
Göztepe
Altay
Karşıyaka
İzmirspor
Denizli
Aydın
Vestel Manisa
Buca

KÜÇÜK İLANLAR
Emlak
Vasıta
Eleman
Çeşitli
İlan Formu
Mesaj gönder

 

 


 

 

 
  MANİKÜR YAPTIRMAK, NEMLENDİRİCİ SÜRMEK "RACONA TERS" DEĞİL
Çirkin erkek yoktur bakımsız erkek vardır
Kentli, uygar ve bakımlı erkekleri tanımlayan "Metroseksüel" kavramıyla İzmir yaklaşık 10 yıl önce tanıştı
Mutlu yaşamın sırrı
Saman alevi olmam
Eşine sürpriz yaptı
Mağazalar zinciri kurmaya hazırlanıyor

  Yücel Elidemir
Ne dedin Gülben?
Ali Kocatepe
Nehir Erdoğan
Murat Tuncay
Muhafazakarlık zor iş!
Yalçın Ment
Bir bilmecem var çocuklar !
Necef Uğurlu
Huzursuz bacak sendromu
Dr. Tuncay Filiz

Parayı veren düdüğü çalar mı?
Haftanın Şıkları


İSMAİL ÖZKAN "GİTME"YLE MÜZİK DÜNYASINA GİRME HAZIRLIĞINDA
Saman alevi olmam

Konservatuarlı genç yorumcu sabretti, yılmadı, deprem, savaş, ekonomik kriz ve vefat gibi aksilikler yüzünden beş yıl geciken albümünü sonunda tamamladı

AYŞEGÜL GÜNEYSU

İzmirlilerin kalbinde "Beyefendi" kimliğiyle yer edinen İsmail Özkan mayıs ayında piyasaya çıkacak olan "Gitme" albümüyle müzik dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı'nda eğitim gördüğü sırada Mahsun Kırmızıgül, Alişan gibi isimlerle aynı sıraları paylaşan henüz albümü çıkmadan Egeliler'in kalbini fetheden genç sanatçı müziğe olan tutkusunu, "Kendimi bildim bileli şarkı söylerim" sözleriyle anlatıyor.
İsmail Özkan'ın ilk sahne deneyimi oldukça ilginç. Doğduğu kent olan Balıkesir'de ilkokul 4. sınıf öğrencisiyken ünlü sanatçı Barış Manço tarafından düzenlenen ilkokullararası çocuk şöleninde sanatçının sahneye çıkartıp şarkı söylettiği Özkan o gün şarkıcı olmayı aklına koymuş.
İsmail Özkan dününü, bugününü ve hedeflerini Yeni Asır'a anlattı;
-İlk sahne deneyiminiz oldukça ilginç bu güzel anınızdan bahseder misiniz?
Balıkesir'de ilkokulda okuduğum yıllarda ünlü sanatçı Barış Manço ilkokullararası çocuk şöleni düzenlerdi. Bizim oklumuza da konuk olmuştu. Sonra "kim şarkı söylemek ister" diye sordu. Kimseden çıt çıkmadı. 300 çocuk arasından sadece ben parmak kaldırdım. Elimden tutup beni sahneye çıkardı. Şarkım bittikten sonra çok yetenekli olduğumu söyledi. Bu bana büyük cesaret verdi. Sahne her zaman benim için güzel ve pırıltılı bir hayaldi.
-Peki arkası nasıl geldi?
Lise yıllarında da Balıkesir Halk Eğitim Merkezi'nin Türk Sanat Müziği korosunda yer aldım. Koroda da sesimle hep dikkat çektim. Balıkesir Anadolu Lisesi'nde okuyordum. O yıllarda müziği profesyonel olarak sürdürmeye kesin olarak karar verdim. Müziğe olan ilgim ve yeteneğim lise sonrasında beni konservatuvara taşıdı. 1995 yılında İTÜ Devlet Konservatuvarı'na girdim. İTÜ'de sınıfta sadece üç erkek öğrenci vardı. Mahsun Kırmızıgül ve Alişan ile aynı sınıfta eğitim aldım. Burada Dr. Alaaddin Yavaşça, Dr. Selaaddin İçli, Naime Batanay, Bekir Sıtkı Sezgin gibi hocalardan dersler aldım. Ancak daha sonra bazı sağlık sorunları nedeniyle İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan ayrılmak zorunda kaldım.


Balıkesir Sanayiciler Odası tarafından düzenlenen bir gecede sahneye çıkan genç sanatçıyı beğeni ile dinleyenler arasında eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de vardı.

-Müzik eğitiminizi nasıl sürdürdünüz?
Aynı yıl sınavlara hazırlanıp Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı'nı kazandım. Hayatımın İzmir ile ilgili bölümü işte o zaman başladı. Ege Üniversitesi'nde aldığım eğitim hayatımın dönüm noktası oldu. Yeteneğim orada da öğretmenlerimin ilgisini çekti. Bunun sonucunda henüz birinci sınıf öğrencisiyken profesyonel yaşama adım attım.
- Profesyonel müzik yaşamınıza başlamanız film senaryosu gibi.
Gerçekten öyle. 1995 yılı Fuar sezonunda Fuar Akasyalar Gazinosu'nda Muazzez Abacı ile aynı sahneyi paylaştım. Bu konuda da okuldaki öğretmenlerimin desteği önemli rol oynadı. Pekçok ünlü sanatçıyı sanat dünyasına kazandıran İzmir'de gazinocular kralı olarak tanınan Atalay Noyaner Konservatuvar Müdür Yardımcısı Yrd.Doç. Atınç Emnalar'a fuar sezonunda sahneye çıkabilecek sesi ve fiziği düzgün genç bir yorumcu aradığını söylemiş. Hocamın aklına ben gelmişim.
Bir gün beni alıp Atalay Noyaner'e götürdü. Atalay Bey beni dinledi ve sesimi çok beğendi. Benimle çalışmak istediğini söyledi. Fuar sezonu boyunca Akasyalar'da ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaştım. Fuar bitiminde de Maksim günleri başladı.
- İzmirliler sizi çok yakından tanıyor ve benimsiyor.
Evet gerçekten İzmirliler beni kısa sürede benimsedi. Benim beyefendi sanatçı imajım var. Bu da onların bana olan sevgi ve saygısını artırıyor. İzmir'de çok sayıda mekanda çıktım. Ayrıca yerel kanallarda müzik programları yaptım. En son Yeni Tv'de de İsmail Özkan Sizlerle isimli bir istek programı yaptım. İzmir ve Ege halkı ile hep yakın iletişimde oldum.
- Beyefendi sanatçı imajının altında ne yatıyor?
Benim amacım hiçbir zaman kaset çıkarıp ünlü olmak olmadı. Yaptığınız işi iyi yapıyorsanız, kaliteli yapıyorsanız, iyi bir eğitiminiz varsa bu kendiliğinden geliyor. Ben sabırlıyım.
-Uzun zamadır albüm çalışması yapıyorsunuz. Süreç neden bu kadar uzadı?
1998 yılında prestij müzik ile anlaştım ve repertuvar çalışmalarına başladım. Ancak Sonra 17 Ağustos depremi yaşandı ve tüm müzik piyasası gibi Prestij de bu durumdan olumsuz etkilendi. Albüm de askıya alındı. Daha sonra Hilmi Topaloğlu ve Alişan Sistem Müzik'i kurdu. Bu arada okul da devam ediyordu. Albümü tamamlamak üzere iken Hilmi Topaloğlu vefat etti. Yaşanan aksilikler yüzünden bu günlere kadar albüm çıkamadı.
-Bu süreç şevkinizi kırdı mı?
Hayır kırmadı. Yaşanan aksilikler üzücü ancak ben bu süreci olumlu geçirdim. İzmir'de çalışmalarım aralıksız sürdü. Ayrıca İstanbul piyasasını tanıma şansım oldu. Hızlı yükseliş hızlı düşüşü de getirir. Ben saman alevi olmak istemiyorum. Kaset benim için birinci planda değil. Kaset olmadan dan insanlar beni tanıyor ve seviyor. İzmir iyi bir staj yeri. Yine müzik dünyasında çok güzel dostluklarım oldu. Bunların hepsi benim için birer artı.
- "Gitme" albümünden bahseder misiniz?
Albümü iki yıllık bir çalışma sonucu hazırladık. Mayıs ayında piyasaya çıkacak. Ege türkülerine geniş yer verdik. Bu benim için ayrı bir anlam taşıyor. Yine çok profesyonel isimlerle çalıştık. Müzik yönetmenliğini Sendur Güzeller yaptı. Prodüktör rahmetli Hilmi Topaloğlu. Klip yönetmenliğini İzmirli Deniz Akel yapacak. Fotoğraflar da yine İzmirli olan Koray Kasap tarafından çekildi. Kaliteli bir çalışma oldu.


İsmail Özkan yaşamını İzmir'de sürdüren Türk Sanat Müziği'nin dev isimlerinden Müzeyyen Senar'ın öğütlerini can kulağıyla dinliyor.

Tarzım değişmeyecek
-Beklentileriniz neler? Örnek aldığınız bir isim var mı?
En önemli beklentim kalıcı olmak. Saman alevi olmamak. Asla tarzımdan ödün vermedim. Türk Sanat Müziği eğitimi aldım eserlerimde bunu yansıtıyorum. Amacım bu beyefendi imajını en iyi şekilde taşımak. İş ahlakı anlamında İbrahim Tatlıses'i kendime örnek alıyorum. Onu beğeni ile izliyorum.

İSİM BABASI ATALAY NOYANER
İşletmeci Atalay Noyaner İsmail'in gelecekte başarılı bir ses olacağına olan inancı yüzünden "İsmail Özkan Aslantaş değil de sahne adın bence İsmail Özkan olsun" önerisinde bulunmuş.

 YENİ ASIR SİNEMA

İzmir sinemalarında gösterimde olan filmler
NE NEREDE
Cafe
Bar
Restoran
Tiyatro
Paket servis
Kültür Merkezi
Galeriler
Turizm acentaları
OtellerALIŞVERİŞ GAZETESİ
Bugun Haber Bulunmamaktadır.